– Det nærmest eksploderte da samfunnet gjenåpnet i sommer, forteller avdelingssjefen for AMK i Stavanger, Øyvind Øverland.
Plutselig opplevde de en kraftig økning i antall nødtelefoner etter en lengre nedstengning. Og økningen i antall akuttoppdrag for ambulanse har vært på nesten fem prosent sammenlignet med 2019.
Avdelingsleder for AMK i Stavanger, Øyvind Øverland.
Foto: PrivatBåde Øverland og kollegene har noen teorier om årsaken:
– Akuttoppdragene har dreid seg hovedsakelig om hjerneslagsymptomer, brystsmerter, pustevansker, rus og psykiatri. Vi opplever ikke så mange akutte koronaoppdrag, sier Øverland.
Mer å gjøre de fleste stedene
Du har kanskje selv tenkt tanken – er det ikke litt mer blålys og sirener på veiene nå?
Og nettopp det viser tallene som NRK har samlet fra flere AMK-sentraler.
Vi har sett på akuttoppdrag for perioden januar til og med oktober 2021 og samme periode i 2019. 2020 var et litt uvanlig år med korona. Derfor er det vanskelig å sammenligne med.
Operatørene i AMK-sentralen i Vestre Viken helseforetak har travle arbeidsdager.
Foto: Vestre Viken helseforetakI Vestre Viken er økningen på mer enn tolv prosent. Den samme trenden opplever Helse Bergen, der økningen har vært på nesten 15 prosent.
I både Helse Midt-Norge og Oslo universitetssykehus har akuttoppdragene økt med mer enn ti prosent. Også Helse Førde og Helse Stavanger har hatt flere oppdrag i år enn i 2019.
Har noen teorier om årsak
Lise Mette Lindland, leder for AMK-sentral i Vestre Viken helseforetak.
Foto: Vestre VikenLise Mette Lindland, leder for AMK-sentral i Vestre Viken helseforetak, sier de ikke har rukket å analysere tallene på grunn av koronapandemien.
– Men selv om noen koronapasienter blir alvorlig syke, handler ikke økningen bare om det. Det er alle typer hendelser ambulansene rykker ut på, sier hun.
Lindland har et klart inntrykk av at det er samme tendens i hele Helse Sør-Øst. Akuttoppdragene er flere. Det er også en sammenheng mellom aktiviteten hos AMK-sentralen inne og alle de akutte ambulanseoppdragene ute.
– Også antallet nødsamtaler økte nemlig betydelig fra juli 2019 til juli 2021, forteller hun.
Også flere akuttinnleggelser
Det har også vært flere innleggelser av pasienter som ikke har korona, og det tøyer strikken hos Ringerike sykehus.
Martin Stolzenbach Olsen, avdelingsleder ved kirurgisk avdeling ved Ringerike sykehus.
Foto: Privat– I likhet med andre sykehus, har vi hatt mange innleggelser generelt. Det gjelder ikke bare i Vestre Viken eller Norge, men også for eksempel i Tyskland. Og slik har det vært i hele høst.
Det sier Martin Stolzenbach Olsen, avdelingssjef ved kirurgisk avdeling. Han tror noe av forklaringen ligger i at samfunnet var stengt ned i en lang periode.
– Veldig få øyeblikkelig-hjelp-pasienter kom til sykehusene under selve nedstengningen, forteller han.
Får bekymringsmeldinger daglig
Ola Yttre er leder i Ambulanseforbundet.
Foto: AmbulansearbeiderforbundetOla Yttre, leder i Ambulanseforbundet, sier han kjenner godt igjen beskrivelsene.
– Jeg får daglig meldinger fra ambulansearbeidere som er bekymret over at akuttoppdragene øker, sier han.
– Vi så en dramatisk nedgang da koronaen kom. Men andre sykdommer blir jo ikke borte av den grunn. Folk har nok drøyd veldig lenge med å gå til lege eller ringe 113. Men sykdommene blir jo ikke borte. Det kommer jo tilbake, sier Yttre.
– Nå kommer de!
Fagdirektør Susanne Hernes ved Sørlandet sykehus.
Foto: Per-Kåre Sandbakk / NRKSykehusene i Agder er ett av få helseforetak som hadde en liten nedgang i antall akuttutrykninger. Men akkurat nå opplever de også sprengt kapasitet på sengepostene og intensivavdelingene.
– Tidlig i pandemien så vi at de med vanlige sykdommer ikke kom til sykehusene. Men nå kommer de. Og det er alt fra mageproblemer, til alvorlige infeksjoner og slag, har fagdirektør Susanne Hernes ved Sørlandet sykehus uttalt til Fædrelandsvennen.