Hopp til innhold
Simen Wingstad og Ingrid Wester Amundsen, Klassequizen
Foto: Bernt Olsen / Bernt Olsen

Følg Klassequizen i Troms 2023/2024

Oppsummert

Bli med på hjernetrim med fylkets kvasseste unge hoder hver mandag, onsdag og fredag på mårrasendinga til P1 Troms!

Vi reiser til 33 skoler i Troms og Svalbard, og quizzer elevene i alt fra hummer til kanari - fra Skjervøy i nord til Tjeldsund i sør.

  • Eidebakken skole fikk 11 poeng

    Kan du dine franske oster, guder fra oldtiden eller kjapp hoderegning? Det fikk noen skarpe hoder fra Eidebakken skole i Lyngen kommune bryne seg på i sesongens 25. Klassequizen-runde.

    Laget – som bestod av Hermod Giæver, Jonas Iversen og Ragnhild Larsen – var også uslåelig på både kunst, det periodiske system og utregning av kvadrater.

    Og med dette knallsterke resultatet er det svært gode sjanser for at Eidebakken skole kaprer en av de fire plassene i fylkesfinalen.

    Hvilke fire skoler som skal konkurrere om plass i landsfinalen får vi endelig svar på onsdag 13. desember.

    Kvess dine små grå du også og hør episoden med Eidebakken her.

    Eidebakken skole
    Foto: Ingrid Wester Amundsen
  • Storelva skole fikk 9 poeng

    Et entusiastisk klasse-publikum, mange varierte spørsmål og tre smartinger i tiende klasse var det som møtte programleder Ingrid Wester Amundsen da høstens Klassequizen-tog stanset på Storelva skole i Tromsø kommune.

    Vet ungdommene hvor i all verden byen Skara ligger? Eller hvilken by man skal reise til for børsindeksen Nikkei? Og er du som lytter egentlig smartere enn en tiendeklassing?

    Dette og svaret på hvordan det gikk med Storelva skole hører du her.

    Storelva skole
    Foto: Ingrid Wester Amundsen
  • Kvaløysletta ungdomsskole fikk 9 poeng

    Ungdommene på Kvaløysletta ungdomsskole ble grillet i alt fra gamle Donald Duck-helter og fiender, varierende grader av appetittelige retter og amerikanske sykehusserier.

    Når NRK Troms tok turen til den 19. skolen i årets Klassequizen-turné i Troms, var det til en spent trio som befinner seg på en stor øy midt i Tromsø kommune:

    Kan disse ungdommene sine hesteraser eller snevre matretter fra det britiske høylandet?

    Hør episoden her for å finne svaret.

    Kvaløysletta ungdomsskole
    Foto: Ingrid Wester Amundsen
  • Brensholmen skole fikk 6 poeng

    Tiendeklassingene på Brensholmen skole i Tromsø kommune hadde full kontroll på planetsystemet og svensk fotball.

    Men vet de hvilket program Kathrine Moholt ledet? Eller hva som er Norges mest leste nettavis? Har de kontroll på etternavnet til Frodo i ringenes herre er? Eller hva som er det romerske tallet for 1000?

    Hør episoden med Brensholmens smarteste tiendeklassinger her.

    Brensholmen skole
    Foto: Ingrid Wester Amundsen
De siste skolene som skal ut i fylkesfinalen i år er Hagebyen skole fra Harstad kommune og Salangen skole fra Salangen kommune.