Ole Andreas Engen.
Foto: Universitetet i StavangerRoy Erlig Furre.
Foto: Odd Rune Kyllingstad / NRK– Statoil tar en risiko i den forstand at de opererer i politisk ustabile områder, der det kan skje angrep som vi akkurat har vært vitne til, sier professor i samfunnssikkerhet ved Universitetet i Stavanger, Ole Andreas Engen.
Han vil ikke si om risikoen Statoil tok i Algerie var for stor, men mener hendelsen må granskes grundig.
- DIREKTE: Følg situasjonen her
- LES OGSÅ:
– Må granskes
– Statoil har sikkert gjort sine evalueringer i forkant, og hatt sine beredskapsplaner. Men her, som i alle andre krisesituasjoner, må disse spørsmålene besvares i etterkant, og ved en gransking, sier han.
- GRAFIKK: Slik skjedde terrorangrepet
I det får han støtte av Roy Erling Furre i oljefagforeningen Safe.
Han er bekymret for at det blir stadig farligere å jobbe på anlegg i risikoland, og mener Algerie-saken bør få konsekvenser for Statoils videre utenlandssatsing.
– Må begynne å se på disse tingene
– Etter det som har skjedd nå, ser jeg for meg at det er nødvendig å ta et møte både med myndighetene og arbeidsgiverorganisasjonen. Temaet bør være beredskap og responstid, og om oljeinstallasjonene i økende grad vil bli et mål i tiden fremover, sier Furre.
Furre sier han ikke kjenner til hva slags risikovurderinger som er gjort i Algerie, men Safe vil gjerne vite hva slags planer som foreligger dersom noe skulle skje.
– Dersom man er i veldig utsatte områder, så er det en økende fare for at angrep skal komme, mener Furre.
– Vi ser jo at dette ikke gikk bra. Det er all grunn til at vi er føre var og begynner å se på disse tingene, mener han.
– Profitten er viktigst
Algerie er heller ikke det eneste risikolandet Statoil opererer i, påpeker Engen, og nevner blant andre Namibia og Angola.
– Terrorangrep ser ut til å vær den største risikoen, legger han til.
For internasjonale selskaper veier ofte hensynet til profitt tyngre enn risikoen. Det advarer han mot.
– Det er alltid en avveining, sikkerhet og økonomi. Internasjonal oljeindustri er kjent for at det er profitten som er det viktige. I etterkant kommer kanskje både sikkerhet og vurderinger av den. Det har nok dessverre historien ofte vist, sier han.