Hopp til innhold

Knausgård gjester «The Late Show» i USA

Forfatter Karl Ove Knausgård skal være gjest i et av verdens største talkshow.

Karl Ove Knausgård

Karl Ove Knausgård har skapt mye oppmerksomhet i USA, og blir nå gjest i «The Late Show».

Foto: Roald, Berit / NTB scanpix

Stephen Colbert

Stephen Colbert er ny programleder for «The Late Show» etter David Letterman.

Foto: Frederick M. Brown / Afp

Knausgård blir gjest hos programleder Stephen Colbert, som overtok jobben som programleder i «The Late Show» etter David Letterman tidligere i år.

Sjuende nordmann

Talkshowet spilles inn i Ed Sullivan Theater i New York torsdag 5. november, og sendes på CBS, en av USAs største TV-kanaler, heter det i en pressemelding fra forlaget Oktober.

Knausgård skal være gjest sammen med Bryan Cranston, som er kjent for mange via sin hovedrolle som Walter White i TV-serien «Breaking Bad» - en prestasjon han også vant Golden Globe for.

Seks nordmenn gjestet «The Late Show» mens David Lettermans var programleder: Nemlig Sissel Kyrkjebø, Sondre Lerche, Maria Mena, Nico & Vinz, Liv Arnesen og Mona Grudt.

Karl Ove Knausgård om «The Late Show»

Stor oppmerksomhet

Knausgård har fått mye oppmerksomhet i USA for sin bokserie «Min Kamp». Den fjerde av hans seks bøker kom ut i mai, og den gikk rett inn på New York Times’ bestselgerliste.

Han har vært på bokturné flere steder i landet, og over 1200 mennesker sikret seg billetter til arrangementet i San Francisco. Han har også blitt bredt profilert i dette portrettintervjuet hos Vice.

Rettighetene til «Min Kamp» er solgt til 30 land. Samlet opplag på de seks bøkene er 468 000 bare i Norge.

Kulturstrøm

  • Brad Paisley til Norge neste år

    Countryartisten Brad Paisley vil opptre 11. juni i Ålesund og 13. juni på Hamar neste år.

    Konsertene er en del av Paisleys verdensturné «Truck is Still Working», melder Live Nation.

    Paisley har gjestet Norge flere ganger tidligere.

    Brad Paisley spiller gitar
    Foto: Rob Grabowski / AP / NTB
  • Bjørn Eidsvåg utnevnt til St. Olavs Orden

    Hans Majestet Kongen har utnevnt artist, komponist, tekstforfatter og teolog Bjørn Eidsvåg til kommandør av Den Kongelige Norske St. Olavs Orden, melder Kongehuset mandag.

    – Å bli tildelt St. Olavs Orden er en stor ære. Jeg tar imot denne utmerkelsen med takknemlighet og ydmykhet, og kjenner meg både rørt og glad, sier Eidsvåg til NRK.

    Den Kongelige Norske St. Olavs Orden tildeles som belønning for utemerkede fortjenester for Norge og menneskeheten, og ble innstiftet av Kong Oscar i 1847.

    Bjørn Eidsvåg har runda 70 og er Nitimens hedersgjest
    Foto: Kristian Aune