Politiets sjøtjeneste forbereder seg på en travel sommer på vannet.
I hele landet vil det være 32 båter som brukes i ordinær patruljetjeneste.
I tillegg finnes det 18 båter som tilhører beredskapstroppen, hundetjenesten, PST og den kongelige eskorte. Noen båter brukes kun til oppsynstjeneste.
Les også:
Artikkelen fortsetter under bildet.
Politiet er tyngst til stede langs kysten fra Hordaland til Østfold. Her er det flest fritidsbåter.
I Agder politidistrikt er båter stasjonert i Risør, Arendal, Kristiansand og Mandal. Politiet kommer til å prioritere arrangementer langs kysten som tiltrekker seg mange båter og mye folk.
I Østfold politidistrikt vil politiet prioritere den populære Hvaler-skjærgården, Skjeberg, Hankø, området ved Jeløya i Moss og Fredrikstad.
Færre og raskere båter
Politimester Sveinung Stangeland i Politidirektoratet.
Foto: Lorentz Berg / NRKNordmenn skaffer seg stadig raskere båter. Det har ført til at politiet også har fått nye farkoster.
– Før var det større og tyngre båter. Nå har politiet færre, men raskere båter, sier politimester Sveinung Stangeland i Politidirektoratet.
Han nevner Vestfold politidistrikt som eksempel.
– For ti år siden var det fire båter i Vestfold, men i dag er det én. Til gjengjeld har denne båten en helt annen rekkevidde.
Den raskeste båten er utstyrt med to motorer, hver med 380 hestekrefter. Den tilhører Hordaland politidistrikt.
– Folk er positive til at politiet har fått et godt arbeidsredskap som kan gjøre sjøen tryggere for alle. Nå har vi en båt som dekker store områder på kort tid, sier Hans-Eirik Thue, politiførstebetjent i sjøtjenesten ved Hordaland politidistrikt.
Også i Hordaland prioriterer politiet å være til stede ved festivaler med mye folk på sommeren.
Artikkelen fortsetter under bildet.
Større, raskere og bedre. Slik beskriver politibetjent Erlend Skolem og politimester Rita Kilvær den nye politibåten.
Foto: Ken Willy Wilhelmsen / NRK– Mer synlige
Det er politimesteren i hvert politidistrikt som avgjør om det skal kjøpes inn tjenestebåter. I Telemark har politiet leaset en ny politibåt til en verdi av 2,1 millioner kroner.
– Vi er sikre på at det blir mer synlig politi på vannet i år. Vi har en raskere båt og bedre organisering av båttjenesten, sier politimester Rita Kilvær i Telemark.
Sjøtjenesten i Telemark dekker sjøen mellom Skien, Nevlunghavn (mot Vestfold grense) og Portør (mot Aust-Agder grense).
Se video: NRK ble med politibåten på tur utenfor Telemark (Foto: Ken Willy Wilhelmsen/NRK)