Oppdatert 27. jan. 2009 kl. 15:14
Et gammelt forhekset hus på et øde, forblåst sted på sørlandskysten. Spøkelsesskip og gjengangere. Trollkatter og andre vesener som kan gå gjennom låste dører. Djevledyrkelse og sorte messer.
Knut Gribbs jubileumsår er i ferd med å rundes av, men enda har vi flere gode Gribb-historier på lager. Denne fører oss tilbake til andre verdenskrig.
Året er 1938 og spydodden som drepte Olav den Hellige blir stjålet fra Erkebispegården i Trondheim. Knut Gribb aner med en gang hvem som har vært på ferde. Men bak jakten på nasjonalklenodiet står desperate og morderiske krefter.
Som våre trofaste lyttere nok har fått med seg, feirer vi Knut Gribbs 100-årsjubileum med brask og bram i Radioteatret. Lørdag 19. oktober byr vi på rykende ferske "Djevlebjørnen fra Dauingmyra"!
Radioteatrets påskekrim "Døden tar buss" er skrevet av Sjøwall & Wahlöö. Den fikk i sin tid de amerikanske krimforfatternes Edgar Allan Poe-pris, og det var første gang den ble gitt til en oversatt roman.
Helten Paul Cox er tilbake på lufta. Han som fikk alle til å sitte musestille for å høre på radioteateret i 1955, løser igjen mysterier i pinsen.