Hopp til innhold

Bodø-politikerne redder Østbyen og Alstad barneskole fra kutt

Flere måneder med kamp rundt barnehage- og skolestruktur er over: Politikerne redder to barneskoler til tross økonomisk krise.

Bodø kommune pressekonferanse

Varaordfører Ida Gudding Johnsen (V), Tommy Wisth (Frp) og ordfører Odd Emil Ingebrigtsen (H) og partimedlemmene har flertall i Bodø bystyre.

Foto: Adrian Dahl Johansen / NRK

– Selv om kommunedirektøren i går (mandag) la frem et forslag om å også legge ned Østbyen, så brukte vi kvelden i går og til dels natten, og konkludert med at Alstad og Østbyen skal videreføres, sier ordfører Odd Emil Ingebrigtsen (H).

Da ble det jubel og applaus fra de fremmøtte i Bodø rådhus. Noen felte også tårer i publikum.

– Vi mener at de økonomiske innsparingene ved nedlegging vurderes som for små, og ulempen for ungene for stor til at vi kan gjøre dette her, fortsetter ordføreren.

Odrfører og rådmann i Bodø om kuttforslagene i skole- og barnhehage

Ordfører og rådmann i Bodø om kuttforslagene i skole- og barnehage

Bodø kommune er i alvorlige økonomiske problemer og må spare hundrevis med millioner bare i år.

For bøte på utgiftene la styringspartiene frem en tiltakspakke som skal frigi inntil 5 milliarder kroner til blant annet nedbetaling av gjeld.

Det innebærer blant annet:

  • Salg av kommunale eiendommer: 2–4 milliarder kroner
  • Salg av andre kommunale eiendeler: 1 milliard kroner
  • Investeringsstopp i 2025
  • Fortsatt omstilling av drift
  • Nødvendige endringer i barnehage- og skolestruktur
  • Planlegging og bygging av nye sykehjemsplasser

– Vi har virkelig snudd alle steiner, og skulle hatt med oss en svær stein inne her, fortsetter Ingebrigtsen.

Vil selge «halvparten» av kommunale bygg

Den største inntektsdriveren i forslagene er salg av kommunale eiendommer, anslått å gi mellom 2 og 4 milliarder kroner i friske penger.

– Det sies at det gikk ti år fra hermetikkboksen ble oppfunnet, til noen fant opp boksåpneren. Da sa alle «hvorfor har vi ikke tenkt på dette før?». Dette er litt i samme kategorien.

– Det vi foreslår er at alle kommunale formålsbygg skal samles i et selskap som skal eies 100 prosent av Bodø kommune. Så skal vi selge ut 49 prosent, fortrinnsvis til Bodø kommunale pensjonskasse, eller til andre pensjonskasser.

Bodø kommune pressekonferanse

Det var mange fremmøtte i Bodø rådhus som slapp jubelen løs da

Foto: Adrian Dahl Johansen / NRK

Ordføreren sa at grepet vil redusere årlige kostnader til renter, avdrag og årlig vedlikehold, men også gi økte kostnader gjennom husleie.

– Men nettoen tror vi skal bli positiv, sa Ingebrigtsen.

Han la til at pensjonskassene har behov for langsiktige investeringer, og at en investering i Bodøs kommunale bygg vil være «risikofritt».

– Fordi en kommune ikke kan gå konkurs, fortsatte ordføreren.

Lang kuttliste

Som mange andre kommuner i Norge blør også Nordlands største by, Bodø, penger.

Bare i år må de spare mer enn 300 millioner kroner.

Derfor har man sett på det meste av muligheter for innsparinger, alt fra å droppe nyttårsfeiringen til kutt i åpningstidene på biblioteket.

Les også Styrer mot underskudd på 325 millioner kroner – skylder på «yngrebølge»

Bodø by sentrum

Men også skolestrukturen har fått kritiske blikk fra kommunedirektør Kjell Hugvik.

Mandag ble et forslag sendt ut på høring, som innebar nedleggelse av Østbyen og Alstad barneskole.

– Per i dag er ledig kapasitet på ca. 1350 elevplasser og ca. 800 barnehageplasser. Barne- og elevtall innebærer at kommunen ikke har behov for alt arealet som i dag brukes til barnehage- og skolebygg, skriver Hugvik i en pressemelding.

Les også Barna kan få seks ganger lenger skolevei: – Hverdagen vår blir helt umulig

Barn leker på en lekeplass

Lang kamp om skolene i Bodø

Skolekutt i Bodø har vært et pågående stridstema over lang tid.

Allerede i vår slo ordfører Odd Emil Ingebrigtsen (H) alarm.

– Den kommunale økonomien er dessverre elendig, sa han.

Samtidig kom budskapet om at skoler og barnehager etter all sannsynlighet ville bli nedlagt.

Spørsmålet var dermed hvilke skoler som skulle havne under sparekniven – og dermed startet en opphetet debatt i kommunen.

Spørsmålet var så krevende at selv kommunens yngste ble bedt om råd.

Samtidig pusset foreldre opp klasserom for egen regning for å gjøre det vanskelig for politikerne å legge ned skolen.