Hopp til innhold

– Viktig å ikke bare snakke om likestilling

Oslo bystyres yngste representant, Prableen Kaur, bærer turbanen sin med stolthet. – Den er et symbol på sikhenes kamp for likestilling, sier den unge og snart bokaktuelle politikeren.

Prableen Kaur

Prableen Kaur er sikh og Ap-politiker. I høst er hun aktuell med boken «Jeg er Prableen».

Foto: Junge, Heiko / NTB scanpix

Kaur, som er 19 år gammel, sikh og politiker fra Arbeiderpartiet, gjester i dag Sommer i P2.

Søkte trøst i religionen

– Da jeg begynte på barneskolen, trivdes jeg godt. Men etter to år begynte ting å forandre seg. Jeg fikk mange kallenavn og ble holdt utenfor. Jeg ble mobbet, sier den unge politikeren i programmet.

Prableen Kaur

Aps Prableen Kaur er gjest i Sommer i P2 denne uken.

Foto: Anne Liv Ekroll / NRK

Da Kaur begynte på ungdomsskolen, ble mobbingen verre og religionen ble en viktigere del av livet hennes.

– Mobbingen gjorde noe med meg både fysisk og psykisk, og jeg søkte trøst i religionen.

Kaurs foreldre er fra India, og begge kommer fra familier der religion har spilt en stor rolle.

– Jeg hadde fått vite mye av foreldrene mine og andre sikher, men det var først etter at jeg utforsket religionen på egen hånd, at jeg klarte å sette mitt eget liv i perspektiv og se hvor mye de grunnleggende verdiene som likestilling, nestekjærlighet og ytringsfrihet betyr for meg, forteller hun i programmet.

– Ikke lett å plutselig dukke opp på jobb med turban

Elleve år gammel ble Kaur praktiserende sikh og da hun var tolv, begynte hun å bære turban.

– Jeg hadde lenge hatt et sterkt ønske om å gjøre det, men jeg følte meg ikke modig nok. Jeg møtte en rekke sikh-kvinner som hadde tatt valget før meg, og lyttet nysgjerrig til erfaringene deres. Det inspirerte og motiverte meg, sier Kaur.

– Det er ikke lett å plutselig dukke opp på jobb i Norge med turban på hodet. Det var viktig for meg å høre om hvordan de taklet hverdagslige ting som jobb, trening og studier, utdyper hun til NRK.no.

Prableen Kaur

Prableen Kaur på Arbeiderpartiets landsmøte i fjor.

Foto: Aas, Erlend / NTB scanpix

Kaur forklarer at det mest grunnleggende i sikhismen er likestilling. Per i dag er hodeplagget kun påbudt for menn, men frivillig for kvinner. Derfor er det viktig for henne å bære det.

– For meg har det vært viktigere å tørre å praktisere likestillingen enn bare å ha mot til å snakke om den, sier hun.

Debuterer som forfatter i høst

I april i fjor skapte Kaur overskrifter da hun ble den første kvinnen som noensinne gikk med religiøst hodeplagg på talerstolen under Arbeiderpartiets landsmøte.

Hun var på Utøya 22. juli, og reddet livet ved å spille død i over en time. Halvannen måned senere ble hun valgt inn i Oslo bystyre som den yngste noensinne.

Til høsten skal Kaur begynne å studere jus ved Universitetet i Oslo, og senere denne måneden debuterer hun som forfatter med oppvekstskildringen Jeg er Prableen på Gyldendal.

– Det kan bli litt mye med både studier, politikk og bok, men jeg tror jeg skal klare det. Det har gått fint til nå, sier hun til NRK.no.

Hør hele Sommer i P2, der Prableen Kaur snakker mer om sin oppvekst og leser utdrag fra sin kommende bok.

Kulturstrøm

  • TMZ: Limp Bizkit-bassist Sam Rivers er død

    Limp Bizkit-bassisten Sam Rivers er død, skriver TMZ.

    Han ble 48 år. TMZ viser til en post på bandets offisielle Instagram-konto.

    – I dag mistet vi vår bror. Vår bandkamerat. Vårt hjerte, skriver bandet.

    Det amerikanske bandet ble i september presentert som et av de store på festivalen Tons of Rock i 2026 i Oslo. De har aldri spilt i Norge før.

    Rivers var med å starte bandet, kjent for «Break Stuff», «Rollin’» og «Nookie» på 90-tallet, men forlot det i 2015. Årsaken var en leversykdom forårsaket av mye alkohol. Etter en levertransplantasjon kom han tilbake tre år etterpå.

    Dødsårsaken er ikke kjent.

    en mann som spiller gitar foran en folkemengde
    Foto: Yalonda M. James / AP / NTB
  • Ingen nordmenn har klart det etter dem

    Lørdag 19.oktober 1985 ringte telefonen i leiligheten der Morten, Magne og Pål bodde i London. Det var med beskjeden om at låta deres Take On Me hadde nådd 1.plass på den amerikanske Billboard Hot 100-lista. Nå hadde a-ha den singelen som var mest spilt på radioer og mest kjøpt av folk i hele USA. Etter det har ingen nordmenn hatt musikk på toppen av den listen!

    -Vi startet på toppen sier Magne Furuholmen i intervjuet du kan høre i Musikklivet, og denne endret alt.

    Take On Me startet som "The Juicy Fruit Song", med bare melodien og riffet til Magne og Pål i deres første band Bridges. Mortens sang på refrenget er inpirert av Richard Strauss «Also sprach Zarathustra». Tempoet er like raskt som en moderne technolåt. Og videoen med tegneseriesekvensen var banebrytende, og ofte etterlignet siden.

    40 år senere listes Take On Me fortsatt opp blandt popens beste låter. Riffet gjør sangen gjenkjennlig på få sekunder. Og fortsatt er det nesten umulig å synge som Morten på refrenget, som går over 2 1/2 oktav.
    - Den var ikke laget for å være noen sing-a-long, forteller Magne i Musikklivet.

    Morten Harket, Magne Furuholmen og Paul Waaktaar-Savoy
    Foto: Michael Ochs Archives / Getty Images
  • – Bare så vidt han er en artist

    Flo Rida (46) er for mange unge studenter selve lyden av barndommen deres, og torsdag kveld opptrådte han i Norge.

    Han byr på nostalgi – ikke ulikt nylig norgesaktuelle Pitbull, en annen 2010-tallshelt innen partymusikk fra Florida.

    Og nostalgi selger tydeligvis: Amerikanerens konsert på studentfestivalen Uka – Norges største kulturfestival – ble fullstendig utsolgt.

    Men var det kveldens forestilling verdt de 800 kronene som hver student punget ut med? Overhode ikke, mener NRK P3s anmelder Even Samir Kaushik.

    Flo Rida på UKA 2025 i Dødens dal, Trondheim
    Terningkast 2 Konsert

    «Minimal innsats og gigantisk gevinst»

    ANMELDELSE: Flo Rida på Uka