Hopp til innhold

Mikkel Granrud: Titanic

Mikkel er 15 år og skal opp i emnet Titanic. Hans fagdommer er Erik Fosnes Hansen som gjennom sitt arbeid med boken "Salme ved reisens slutt" opparbeidet seg solid kunnskap om skipet og dets historie.

Mikkel med fagdommer
Foto: Ekroll, Anne Liv / Anne Liv Ekroll, NRK

Mikkel er 15 år og kommer fra Oslo. Hans emne er Titanic. Da Mikkel var 4 år fikk han en bok av sin far om skipet Titanic.Det er grunnen til at Titanic har blitt en så stor interesse.
- Pappa er på en måte inspirasjonskilden til interessen min siden jeg fikk denne boken av ham, sier Mikkel.

Om fagdommeren

Erik Fosnes Hansen er utdannet ved Steinerskolen og i Tyskland. Han debuterte i 1985 med "Falketårnet". Hans andre roman, "Salme ved reisens slutt", utkom i 1990 og ble en enorm suksess. Den er oversatt til flere språk, og har solgt i millionopplag
I 1998 utgav han romanen "Beretninger om beskyttelse I". For denne boken ble han tildelt Bokhandlerprisen 1998. I fjor kom en ny roman fra Fosnes Hansen, ”Løvekvinnen” For denne fikk han også Bokhandlerprisen.
I tillegg til de nevnte bøkene, kom han i 2001 ut med ”Underveis, et portrett av prinsesse Märtha Louise”

”Salme ved reisens slutt” handler om de syv musikerene i orkesteret om bord på Titanic. Da Fosnes Hansen arbeidet med boken, drev han grundig research om forliset og historien rundt Titanic. Han har en høy stjerne hos Titanic-kjennere, og er i årevis blitt invitert til ulike arrangementer, foredrag, utstillinger etc – både i Norge og utenlands – om Titanic.


Emne:
En aprildag i 1912 la Titanic fra havn i Southampton i England. Skipet var verdens største og mest moderne, og ble regnet som det sikreste fartøy som noen gang var bygget. Blant de over 2.200 ombordværende fant man såvel rike og berømte passasjerer, som flokker av fattige emigranter på tredje klasse, på vei for å søke lykken i Amerika.

Natten til den 15. april 1912 kolliderte luksusdamperen RMS Titanic med et isfjell på sin aller første reise.På de tre timene det tok skipet å synke, viste det seg raskt at det ikke var livbåter nok. Bare en tredjedel av alle om bord ble reddet.

Fortellingen om Titanic har levd videre siden den gang, i bøker, spillefilmer og musikk. Verden slutter aldri å fascineres av historiens mest berømte skipsforlis.

Kulturstrøm

  • Forfatter Henning Hagerup (66) er død

    Forfatter Henning Hagerup er død som 66 år gammel. Det opplyser Kolon forlag i en pressemelding.

    – Henning var en av Norges fremste essayister, kritikere og oversettere, og han var min venn, rådgiver og mentor i nærmere 30 år, skriver forlegger i Kolon, Bjørn Aagenæs i pressemeldingen.

    – Henning hadde mye ugjort, og vi hadde en hel del planer om fremtidige utgivelser, skriver han videre.

    Han var barnebarn av forfatter Inger Hagerup.

    Henning Hagerup
    Foto: Ingrid Pop / KOLON FORLAG
  • TMZ: Limp Bizkit-bassist Sam Rivers er død

    Limp Bizkit-bassisten Sam Rivers er død, skriver TMZ.

    Han ble 48 år. TMZ viser til en post på bandets offisielle Instagram-konto.

    – I dag mistet vi vår bror. Vår bandkamerat. Vårt hjerte, skriver bandet.

    Det amerikanske bandet ble i september presentert som et av de store på festivalen Tons of Rock i 2026 i Oslo. De har aldri spilt i Norge før.

    Rivers var med å starte bandet, kjent for «Break Stuff», «Rollin’» og «Nookie» på 90-tallet, men forlot det i 2015. Årsaken var en leversykdom forårsaket av mye alkohol. Etter en levertransplantasjon kom han tilbake tre år etterpå.

    Dødsårsaken er ikke kjent.

    en mann som spiller gitar foran en folkemengde
    Foto: Yalonda M. James / AP / NTB
  • Ingen nordmenn har klart det etter dem

    Lørdag 19.oktober 1985 ringte telefonen i leiligheten der Morten, Magne og Pål bodde i London. Det var med beskjeden om at låta deres Take On Me hadde nådd 1.plass på den amerikanske Billboard Hot 100-lista. Nå hadde a-ha den singelen som var mest spilt på radioer og mest kjøpt av folk i hele USA. Etter det har ingen nordmenn hatt musikk på toppen av den listen!

    -Vi startet på toppen sier Magne Furuholmen i intervjuet du kan høre i Musikklivet, og denne endret alt.

    Take On Me startet som "The Juicy Fruit Song", med bare melodien og riffet til Magne og Pål i deres første band Bridges. Mortens sang på refrenget er inpirert av Richard Strauss «Also sprach Zarathustra». Tempoet er like raskt som en moderne technolåt. Og videoen med tegneseriesekvensen var banebrytende, og ofte etterlignet siden.

    40 år senere listes Take On Me fortsatt opp blandt popens beste låter. Riffet gjør sangen gjenkjennlig på få sekunder. Og fortsatt er det nesten umulig å synge som Morten på refrenget, som går over 2 1/2 oktav.
    - Den var ikke laget for å være noen sing-a-long, forteller Magne i Musikklivet.

    Morten Harket, Magne Furuholmen og Paul Waaktaar-Savoy
    Foto: Michael Ochs Archives / Getty Images