I dag går starten på junior- 600 km-klassen i Finnmarksløpet. Starten går klokken 13.00 og sendingen starter 12.30.
Selv om distansen er kortere enn 1200-km-klassen, så er den er på ingen måte enkel.
Hundekjørerne er mye mer sårbar når man kjører med 8 hunder, fremfor 14, som man gjør i 1200 km-klassen.
– Konkurransen er mye mer intens. Det er mindre rom for å gjøre feil og ha uhell, sier NRKs ekspert Hans Petter Dalby.
Totalt er 68 hundekjørere med i år.
– Dette må være tidenes felt i forhold til kampen om seieren, sier Dalby.
Se starten på Finnmarksløpet direkte her fra starten på juniorløpet og på 600 km-løpet.
I forkant av løpet var Dalby og pressesjef i Finnmarksløpet Trond Anton Andersen enig om at fjorårets vinner av klassen, Harald Tunheim, var distansens storfavoritt.
Torsdag kom beskjeden at veteranen med syv seire ikke stiller til start i år, på grunn av helsemessige årsaker.
Harald Tunheim var regnet som den store kandidaten til å vinne 600 km-klassen i 2024, men på grunn av helsemessige årsaker måtte han trekke seg fra årets løp.
Foto: Hanne Wilhelms / NRKDet gjør denne distansen enda mer åpen enn den var før starten.
– Det har vel ikke vært noe år hvor det har vært flere potensielle vinnerkandidater, enn det er i år. Her er det bare å begynne å ramse opp navn, sier Andersen.
- Hanne Wilhelms / NRK
Jan Kåre Heiberg
Jan Kåre Heiberg kjørte inn til en 3. plass i 2023, og fikk pris for beste hundestell.
Dalby beskriver han som en dyktig hundekjører.
– Det blir spennende å følge han.
– Han er bare blitt en bedre og bedre hundekjører. Han er en «one to watch», sier Andersen.
- Hanne Wilhelms / NRK
Elisabeth Edland
Hun har vunnet 600-klassen fire ganger, senest i 2017.
De siste fire årene har hun brutt. Andersen sier det blir spennende i år.
– Hun har vært suveren i åtte-spann i Norge i år. Det ser ut til at hun har fått et superteam.
Dalby er enig i at hun har hatt en kjempesesong så langt.
- Hanne Wilhelms / NRK
Ronny Wingren
- Selvfølgelig er han en av favorittene, sier Andersen.
Ronny Wingren har tidligere vunnet Finnmarksløpet to ganger, senest i 2022.
- Faren hans gjorde det veldig godt i fjor, og nå plukker Ronny de beste hundene. Vi må se opp for Ronny, sier Dalby.
- Hanne Wilhelms / NRK
Brage Nilsen Jæger
– Ved siden av Harald Tunheim er han kanskje det største håpet fra nord, sier Andersen.
Brage Nilsen Jæger var en av forhåndsfavorittene i fjor, da brøt han. I 2022 fikk han 5. plass.
– Alltid gøy å følge med unge kjørere som er sultne. Han er på hjemmebane, sier Dalby.
- Hanne Wilhelms
Per Morten Brennodden
Et kjent navn for mange, og en Dalby trekker frem. Han kjørte inn til en 2. plass i 600-klassen i 2022.
- Han plukker de beste hundene fra kennelen, og kommer nok til å ha et veldig bra spann, sier Dalby.
- Cold Nose Huskies
Malin Strid
I 2022 kjørte hun inn til en 3. plass i FL600. I fjor brøt hun grunnet sykdom. I år fikk hun 2. plass på Femund 450.
- Hun har vist at hun kan være farlig, sier Dalby.
- Hanne Wilhelms / NRK
Ivar Sørli
- Han er sulten og kommer til å sparke fra seg så det holder, sier Dalby.
Sørli kjørte inn til en 5. plass på Femund 650 i år. I Finnmarksløpet har han en 13. plass.
- Han har ikke lyktes noe særlig i Finnmarksløpet, men han er en veldig god hundekjører.
Ekspertenes favoritt
Hans Petter Dalby og Trond Anton Andersen har trukket frem sine favoritter i forkant av årets løp.
Begge ekspertene er enig om at veteranen Bjørnar Andersen stiller sterkt.
– Han er en merittert og veldig erfaren hundekjører. Hvis han får det til å stemme, så har han spannet til å gjøre det knallbra i år, sier NRK-eksperten.
Bjørnar Andersen er utpekt som ekspertenes favoritt til å vinne 600 km-klassen i Finnmarksløpet i år.
Foto: Hanne Wilhelms / NRKAndersen er enig i at spannet er veldig bra.
– Hundene han kjører vant Femundløpet 650 sammen med Robert Sørli. Det er glitrende hunder.
I 2004 vant hundekjøreren den lengste distansen. Andersen deltok på Iditarod, verdens lengste hundeløp, i 2005 og 2006. Da kom han på 4. og 6. plass.
De første milene på Finnmarksløpet kommer til å bli en våt affære for juniorene og 600 km-kjørerne på lørdag. Bildet er fra Sorrisniva på fredag.
Foto: Hanne Wilhelms / NRKUtfordrere til seieren
Finnmarksløpets pressesjef trekker frem Nina Wivesoll Vollen, som kjører 600-klassen for første gang.
– Spannet hennes vant 450-klassen under Femundløpet i fjor. De er kjempesterke.
Også Dalby mener Wivesoll Vollen blir spennende, men trekker heller frem Ulrikke Kristensen, fra Team Jotka, som en av sine toppfavoritter.
– Hun er kapabel til å kjempe helt i toppen, hvis hun ikke har noen uhell, sier Dalby.
I debutåret 2022 kjørte Ulrikke Kristensen inn til en 11. plass.
NRKs ekspert Hans Petter Dalby gir deg en rask innføring i hundekjøring.
Juniorene først ut fra sentrum
Seks spann med seks hunder hver skal totalt kjøre 200 kilometer i årets juniorklasse, som også er et NM.
Fjorårets vinner og verdensmester, Elisabeth Kristensen, trekkes frem som en favoritt.
– Hun blir vanskelig å slå. Hun kommer til å kjøre fort, sier Trond Anton Andersen, som opplyser at Elisabeth er datteren til Steinar Kristensen som ble nummer 2 på 1200 km-klassen i 2023. Hun har dermed kunne velge hunder fra det som er en av landets beste kenneler.
En annen å følge med på er Linus Wingren, sønn til Ronny Wingren. Han kommer til å være 3. generasjon Wingren til start under Finnmarksløpet.
– Han kommer fra en hundekjørerfamilie som har gjort det kjempebra, sier NRK-eksperten.
Team Jotka-kjøreren Elisabeth Kristensen vant juniorklassen i 2023. Hun har fått favorittstempelet i juniorklassen i år.
Foto: Hanne Wilhelms / NRKVelkommen til dialog hos NRK. Siden du er pålogget andre NRK-tjenester så slipper du å logge inn på nytt her, men vi trenger ditt samtykke på våre brukervilkår for dialog på nett