Hopp til innhold

Kunstner Frans Widerberg er død

Maler og grafiker Frans Widerberg er død, 82 år gammel. Det bekrefter familien overfor NRK.

Frans Widerberg

KUNSTNER: Maler og grafiker Frans Widerberg er død, 82 år gammel.

Foto: Tone Georgsen / NTB scanpix

Frans Widerberg ble utnevnt til ridder i 1997

RIDDER: I 1997 ble Frans Widerberg tildelt St. Olavs Orden.

Foto: Morten Holm / NTB scanpix

Frans Widerberg, som ville blitt 83 år i morgen, døde fredag i sitt eget hjem. Familien forteller om et kort tids sykeleie.

Widerberg regnes som en av Norges fremste kunstnere.

Gjennom en karriere som strakk seg over 50 år, ble Widerberg kjent for sine store malerier i gult, rødt og blått. Motiver med langstrakte, svevende kropper, ryttere og hestefigurer i drømmeaktige univers, går igjen i kunsten hans. Widerberg malte ofte i store formater.

Nico Widerberg

FAR OG SØNN: Frans Widerberg sammen med sønnen Nico Widerberg (t.v.), før en felles utstilling i Oslo i 1986.

Foto: Henrik Laurvik / SCANPIX

Før en stor utstillingsåpning i 2015, møtte Widerberg NRK i atelieret sitt ved Akerselva i Oslo.

– Har du noen gang tenkt på hvor annerledes livet ditt kunne vært, dersom du hadde fortsatt i lære for å bli murer som din far?

– Ja, da hadde jeg vel hatt en bil der det stod www.widerberg.no på siden. Og så hadde jeg hatt muskler som Skipper'n. Det hadde gått fint det, og jeg hadde sikkert vært samme person som nå. Kanskje bare litt mindre komplisert, sier Widerberg.

Hvor komplisert er du nå?

– Av og til finner jeg ikke meg selv. Jeg finner ikke frem i villniset. Så da må jeg male et bilde.

Maleren Frans Widerberg i sitt atelier.

I ARBEID: Frans Widerberg jobbet som maler og grafiker i over 50 år. Her fra tidlig i karrieren.

Foto: Ivar Aaserud / NTB scanpix

Begge kunstnerens sønner, Thomas og Nico Wideberg, har fulgt i farens kreative fotspor. I 2016 åpnet de tre en utstilling sammen i Bærum Kunstforening.

– Jeg er veldig imponert av sønnene mine, sa Widerberg til Budstikka før utstillingsåpning.

Her kan du se Widerberg fortelle om det han kalte for sine «nøkkelmotiver» i samtale med malerkollega Bjørn Næss:

Frans Widerberg er en kunstner som er kjent for de fleste. Malerkollega og scenograf Bjørn Næss har bedt ham ta med seg noen av sine bilder til studio, de han kaller sine ''nøkkelmotiver''. Med utgangspunkt i Widerbergs bilder har dette blitt en engasjert samtale om det som opptar malere flest, nemlig komposisjon, farger og lys. 
Ved Henrik Roaldsnes.

Kulturstrøm

  • Hederspris til P4-profil

    Bjørn Faarlund (61) er tildelt Prix Norges hederspris for 2025. Det er den høyeste utmerkelsen i norsk radio- og podkastbransje.

    Faarlund har vært programleder for P4s Radiofrokost i 25 år, og var før det en profilert nærradiostjerne i Radio 1 Oslo.

    – Årets hederspris går til en programleder som har vært en fast følgesvenn for det norske folk gjennom flere tiår - en ekte venn i øret, skriver juryen i sin begrunnelse.

    Prisen ble delt ut under åpningen av bransjekonferansen Lyddager.

  • Operaen vann pris for operaalbum

    Innspelinga Den Norske Opera & ballett gjorde av Richard Wagners «Den flyvende hollender» er kåra til årets operaalbum av Gramophone, som er det leiande tidsskiftet for klassiske innspelingar.

    – Gramophone-prisen er ei stor anerkjenning for heile Nasjonaloperaen – for Operakoret, Operaorkesteret og solistane på scena, seier operasjef Randi Stene i ei pressemelding.

    Prisane blei etablert i 1977, og blir sett på som ein av dei mest prestisjefylte utmerkingane innan klassisk musikk.

  • Bergen Filharmoniske Orkester vann prestisjetung pris

    Bergen Filharmoniske Orkester vann prisen Orchestra of the Year 2025 i London onsdag kveld. Det er tidsskriftet Gramophones som deler ut prisen. Deira årlege Classical Music Awards er nokre av dei mest prestisjetunge prisane innanfor den klassiske plateindustrien, og kan samanliknast med Grammy Awards, skriv Bergen Filharmoniske Orkester i ei pressemelding.

    Det viktigaste med denne prisen er kanskje ikkje at me får han for det me allereie har oppnådd, men at den viser kva som er mogleg. Bergen er kanskje ikkje nokon stor by i europeisk målestokk, men framleis ein musikk- og kulturby av internasjonalt format. Heile byen kan vera stolte av Bergen Filharmoniske Orkester, seier Sigurd Sverdrup Sandmo, som er direktør i Musikkselskapet Harmonien.

    Torsdag kveld skal orkesteret feira sigeren saman med publikum på konsert i Grieghallen, skriv BT.

    en mann og en kvinne som sitter på en benk
    Foto: Henning Målsnes