Det var kvinnens 47 år gamle kjæreste som varslet politiet om at kvinnen lå død i et skogholt lørdag ettermiddag.
Mannen ble pågrepet og innledningsvis siktet for å ha forlatt kvinnen i hjelpeløs tilstand.
I tillegg ble han siktet for å ha vært voldelig mot henne kvelden før.
Meldte fra om vold fredag
Politiet bekrefter at en politipatrulje var i kontakt med kvinnen fredag kveld i forbindelse med en voldshendelse.
Patruljen var egentlig på vei til et annet oppdrag, da avdøde og drapssiktede ble observert langs veien, ifølge politiinspektør i Sør-Øst politidistrikt, Odd Skei Kostveit.
Han kan foreløpig ikke kommentere om de gikk sammen.
– Politiet observerte kvinnen langs veien og tok kontakt med henne. Da var ikke mannen til stede. Hun fortalte at hun hadde vært utsatt for en mindre voldshendelse tidligere på fredag, men med relativt lite detaljer.
– Selv om man ikke ser noen kobling mellom den voldshendelsen på fredag og at hun ble funnet død, at det er to ulike hendelser, så har man informert Spesialenheten, sier politiinspektøren.
Kostveit sier det ble gjort en anmeldelse om vold fredag kveld. Mannen ble imidlertid ikke pågrepet.
– Burde politiet ha grepet inn etter den første voldshendelsen?
– Det kan jeg ikke kommentere nå som Spesialenheten eventuelt skal se på det.
Politiet mener at kvinnen ble drept fredag kveld eller natt til lørdag. Den siste kontakten de hadde med henne var i 20-tiden fredag kveld.
Etter pågripelsen ble siktelsen mot kjæresten skjerpet til å gjelde drap.
Undersøker om politiet gjorde jobben sin
Spesialenheten for politisaker ble orientert om saken onsdag.
Påtalefaglig etterforskingsleder i spesialenheten, Gracja Skallerud, skriver i en e-post til NRK at de nå gjør innledende undersøker i saken.
Påtalefaglig etterforskningsleder i Spesialenheten for politisaker, Gracja Skallerud.
Foto: Advokat Skallerud– Formålet med undersøkelsene er å avklare om det rimelig grunn til å iverksette etterforsking, skriver Skallerud.
Spesialenheten skal blant annet undersøke om politiet skulle håndtert voldshendelsen fredag annerledes.
– For meg er det for tidlig å si noe om hva politiet burde gjort og ikke gjort, sier bistandsadvokat for den avdødes datter, Jonny Sveen.
Han har ennå ikke fått satt seg grundig inn i alle sakens dokumenter.
Den siktedes forsvarer, advokat Tollef Skobba, sier at hans klient nekter straffskyld, men at han har godtatt å bli varetektsfengslet i to uker.