Hopp til innhold

Russeklær med gruppenavn blir forbudt: – Truer ytringsfriheten vår

Nå risikerer elevene i Telemark å få nedsatt ordenskarakter hvis de ikke følger de nye klesreglene.

Tre gutter står foran en russebuss.

KRITISKE: Linus Lie Holten, Jens Skolem og Magnus Kildebo er skuffet over forbudet som er vedtatt av politikerne i Telemark.

Foto: John-Andre Samuelsen / NRK

KRITISKE: Linus Lie Holten, Jens Skolem og Magnus Kildebo er skuffet over forbudet som er vedtatt av politikerne i Telemark.

Foto: John-Andre Samuelsen / NRK

Fylkespolitikerne i Telemark har nå bestemt å forby elever i Telemark å bruke klær og effekter på skolen som viser hvilken russegruppe de tilhører.

Formålet er å motvirke utenforskap.

Linus Lie Holtren, som er bussjef og elev ved Porsgrunn videregående skole, synes det er rart at de plutselig skal nektes å gå med klær de allerede har bestilt og betalt for.

Og at vedtaket har kommet overraskende på elevene.

– Vi tenker at det truer ytringsfriheten vår. Ikke bare oss som er på buss, men også andre elever som har sine russegrupper.

Tre gutter sitter inne i en russebuss.

Russegruppa har allerede brukt mye penger på klær og effekter.

Foto: John-Andre Samuelsen / NRK

Russegruppa har allerede brukt mye penger på klær og effekter.

Foto: John-Andre Samuelsen / NRK

– Tullete

Russegruppa Pharabellum har skaffet seg buss og hettegensere med logo på. Etter nyttår risikerer de nedsatt ordenskarakter hvis de har på seg genserne på skolen.

– Så lenge vi ikke har skoleuniformer, så tenker vi at dette er tullete, sier bussjefen.

Er det riktig å forby gruppenavn på russeklær?

Denne avstemningen viser ikke hva befolkningen mener om spørsmålet. Resultatet viser hva de som selv har valgt å stemme mener, og avstemningen har ikke et utvalg som gjør den representativ for alle som bor i landet.

Arbeiderpartiets Stig Kolbjørnsen, som er leder i Telemark fylkeskommunes hovedutvalg for utdanning, folkehelse og tannhelse, mener det er nødvendig å ta grep.

– Dette handler om at flere skal bli inkludert i russefeiringen. Vi ser at det er mange som står på utsiden, men med noen regler er det flere som får lyst og mulighet til å delta.

Sier russen ikke har blitt hørt

Russegutta i Porsgrunn er nå i gang med å bestille nye plagg, forteller Magnus Kildebo.

– Vi har brukt ganske mye penger på disse klærne, sier han.

Jens Skolem sier at gruppene vil eksistere uavhengig av om elevene får bruke klær med logo eller ikke.

– Dette tiltaket er kommet på plass fordi mange elever føler på utenforskap. Er det ikke bra at man gjør tiltak?

– Vi skjønner tanken bak det. Det at du tar bort genserne vil ikke føre til at disse gruppene splittes opp eller at alle blir en stor gjeng. Det er ikke sånn det funker, sier Skolem.

Han mener forbudet kommer uten at russen har blitt hørt.

En ung mann sitter på huk foran en russebuss.

– Jeg regner med at de fleste kommer til å være uenige i dette, sier Linus Lie Holtren.

Foto: John-Andre Samuelsen / NRK

– Jeg regner med at de fleste kommer til å være uenige i dette, sier Linus Lie Holtren.

Foto: John-Andre Samuelsen / NRK

Hovedutvalgslederen skjønner at vedtaket skaper reaksjoner, men mener det er nødvendig å gjøre noe nå.

– De kan ikke bruke det på skolen, men hva de gjør privat har ikke vi i fylkeskommunen noe med, sier Kolbjørnsen.

– Ble noen anmerkninger

Telemark blir det andre fylket i landet som innfører denne typen forbud for russen.

Først ut var Innlandet, der de nye reglene kom i fjor.

Les også Møtte opp i russegenser i protest mot klesforbod

Russegensere på videregående skole

Gunn Oddveig Nesset Berg, rektor ved Vinstra videregående skole, sier mange elever var skeptiske i starten.

– Vi har forsøkt å ha god dialog om dette. Samtidig er vi tydelige på at det er regler som skal følges.

Enkelte elever valgte å bryte reglene under årets russefeiring, noe som resulterte i anmerkninger.

Les også Ingen «smutthull» i nytt russebuss-forbud: – Prøver å ta knekken på russefeiringen

Russebussen som Jacob Apeland har investert i. Den heter fratboys og har stereotypiske amerikanske fratboys på utsiden.

– Dette er noe som må gå seg til, men de fleste forstår nok hvorfor man gjør dette, sier rektoren.

Innlandet har valgt å tilby en felles skolegenser som plaster på såret til russen, som mange har benyttet seg av. Men det er foreløpig ikke aktuelt i Telemark.

– Det er av økonomiske årsaker, men vil nok bli vurdert på nytt, sier Kolbjørnsen.

– En veldig spesiell holdning

Fremskrittspartiets Simen Velle kaller vedtaket som er gjort i Telemark autoritært og naivt.

– Det å skulle instruere folk til hva de kan gå kledd med og ikke synes jeg er en veldig spesiell holdning fra politisk hold.

I et intervju med VG har den ferske stortingsrepresentanten varslet at han vil ta et oppgjør med regjeringens russepolitikk. Velle sier at Frp ønsker å legge til rette for en mer inkluderende feiring, men mener det er helt andre virkemidler som skal til.

– Da må man ha arenaer å møtes på hvor man ikke blir kjeppjaget av kommuner eller politiet.

Politikerne i Telemark har bedt fylkesdirektøren om å ta kontakt med kommunene for å finne steder der russen kan samles.

– Hvis man hadde fått til det, hadde det vært et godt steg i riktig retning, sier Velle.

Flere nyheter fra NRK Vestfold og Telemark

Mann og kvinne ved et bord

Fryktar at villreintiltak øydelegg grunnlaget for turisthytta

Skien fengsel.

Dømt for vold og trusler i Skien fengsel: – Vet du hva vi sitter for?