Et polsk par på snøskuter kjørte seg fast i overvann på isen i Kilpisjärvi nord i Finland søndag ettermiddag.
Paret, som bor og jobber i Tromsø, kom seg ikke løs selv, og varslet dermed den finske redningstjenesten.
Avblåst
– På grunn av en kommunikasjonssvikt mellom redningstjenesten og de to skuterkjørerne ble både helikopter fra Helikopter fra Sodankylä og redningsdykkere fra Rovaniemi påkalt for å bistå, bekrefter vakthavende brannsjef ved Finsk redningstjeneste i Muonio, Pekka Väliheikki til NRK.
Redningssentralen ble varslet om ulykken klokken 15.37 norsk tid.
Redningsaksjonen ble imidlertid avblåst underveis, da det viste seg at paret hadde kjørt seg fast i overvann. Både redningsdykkerne og helikopteret ble kansellert.
– Ble litt våte i klærne
– De to er nå litt våte i klærne, men i god behold. De fikk hjelp til å få løs snøskuteren, sier Väliheikki, klokken 16.40 norsk tid.
Vakthavende brannsjef ved Finsk redningstjeneste i Muonio, Pekka Väliheikki, bekreftet til NRK klokken 16.00 norsk tid at det foregikk en redningsaksjon i Kilpis.
Politiet i Troms bekreftet overfor NRK at de hadde fått melding om en snøskuter somhadde gått igjennom isen i Kilpis.
Populært feriemål
– Dette er i Finland, og styres derfor av finsk politi og redningsleder, opplyste politiet i Troms.
Kilpisjärvi ligger nordvest i Enontekis kommune finsk Lappland. Tettstedet ligger ved E8, like ved grensa til Norge. Nærmeste nabo er Skibotn ved Storfjorden i Norge.
Stedets beliggenhet ved norskegrensa gjør at grensehandel fra nordmenn er en viktig del av dets økonomi. Kilpisjärvi er et populært reisemål, sævrlig for vinterturister,
Bildet er fra veistrekningen Kilpisjärvi-Muonio.
Foto: Anne Mari Rahkonen Berg / NRK