Hopp til innhold

Støre om USA-toll: – Det er dårlig nytt

– Det er dårlig nytt. Dette er veldig alvorlig, sier statsminister Jonas Gahr Støre (Ap) til NRK om de nye tollsatsene fra USA.

Han sier tollsatsene sannsynligvis vil begrense handelen mellom land, og at dette vil få konsekvenser for mange norske bedrifter.

– Men vi skal ikke stoppe opp i dette. Nå må vi gjøre alt vi kan for å få oversikt over situasjonen, hvilke bedrifter, sektorer, som nå blir sårbare og gjøre alt vi kan for å støtte opp om dem, sier Støre.

Han sier det likevel kan være mulig å forhandle med USA.

– Byr det seg en mulighet til å forhandle, så skal vi absolutt sette en fot i døra og stå på for norske interesser, sier Støre.

Mandag drar Støre til Brussel for å møte EU-toppen Ursula von der Leyen.

– Det er sannsynlig at de store aktørene vil forhandle først. Det er Europa som er det aller viktigste. Det å hindre at vi kommer utenfor den tollmuren, det mener jeg vi har aller øverst på dagsordenen hvis den kommer. Vi vet jo ikke det ennå, sier Støre.

Nyhetstips 03030

Er du der det skjer eller vet noe vi burde vite? Ta kontakt på 915 03030 eller 03030@nrk.no