Hopp til innhold

Dette bør du ha fått med deg fra helgens eliteserierunde

Skulle Lillestrøm hatt straffe? Hvorfor byttet Tromsø keeper etter 27 minutter? Og hvem scoret praktmålet til Vålerenga? Her er en gjennomgang av helgens eliteserie-snakkiser.

Daniel Fredheim Holm, Benny Lekstrøm, Kjetil Rekdal

Keepertabber hos Tromsø, perlescoring av Vålerenga og omdiskutert straffe til Lillestrøm, er bare noe av det som skjedde i den sjette eliteserierunden.

Foto: NTB Scanpix

Les dette og du kan bli med i mandagens fotballdiskusjoner på jobb!

1) Tvilsom Lillestrøm-straffe

Kjetil Rekdal og Ken Henry Johnsen.

Vålerenga-trener Kjetil Rekdal diskuterte straffesituasjonen til Lillestrøm med dommer Ken Henry Johnsen etter kampen på Åråsen.

Foto: Ruud, Vidar / NTB scanpix

I det intense lokaloppgjøret på Åråsen mellom Lillestrøm og Vålerenga (1-1), fikk LSK straffe etter 68 minutter. Lillestrøms Erling Knudzon ble taklet av VIFs Simon Larsen på vei gjennom forsvaret. Ut i fra tv-bildene så det ut som Larsen var borti beinet til Knudzon og at det i så måte var straffe, men det kunne også se ut som VIF-spilleren var borti ballen, og da blir det med en gang mer tvilsomt.

VIF-kaptein Christian Grindheim mener dommeren ødela kampen ved å dømme straffe.

Etter kampen innrømmet Lillestrøm-trener Runar Kristinsson at situasjonen er tvilsom.

– Førsteinntrykket mitt var at det ikke var straffe, sa islendingen.

– Jeg oppfatter at forsvarsspilleren takler angrepsspilleren før han er i kontakt med ballen, forklarte dommer Ken Henry Johnsen på sin side.

2) Perlescoring av Fredheim Holm

I den samme kampen vartet Vålerenga-spiller Daniel Fredheim Holm opp med en vakker scoring. Midtveis i første omgang sendte han avgårde et kjempeskudd fra omlag 18 meter som suste inn i krysset.

Holm ble byttet ut etter 60 minutter med en skade.

3) Odd bommet på straffe

André Hansen

Tidligere Odd-keper André Hansen spiller nå for Rosenborg og reddet søndag en avgjørende straffe for RBK mot nettopp Odd.

Foto: Teigen, Trond Reidar / NTB scanpix

Det ble en dramatisk toppkamp mellom Odd og Rosenborg i Skien. På stillingen 1-1 fikk først Rosenborg-straffe etter at Steffen Hagen holdt Alexander Søderlund i trøya. Riku Risku scoret så vidt på straffen som Odd-keeperen var borti.

I siste spilleminutt fikk så Odd straffe. Den var mer tvilsom fordi RBKs Hólmar Örn Eyjolfsson var først på ballen før han felte Håvard Storbæk.

Rosenborgs keeper André Hansen ble helten mot gamle lagkamerater og reddet straffen fra Espen Ruud.

Innholdet som lå her kan ikke vises.

4) Tromsø-keeperen tabbet seg ut

Tenk deg at du er keeper på et lag på nedrykksplass, og så er du skyld i to kjempetabber som gjør at laget ditt havner under 2-0 før det er spilt 20 minutter.

Sju minutter senere blir du så byttet ut og laget ditt taper med to mål. Dét opplevde Tromsø-keeper Benny Lekstrøm søndag kveld da laget hans tapte 3-1 for Start.

Først maktet han ikke å stoppe et hjørnespark fra Start som gikk rett over hodet hans og i mål.

Etter 19 minutter nølte svensken så på et tilbakespill slik at motspiller Mathias Vilhjalmsson klarte å snappe ballen og trille den inn i et tomt mål.

Etter kampen la ikke TIL-trener Steinar Nilsen skjul på at han byttet ut Lekstrøm fordi han tabbet seg ut.

– Jeg tror grunnen er ganske klar. Benny var innblandet i to situasjoner som førte til scoringer, og jeg følte at det var riktig å gjøre en endring på den posisjonen, sa Nilsen.

– Det er trenerens avgjørelse og den respekterer jeg, sa Lekstrøm selv til TV 2 etter kampen.

5) Lagene fra nord fortsatt på bunn

Tromsøs tap mot Start gjør at de fortsatt ligger nest siste i eliteserien etter seks runder. Det eneste laget bak dem er det andre fra nord: Nemlig Bodø/Glimt som tapte 2-0 mot Aalesund.

Leder tabellen, gjør Rosenborg.

6) Sandefjord-kapteinen utvist

Roger Risholt

Sandefjord-kaptein Roger Risholt fortviler over sitt andre gule kort i søndagens kamp. Kapteinen ble utvist.

Foto: Jan Kåre Ness / NTB scanpix

Den sjette eliteserierunden vil nok være en av dem Roger Risholt ikke vil bli minnet på etter sesongen. Søndag kveld havnet Sandefjord-kapteinen i negativt fokus to ganger. Først da han leverte et horribelt tilbakespill som førte til at Haugesund tok ledelsen 2-1.

Og så da han nesten var alene med keeper og kunne gjøre det godt igjen med en utligning, men i stedet filmet på seg sitt andre gule kort og ble utvist.

7) Deila på Marienlyst

Til slutt tar vi med at Ronny Deila var til stede på Marienlyst og så Strømsgodsets 1-1-kamp mot Sarpsborg 08 lørdag.

Underveis i kampen ble det klart at Deila er ligamester med Celtic. Da speakeren annonserte det runget Ronny Deila-sangen på Gamle Gress.

Den sjette eliteserierunden avsluttes med Viking - Molde kl 19.00 mandag. Kampen kan du følge her.

  • Noe mer? Noen snakkiser vi glemte? Si fra i kommentarfeltet under!

Laster innhold, vennligst vent..
Ødegaard Haaland
Foto: Vegard Grøtt / Bildbyrån

Fotball

  • Mbappé sendte Real Madrid til topps – to utvist i derbyet

    Kylian Mbappé scoret sitt 10. mål på ni seriekamper og ga Real Madrid 1-0-seier i derbyet mot Getafe. Dermed er laget tilbake på tabelltopp.

    Seieren satt langt inne. Målet kom ti minutter før full tid, da Getafe nettopp hadde pådratt seg den første av to utvisninger.

    Allan Nyom ble utvist i det 77. minutt, rett etter at han ble byttet inn. Mbappé scoret tre minutter senere.

    Alex Sancris ble deretter utvist med sitt annet gule kort, og Getafe måtte avslutte med ni mann. Likevel holdt laget på å utligne, men Thibaut Courtois berget Real Madrid med en god redning.

    Real Madrid tok sin åttende seier på ni seriekamper og et to poeng foran Barcelona før lagene møtes i sesongens første El Clásico om en uke. (NTB)

    En person som løper på et jorde
    Foto: THOMAS COEX / AFP / NTB
  • Tungt tap for Strømsgodset: Tapte 3-0 mot Fredrikstad

    Med fire poeng opp til kvalifiseringsplass var Strømsgodset i poengjakt då dei møtte Fredrikstad i Eliteserien, søndag.

    Men med 0-3-tap heime, kan det bli tøft å sikre eliteseriekontrakt.

    Etter jamspelt kamp med sjansar begge vegar, tok FFK leiinga i det 67. minutt. Oskar Øhlenschlæger sette hovudet i ballen og styrte inn 1-0.

    Like etter banka Ulrik Fredriksen 2-0 i krysset. Henrik Skogvold auka til 3-0 kort tid seinare. Bryne spelte 2-2 mot Rosenborg laurdag, og med siger over FFK ville Godset berre vore to poeng bak med fem kampar att av sesongen. I staden er avstanden fem poeng. (NRK/NTB)

    en fotballspiller som stuper etter en ball
    Foto: Trond R. Teigen / NTB
  • Feira framfor Vålerenga-fansen: "Uspiselig"

    Vålerengas Mathias Grundetjern var klar i talen då han prata med NRK etter 2-1-tapet mot HamKam, søndag.

    Ylldren Ibrahimaj skåra heimelaget sitt andre mål og jubla opp mot «Klanen».

    «Uspiselig» kallar Grundetjern det.

    I eit intervju med TV 2 før kampen, kalla Ibrahimaj også Vålerenga-fansen for «søpla».

    – Dei bua mot oss då me kom på oppvarming, på vår heimebane. At dei buar på oss, då må dei tole å få litt tilbake, seier Ibrahimaj til NRK.

    Grundetjern, som skåra Vålerenga sitt einaste mål, var ikkje fornøgd med korleis Ibrahimaj oppførte seg mot bortefansen.

    – Han er tidlegare LSK-spelar, så det seier jo sitt, seier Vålerenga-spissen.

    – Fotball er følelsar. Dei meine kva dei vil. Men når dei buar på oss på heimebane, då må dei tole å få tilbake, seier Ibrahimaj.

    en mann i hvit skjorte
    Foto: Geir Olsen / NTB
  • Innbytter berget KFUM-poeng mot KBK etter sekunder på banen

    Mame Mor Ndiaye ble løsningen da KFUM Oslo stanget lenge hjemme mot Kristiansund i Eliteserien. Han satte inn 1-1 og ordnet uavgjort i søndagens kamp.

    KFUM Oslo ligger på 7.-plass i Eliteserien med 34 poeng, mens KBK på 11.-plassen har 31.

    I neste serierunde har Kristiansund en viktig hjemmekamp mot HamKam, mens KFUM gjester Sarpsborg. (NTB)

    En gruppe fotballspillere på en bane
    Foto: Annika Byrde / NTB
  • HamKam med stort steg mot forlenga eliteseriekontrakt: Slo Vålerenga 2–1

    HamKam kjempa seg inn til 2-1-siger over Vålerenga i Eliteserien. Dei tok med seg tre viktige poeng og gir klubben eit forsprang i nedrykksstriden i innspurten av sesongen.

    76 minutt var spelt da Ylldren Ibrahimaj dukka opp på bakre stolpe og nikket inn 2–1. Det sikra ein trepoengar som kan vere forskjellen på nedrykk og trygg plass ved sesongslutt.

    Med fem rundar att er det HamKam, Bryne og Strømsgodset som kjempar om den siste trygge plassen i Eliteserien. (NRK/NTB)

    En gruppe fotballspillere på en bane
    Foto: Geir Olsen / NTB
Juventus-spiller Mathilde Harviken var nær å redde på strek, men det ble dømt scoring etter en VAR-sjekk i Mesterliga-kampen mot Bayern München torsdag.
Video: Disney
Alessia Russo fikk æren av å sette inn Arsenals andre scoring mot Benfica i Mesterligaen.