Hopp til innhold

Riksantikvaren: Ikke riv Høyblokka

– Høyblokka i Regjeringskvartalet har så stor kulturhistorisk verdi at den bør bli stående.
Det er riksantikvar Jørn Holmes konklusjon i en ny rapport som legges frem i dag.

Høyblokka

Den spesielle kunsten er blåst inn i veggene på Høyblokka

Foto: Sørbø, Krister / SCANPIX

Riksantikvar Jørn Holme

Riksantikvar Jørn Holme

Foto: Roald, Berit / NTB scanpix

– En måned før 22. juli 2011 var det bred enighet om å frede Høyblokka. Jeg synes verneverdien er styrket etter 22. juli-angrepene. Høyblokka sto imot angrepet og bør bli stående, også rent symbolsk, sier Jørn Holme.

Han peker også på at i alle andre land i verden blir regjeringskontorer reparert etter at de har vært utsatt for angrep, hvis de ikke er helt ødelagt.

– Helt unike

– Høyblokka og Y-blokka er de viktigste symbolbygningene for den moderne norske velferdsstaten etter krigen. De er typiske for sin tid, men samtidig unike. Det finnes ikke andre bygninger som kan erstatte dem, sier Holme.

Han mener Høyblokka er et av de beste eksemplene på monumental modernisme i norsk arkitekturhistorie.

Kunst i særstilling

– Kunsten står i en særstilling innen nyere norsk kunst- og arkitekturhistorie. Bygninger og kunst er integrert og kan ikke skilles, hevder Riksantikvaren.

Flere av veggene i både Høyblokken og Y-blokken er utsmykket av den verdensberømte spanske kunstneren Pablo Picasso.

Riksantikvaren hevder også at det lønner seg økonomisk å bevare blokka.

Spare energi

– Vi kan legge inn energisparende tiltak, noe som også styrker økonomien i prosjektet, sier han.

Han mener det er fullt mulig å oppnå energieffektivitet som tilsvarer passivhus, noe som tilsvarer målene som er satt til nybygg.

Det er miljøvernminister Bård Vegar Solhjell som har bestilt rapporten.

Han var ikke fornøyd med en tidligere rapport der utrederne kom frem til at det ikke var samfunnsøkonomisk forsvarlig å bevare Høyblokka.

Y-blokka, Høyblokka og G-blokka

Y-blokka, Høyblokka og G-blokka i Oslo.

Foto: Solum, Stian Lysberg / NTB scanpix

Kulturstrøm

  • Hederspris til P4-profil

    Bjørn Faarlund (61) er tildelt Prix Norges hederspris for 2025. Det er den høyeste utmerkelsen i norsk radio- og podkastbransje.

    Faarlund har vært programleder for P4s Radiofrokost i 25 år, og var før det en profilert nærradiostjerne i Radio 1 Oslo.

    – Årets hederspris går til en programleder som har vært en fast følgesvenn for det norske folk gjennom flere tiår - en ekte venn i øret, skriver juryen i sin begrunnelse.

    Prisen ble delt ut under åpningen av bransjekonferansen Lyddager.

  • Operaen vann pris for operaalbum

    Innspelinga Den Norske Opera & ballett gjorde av Richard Wagners «Den flyvende hollender» er kåra til årets operaalbum av Gramophone, som er det leiande tidsskiftet for klassiske innspelingar.

    – Gramophone-prisen er ei stor anerkjenning for heile Nasjonaloperaen – for Operakoret, Operaorkesteret og solistane på scena, seier operasjef Randi Stene i ei pressemelding.

    Prisane blei etablert i 1977, og blir sett på som ein av dei mest prestisjefylte utmerkingane innan klassisk musikk.

  • Bergen Filharmoniske Orkester vann prestisjetung pris

    Bergen Filharmoniske Orkester vann prisen Orchestra of the Year 2025 i London onsdag kveld. Det er tidsskriftet Gramophones som deler ut prisen. Deira årlege Classical Music Awards er nokre av dei mest prestisjetunge prisane innanfor den klassiske plateindustrien, og kan samanliknast med Grammy Awards, skriv Bergen Filharmoniske Orkester i ei pressemelding.

    Det viktigaste med denne prisen er kanskje ikkje at me får han for det me allereie har oppnådd, men at den viser kva som er mogleg. Bergen er kanskje ikkje nokon stor by i europeisk målestokk, men framleis ein musikk- og kulturby av internasjonalt format. Heile byen kan vera stolte av Bergen Filharmoniske Orkester, seier Sigurd Sverdrup Sandmo, som er direktør i Musikkselskapet Harmonien.

    Torsdag kveld skal orkesteret feira sigeren saman med publikum på konsert i Grieghallen, skriv BT.

    en mann og en kvinne som sitter på en benk
    Foto: Henning Målsnes