Hopp til innhold

Åpner tilsyn av psykiater etter nye varsler: –  Lettet, men ikke overrasket

Før jul startet Statsforvalteren undersøkelser av forfatter Hilde Rød-Larsens anklager mot en norsk psykiater. Funnene har nå resultert i tilsynssak.

Hilde Rød-Larsen

GRANSKING: Forfatter Hilde Rød-Larsen etterlyste gransking av psykiateren i begynnelsen av desember.

Foto: Sunniva Grimstad Hestenes / NRK

– Vi har gjennomgått opplysningene og finner at de gir grunnlag for videre tilsynsmessig oppfølging, skriver Statsforvalteren i en pressemelding.

Opplysningene som har fremkommet i de innledende undersøkelsene inneholder blant annet «påstander om mangelfull behandling og privatisering av relasjonen mellom pasient og behandler».

– Vi har mottatt flere henvendelser om den samme psykiateren, opplyses det videre.

Hilde Rød-Larsen sier til NRK at hun er lettet, men ikke overrasket.

Det er en del opplysninger som har tilfalt meg, som har gjort at jeg ble sikker på at det kom til å bli tilsynssak, sier Rød-Larsen.

Forfatteren mener det har vært et asymmetrisk forhold mellom henne og psykiateren.

Ja, det handler om en eldre mann og en yngre kvinne, men mest om at han var lege og jeg var syk.

Rød-Larsen var ikke psykiaterens pasient, men forteller at hun var syk med en spiseforstyrrelse da de to skal ha innledet en seksuell relasjon.

Advokat Halvard Helle representerer psykiateren. Han sier til NRK at det aldri har vært en behandlingsrelasjon mellom Rød-Larsen og psykiateren.

Hans yrkesutøvelse eller hennes helse har aldri vært et premiss for deres relasjon.

Utelukker du at klienten din har trådd feil gjennom sine tiår som psykiater?

– Psykiateren har praktisert i fire tiår, han står trygt både faglig og menneskelig i forhold til sin kontakt med pasienter, og det er ikke noe med denne saken som skulle rokke ved akkurat dette bildet.

Må svare på spørsmål

Statsforvalteren ber blant annet psykiateren kommentere opplysningen om at han for en pasients behandling kun har tatt betalt de første to årene.

Psykiateren bes også svare på om han har frarådet en pasient å avslutte behandlingen hos seg.

Advokat Halvard Helle representerer psykiateren, og sier at det ikke er uventet at Statsforvalteren åpner tilsynssak på bakgrunn av Rød-Larsens uttalelser.

– Det er svært viktig for meg å understreke at Statsforvalteren med dette ikke har konkludert i saken, sier han til NRK.

To tidligere varsler er også omfattet av granskingen.

– De er allerede håndtert i 2003 og 2020 uten at Statsforvalteren fant noen grunnlag for kritikk eller merknader. Det er helt utenkelig at konklusjonen nå skulle bli en annen. Det tredje varselet om manglende oppfølging skal vi sette oss ned og svare på nå, sier Helle.

Rettsak mot Petter Northug

Advokat Halvard Helle sier det ikke er uventet at Statsforvalteren åpner tilsyn. – Det er viktig å understreke at det ikke forelå en behandlingsrelasjon mellom dem, sier han.

Foto: Ole Berg-Rusten / NTB

Hilde Rød-Larsen sier hun er glad for at myndighetene nå gransker psykiateren.

– Samtidig føler jeg, som den første varsleren, på et stort ansvar overfor de andre ofrene. Vi står i en krevende situasjon sammen, sier hun.

I et av varslene påstås det at pasienten har fått mangelfull oppfølging og helsehjelp. Et tidligere varsel om mulig pliktbrudd mot psykiateren er blitt gjenåpnet som følge av Statsforvalterens undersøkelser.

Vi vil gjerne høre fra deg!

Har du tanker om saken eller tips til ting vi burde sjekke opp? Send meg gjerne en e-post! 

Startet undersøkelse etter anklager

Det var i november at forfatter Hilde Rød-Larsen fortalte at hun i tjueårene ble utsatt for grenseoverskridende handlinger fra en norsk psykiater.

Hilde Rød-Larsen

Hilde Rød-Larsen gikk før jul ut offentlig og etterlyste gransking av psykiateren.

Foto: Sunniva Grimstad Hestenes / NRK

Via sin advokat Halvard Helle har psykiateren sagt til TV 2 at han ikke hadde kjennskap til at Rød-Larsen var syk da de to møttes.

– Han kjenner seg ikke igjen i fremstillingen forfatteren gir i dansk og norsk presse, sier Helle til VG.

I begynnelsen av desember sa direktør Jan Fredrik Andresen i Helsetilsynet til VG at de har startet undersøkelser av Rød-Larsen sine anklager mot psykiateren.

De tok kontakt med Hilde Rød-Larsen etter at hun stod frem med sin historie i media og etterlyste gransking av psykiateren.

Statsforvalteren i Oslo og Viken har mandag sendt brev til Rød-Larsen, der de informerer om opprettelse av tilsynssak og videre undersøkelser i saken. Tilsynssaken er foreløpig ikke oversendt Helsetilsynet.

Flere klager

Direktør Jan Fredrik Andresen skrev i en e-post til NRK i desember at Helsetilsynet hadde vært i kontakt med «noen ganske få personer» etter at Rød-Larsen leverte sin klage.

NRK har også sett dokumentasjon på at flere personer har ønsket å komme i kontakt med Helsetilsynet for å fortelle om opplevelser med den samme psykiateren.

Skapt debatt

Etter at Rød-Larsen fortalte om sin «metoo»-historie til den danske avisen Information, har den skapt debatt blant fagfolk både i Norge og Danmark.

Diamantkvelder av Hilde Rød-Larsen

«Diamantkvelder» skrevet av Hilde Rød-Larsen ble publisert i juli 2022.

Foto: Aschehoug

Rød-Larsen har fortalt at handlingen i romanen «Diamantkvelder» ligger tett opp mot hennes eget liv.

I romanen innleder hovedpersonen, en ung jente, et seksuelt forhold til en eldre psykolog. Hovedpersonen er ikke pasienten hans, men han inviterer henne på sitt kontor for å ha sex på en terapibenk.

I intervju med Information fortalte Rød-Larsen for første gang at hun i 20-årene innledet et seksuelt forhold til en norsk psykiater da hun selv var syk med spiseforstyrrelser. Hun var ikke hans pasient, men har sagt at psykiateren inviterte henne til å ha sex på et laken på en divan på kontoret hans.

Tilsynsmyndighetene tar sikte på å avslutte saken innen fire måneder.

Les også Etterlyser gransking av psykiater etter «metoo-roman»

Hilde-Rød Larsen portrett tatt i fotostudio

Kulturstrøm

  • – Bare så vidt han er en artist

    Flo Rida (46) er for mange unge studenter selve lyden av barndommen deres, og torsdag kveld opptrådte han i Norge.

    Han byr på nostalgi – ikke ulikt nylig norgesaktuelle Pitbull, en annen 2010-tallshelt innen partymusikk fra Florida.

    Og nostalgi selger tydeligvis: Amerikanerens konsert på studentfestivalen Uka – Norges største kulturfestival – ble fullstendig utsolgt.

    Men var det kveldens forestilling verdt de 800 kronene som hver student punget ut med? Overhode ikke, mener NRK P3s anmelder Even Samir Kaushik.

    Flo Rida på UKA 2025 i Dødens dal, Trondheim
    Terningkast 2 Konsert

    «Minimal innsats og gigantisk gevinst»

    ANMELDELSE: Flo Rida på Uka

  • Tidligere Kiss-gitarist er død

    Familien bekrefter til Variety at Ace Frehley er død, 74 år gammel. Litt tidligere meldte TMZ at han lå i respirator etter hjerneblødning.

    Frehley fikk en hjerneblødning etter at han falt i studio for et par uker siden.

    Frehley var med å starte Kiss i 1973, sammen med Gene Simmons, Paul Stanley og Peter Criss, Bandet som er kjent for pyro, ansiktssminke og kostymer.

    Kiss fikk ordentlig suksess da de ga ut konsertalbumet Alive! i 1975. Ace Frehley forlot bandet i 1982, men ble gjenforent med bandet i en periode på midten av 90-tallet.

    Han har holdt flere solokonserter i Norge, blant annet på Rockefeller i Oslo i 2015.

    En gruppe mennesker med masker som spiller instrumenter på en scene
    Foto: PAUL WARNER / AP / NTB
  • – Meir nedtona, meir angst

    Kor roleg, tilslørt og plaga kan popmusikk eigentleg verte før han vert berre nedstemt og trist?

    På «How Did I Wind Up Here?» tøyar Spellemannprisen-vinnande Jouska (30) grensene for kor mykje skjør angst sjangeren toler, og lagar eit nydeleg album i prosessen, skriv NRK P3s kritikar Sofie Martesdatter Granberg.

    Albumet blir gitt ut 17. oktober.

    en person som sitter på gulvet ved siden av en gitar
    Terningkast 5 Musikk

    «Kor plaga kan popmusikk eigentleg verte før han vert berre trist?»

    ANMELDELSE: «How Did I Wind Up Here?» av Jouska