Hopp til innhold

Får beholde SKUP-diplom tross PST-kritikk

Selv om PST mener ingenting tyder på at det Aftenposten skriver om falske basestasjoner er sant, beholder avisens journalister sitt SKUP-diplom.

Aftenpostens sjefredaktør Espen Egil Hansen er overrasket over at PST velger å være så kategoriske i sine konklusjoner om overvåkningssaken.

OVERRASKET: Aftenpostens sjefredaktør, Espen Egil Hansen.

Det bekrefter formann i SKUP-juryen Bernt Olufsen overfor NRK.

– Svaret er nei, svarer han på spørsmål om hvorvidt PSTs kritikk får konsekvenser for tildelingen.

Bernt Olufsen

FORMANN I SKUP-JURYEN: Bernt Olufsen.

Foto: Junge, Heiko, Heiko Junge / SCANPIX

Han viser til juryens begrunnelse.

– SKUP-prisen er en journalistisk metodepris, og vi er ingen teknologisk granskningskommisjon som kan vurdere det tekniske i denne saken, sier Olufsen.

– Det er på det rene at sakene har utløst etterforskninger og avsløre uklare ansvarsforhold mellom offentlige etater og private aktører, legger han til.

Journalistene har ikke dokumentert at det faktisk har foregått ulovlig mobilovervåkning, men de har påvist en rekke utslag som virker mistenkelige.

Fra juryens begrunnelse

Avviste påstandene i saken

Aftenpostens journalister Per Anders Johansen, Andreas Bakke Foss og Fredrik Hager-Thoresen fikk lørdag SKUP-diplom for saken «Mobilovervåkingen».

faksimile Aftenpostens forside 13. desember 2014

«OVERVÅKES»: Forsiden på Aftenposten da de publiserte sine første saker om mulig mobilovervåking.

Foto: faksimile Aftenpostens forside 13. desember 2014
Skup-diplom til Aftenposten

BEHOLDER SKUP-DIPLOM: Aftenpostens journalister Fredrik Hager-Thoresen (t.v), Per Anders Johansen og Andreas Bakke Foss.

Foto: Marte Christensen / NTB scanpix

Saken forteller at noen overvåket mobiltrafikken ved sentrale bygninger i hovedstaden ved hjelp av såkalte falske basestasjoner.

Under en pressekonferanse i dag avviste PST påstandene som kommer fram i saken.

– Vår konklusjon er at det ikke er funnet falske basestasjoner i det grunnlaget som Aftenposten har og de målinger de har fått gjort ved hjelp av sikkerhetsselskaper, sa PST-sjef Benedicte Bjørnland.

Aftenposten: – Overrasket over PST

Aftenpostens sjefredaktør Espen Egil Hansen er overrasket over at PST velger å være så kategoriske i sine konklusjoner.

– PST legger listen høyt her. Det de egentlig gjør, er å avvise våre funn totalt. Så da må de være veldig sikre, og vi får se om det viser seg å være feil. Det skal vi nå gå inn i, sier han.

Sjefredaktøren avviser at det blir aktuelt å levere tilbake diplomet.

– SKUP er en journalistisk metodepris, så det gjør vi nok ikke, avslutter han.

Kulturstrøm

  • Tre store motehus blir bøtelagt av EU-kommisjonen

    Motehusa Gucci, Chloé og Loewe blir bøtelagt med over 157 millionar euro for å ha gjennomført prising som er i strid med EU sitt reglement, kjem fram i ei pressemelding frå EU-kommisjonen.

    Motehusa skal ha fastsett vidaresalsprisar i strid med EU sine konkurransereglar.

    Motehusa skal ha avgrensa moglegheita for uavhengige tredjepartsforhandlarar til å sette eigne prisar for produkt designa og selt under merkevarene.

  • Musikalen Les Misérables er 40 år

    I år er det 40 år sidan musikalen Les Misérables hadde premiere på West End i London.

    Les Misérables er ein av dei mest spelte musikalane i verda. Det trass i at musikalen ikkje blei godt mottatt i 1985. Etter kvart vann musikalen fleire prisar.

    Musikalen flettar saman fleire menneske sine skjebnar som lev i Frankrike på starten av 1800-talet.

    en gruppe mennesker som går nedover en gate med en brann i bakgrunnen
    Foto: Lasse Berre
  • Swift med flest førsteplassar på Billboards albumliste

    Taylor Swift har stor suksess med sitt nye album «The Life of a Showgirl». Artisten er no den soloartisten med flest førsteplassar på Billboard albumliste, melder NTB.

    Swift har med det gått forbi både Drake og Jay-Z. Det nye albumet til Swift debuterte på førsteplass ei veke etter at det blei gitt ut.

    Utanom hennar første album, har dei gått rett inn på førsteplass. Ho er oppe i 15 og nærmar seg å ta rekorden frå Beatles som har 19.

    Albumcover til Taylor Swift
    Foto: NTB