De holdt bare på i to år, men Oleg Kravchenko på den tomme snøkrabbefabrikken i Båtsfjord minnes gode tider – og gode penger på eksport til Asia og USA.
60 ansatte bearbeidet den eksklusive snøkrabben fra Barentshavet.
Oleg Kravchenko holder oppsyn med den tomme snøkrabbefabrikken i Båtsfjord. Han håper det snart vil være aktivitet her igjen.
Foto: Jan Harald Tomassen / NRKMen så sa Norges Høyesterett at de utenlandske fartøyene ikke fikk fiske etter snøkrabbe i Svalbardsonen, og dermed ble det stopp.
Siden har det stått stille i fabrikken, og snøkrabbebåten «Senator» ligget ved kai i Båtsfjord.
Fabrikken i Båtsfjord hadde 60 ansatte før all drift stoppet opp.
Foto: Jan Harald Tomassen / NRKStorpolitisk spill
Neste uke skal EU og Norge igjen forhandle om kvoter i Barentshavet.
I en e-post til NRK skriver fiskeriminister Harald Tom Nesvik at en byttehandel med kvoter kan gi EU-båter adgang til krabbefiske.
Fiskeriminister Harald Tom Nesvik sier at en byttehandel med kvoter kan gi EU-båter adgang til krabbefiske.
Foto: Remi Sagen / NRKDette gjelder Estland, Spania, Latvia, Litauen og Polen.
– Det er bare Norge som kan gi tillatelse til å fangste på norsk kontinentalsokkel. Fra norsk side har vi åpnet opp for at EU kan bytte til seg snøkrabbekvoter. Et slikt kvotebytte er eneste måte som vil kunne gi EU-båter anledning til å fangste snøkrabbe på norsk kontinentalsokkel, skriver fiskeriministeren.
Holder liv i fiskeværet
Ordfører Ronald Wærnes (Sp) i Båtsfjord venter spent på om det blir en ny byttehandel og har et klart budskap til Nesvik og forhandlingsutvalget:
– Vi håper og tror og forventer at de som er i forhandlingsutvalget setter av en slump med snøkrabbe, fordi det er en uutnytta ressurs som bringes til land i Norge, og da burde man kunne nyttiggjøre seg den.
Ordfører Ronald Wærnes i Båtsfjord håper snøkrabbefiskerne fra Baltikum får lov til å begynne å fiske i norsk farvann igjen.
Foto: Jan Harald Tomassen / NRKWærnes legger vekt på at for Båtsfjord er utenlandsk arbeidskraft positivt, det skaper aktivitet i fiskeværet.
– Det er folk som bor og virker i samfunnet og det er med på å bake kaken større for båtsfjordsamfunnet sin del.
Det har vært mye oppmerksomhet på aktører som ikke legger igjen penger i lokalsamfunnet, fordi det som fiskes blir sendt videre uforedla. Wærnes mener imidlertid at man ikke skal stigmatisere en hel industri.
– Det er bestandig en risiko for det, men historien har vist at de prøver å bygge opp en merkevare rundt en foredla krabbe som foredles på land. Så tror jeg vi må ha tiltro til at de fortsetter med det, sier Wærnes.
Snøkrabbebåten Senator ligger uvirksom til kai i Båtsfjord.
Foto: Jan Harald Tomassen / NRK– Vil gjerne jobbe
Tilbake i de tomme lokalene på kaia er også Oleg Kravchenko klar på at hele saken gir en dårlig følelse – for de ønsker seg noe annet enn stillstand.
– Vi er klare for å jobbe, sier han.