Høyre i Lillestrøm erklærte tirsdag morgen valgseier, selv om det krever forhandlinger med småpartiene før ordførerkandidat Kjartan Berland kan ta på seg ordførerkjedet.
I mange deler av Akershus ligger det an til store endringer i fargene på ordfører-kartet. Det er mange kommuner som vil gå fra rød til blå.
Her kan du se resultatene i din kommune:
Lillestrøm | Nordre Follo | Asker | Bærum | Aurskog-Høland | Eidsvoll | Enebakk | Frogn | Gjerdrum | Hurdal | Lørenskog | Nannestad | Lunner | Nes | Nesodden | Nittedal | Rælingen | Ullensaker | Vestby | Ås | Jevnaker
De siste fire årene har det kun vært Asker og Bærum som har vært blå med Høyre-ordførere.
Fem kommuner har vært grønne: Senterpartiet har hatt fire ordførere: i Enebakk, Hurdal, Aurskog-Høland og Frogn, mens Venstre har hatt ordføreren i Nittedal. Resten av fylket har hatt røde ordførere fra Arbeiderpartiet.
Lillestrøm
Etter 112 år med Arbeiderparti-styring mister de rødgrønne flertallet i Lillestrøm kommune.
Ap og Sp går merkbart tilbake, mens Høyre stiger med 8,7 prosent.
Glade mennesker på Høyres valgvake i Lillestrøm.
Foto: Håkon Benjaminsen / NRKGlade mennesker på Høyres valgvake i Lillestrøm.
Foto: Håkon Benjaminsen / NRKGlade mennesker på Høyres valgvake i Lillestrøm.
Foto: Håkon Benjaminsen / NRKGlade mennesker på Høyres valgvake i Lillestrøm.
Foto: Håkon Benjaminsen / NRK
– Jeg ser at vi har gode muligheter til å prøve og få på plass et borgerlig flertall i Lillestrøm, og det er jeg veldig glad for, sier en fornøyd Kjartan Berland til NRK. Han er Høyres ordførerkandidat i Lillestrøm.
Kjartan Berland ligger an til å bli den første blå ordføreren i Lillestrøm på over 100 år.
Foto: Erlend Dalhaug Daae / NRKBerland sa mandag kveld at de håper å danne flertall med Frp, Venstre og KrF, men slik mandatfordelingen ser ut nå vil de trenge minst ett parti til for å få flertallet.
Det kan se ut til at partiet Folkets Røst med sine tre mandater kan bli avgjørende.
– Jeg har sagt hele tiden at alle partier som har et ønske om å støtte borgerlig side og borgerlig ordfører, vil Høyre gå inn i konstruktive og gode samtaler med, sier Berland.
– Med Høyres sterke oppslutning er det overveiende sannsynlig med en Høyreordfører som heter Kjartan Berland, sier Folkets Røsts gruppeleder Tore Berg til NRK.
Forvirra over hva ord som «mandat», «borgerlig» og «slenger» betyr? Her får du svar:
Nordre Follo
I Nordre Follo vil de blå ta over makten etter mandagens valg. Høyre får flertall sammen med Fremskrittspartiet og Pensjonistpartiet.
Cecilie Pind er Høyres ordførerkandidat i Nordre Follo.
Foto: Bård Nafstad / NRK– Det er helt fantastisk, og med to av støttepartiene våre så har vi flertall. Det viser jo at Nordre Follo vil ha en endring og at man vil ha et borgerlig styre, og det får de nå, sier Cecilie Pind.
– Hvilke saker vil dere gyve løs på først?
– Jeg vil gyve løs på eldreomsorgen, den har gått helt i feil retning, og så vil vi gyve løs på byggesak og få utviklingen på plass i kommunen både i forhold til næring og bolig, sier hun.
Sittende ordfører Hanne Opdan (Ap) ønsket gjenvalg, men Arbeiderpartiet gikk tilbake med 5,1 prosent.
Ap-ordføreren fikk ikke gjenvalg. Avtroppende ordfører Hanne Opdan i Nordre Follo.
Foto: Erlend Dalhaug Daae / NRKAsker
Høyre gikk fram i Asker og ble suverent størst i kommunen med 45,9 av stemmene.
Asker-ordfører Lene Conradi (H).
Foto: Tore LinvollenDet betyr en ny periode for nåværende ordfører Lene Conradi.
Arbeiderpartiet ble nest største parti med 12,4 prosent av stemmene.
Forrige gang Høyre hadde rent flertall var i perioden 2011–2015.
Bærum
Har vært en av to Høyre-kommuner i Akershus de siste fire årene.
Lisbeth Hammer Krog (H) ligger an til å fortsette som ordfører i Bærum.
Foto: Fabian Skalleberg Nilsen / NRKHer har Høyre styrt sammenhengende i mange tiår. De har hatt ordføreren i Bærum siden 1952.
Og slik vil det fortsette. Høyre har fått 47,7 prosent av stemmene i Bærum og 25 av 51 plasser i kommunestyret.
Dermed ligger det an til at Lisbeth Hammer Krog fortsetter som ordfører.
Utfordrer var Thilde Marie Børsum (Ap).
Aurskog-Høland
Høyre, Sp og Frp får flertall med 18 mandater i bystyret i Aurskog-Høland, og borgerlig side kan dermed beholde makten i kommunen.
Arbeiderpartiet ble største parti med 13 mandater, men er avhengig av at Sp bytter side for å danne flertall.
Eidsvoll
I grunnlovsbygda Eidsvoll ligger det an til et maktskifte med historisk sus.
De borgelige partiene vant valget og nå peker alt mot Nina Kristengård fra Høyre som ny ordfører. Det mener hun også selv.
– Jeg vil bli veldig overrasket hvis jeg ikke blir det, sier hun med en liten latter. Hun legger til at dette er enkel matematikk.
Og med det vil hun bli den første høyreordføreren på hundre år i Eidsvoll.
Enebakk
Frogn
Kommunen har i dag Senterparti-ordfører, men etter at alle stemmene er talt opp, ligger det an til et skifte i mer borgerlig retning. Høyre får 39,2 prosent av stemmene.
Gjerdrum
Høyre får åtte mandater i Gjerdrum kommune. Det er to mandater flere enn ved forrige kommunevalg. Arbeiderpartiet får seks mandater, som er det samme som forrige kommunevalg.
Dermed kan det bli kamp om flertallet i Gjerdrum.
Tidligere har Arbeiderpartiet og Senterpartiet hatt flertall i kommunestyret, men det er uvisst hvem som vil danne flertall nå.
Høyre er avhengig av å samarbeide med Frp, KrF, og Venstre for å få flertall. Arbeiderpartiet må inngå samarbeid med SV, Sp, MDG og KrF for å sikre seg flertallet.
Hurdal
Lørenskog
Høyre ble valgets store vinner i Lørenskog med 33,8 prosent av stemmene, mens Arbeiderpartiet gikk kraftig tilbake og endte på 23,6 prosent.
De siste 20 årene har Arbeiderpartiet styrt Lørenskog.
Men Høyres gode tall gjør at partiet nå regner med å få ordføreren i den folkerike romerikskommunen.
Nannestad
Lunner
Mens Ap gjør et dårlig valg i mange Akershus-kommuner, finnes det noen få steder der partiet kan juble over framgang.
Harald Tyrdal er Arbeiderparti-ordfører i Lunner og ligger an til gjenvalg.
Foto: Lunner kommuneAp i Lunner har fått 42,5 prosent av stemmene, en framgang på 5,3 poeng.
Ordfører Harald Tyrdal (Ap) tror årsaken er at kommunen har hatt en god utvikling de siste fire årene.
– Vi har befolkningsvekst, og har gjort mye positivt for kommunen og vi skal også ta kommunen inn i et nytt fylke. Og det kan hende at mange tenker at det er klokt å ha noen som har vært borti dette før, til å fortsette å styre kommunen, sier han.
Nes
Nesodden
Nittedal
Rælingen
Dagens samarbeidspartier i Rælingen kommune har 18 representanter i det nye kommunestyret, og ligger derfor an til å beholde makten. Det er Ap, SV, Sp og MDG.
Høyre får inn 10 mandater, som er tre flere enn ved forrige kommunevalg. Det vil likevel være vanskelig for borgerlig side å danne flertall slik mandatfordelingen er nå.
Ullensaker
Etter Frp-ordførere i en årrekke, tok Eivind Schumacher (Ap) makten i 2019. Men han er ikke på gjenvalg.
Mye taler for at den neste ordføreren i Ullensaker heter Lien Hansen. Høyre og Frp ligger an til rent flertall og toppkandidatene er brødrene Ståle og Børre Lien Hansen.
Lillebror Ståle representerer Fremskrittspartiet, som i prognosen klokken 21 lå an til å få over 30 prosent av stemmene.
Tallene tirsdag morgen viser at Frp fpr 29,7 prosent av stemmen.
Storebror Børre er Høyres toppkandidat og partiet har fått 22,9 prosent av stemmene.
Ullensaker har vært en av Frps beste kommuner og partiet hadde ordføreren mellom 2003 og 2019. De siste fire årene har Ap styrt kommunen.
Fra Fremskrittspartiets valgvake på Jessheim i Ullensaker.
Foto: Håkon Benjaminsen / NRKVestby
Ås
Jevnaker
Fra 1. januar blir Jevnaker en del av Akershus fylke.