
Bilene på ferjeleie på Linesøya kan være borte allerede før sommerferien i 2007. Foto: NRK Midtnytt
Dette er klart etter at kommunen har fått klarsignal til å utarbeide utlysninga for anbudet flere måneder tidligere enn planlagt.
- Årsaken til dette er først og fremst at fylkestinget gjorde et så krystallklart vedtak før sommerferien. Nå er det også bestemt at vi arbeider parallelt med reguleringsplanen og anbudsrunden. Vi regner med å spare inn mellom tre og fire måneder på dette, sier Åfjords ordfører, Oddbjørn Rømma.
Spleiselag
Prosjektet er vil koste mellom 85 og 90 millioner kroner. Fylkeskommunen bidrar med hele 85 millioner. Det tilsvarer dagens utgifter til ferjedriften. Åfjord kommune har vedtatt å legge 5 millioner kroner i byggekassa, og befolkningen på øya har lovet å samle sammen 2 millioner.

Brua mellom de to øyene vil koste mellom 85 og 90 millioner kroner. Grafikk: NRK Midtnytt
Mandag i denne uka ble det klart at kommunen kan sette i gang anbudsprosessen, selv om de ikke er ferdig med utarbeidelsen av reguleringsplanen. Dermed ser det ut til at anleggsarbeidet kan starte like etter nyttår, forteller Åfjords ordfører, Oddbjørn Rømma.
- Vi har en litt optimistisk plan som går ut på at vi starter opp i februar 2006.
De ca. 80 fastboende og vel 70 hytteeierne på Linesøya kan dermed vente seg fastlandsforbindelse før sommerferien i 2007.