Hopp til innhold

Norge dropper verdenscuprenn før jul – planlegger heller ikke for Tour de Ski

Norges Skiforbund har bestemt at det ikke blir noen langrennsutøvere på start i Davos og Dresden.

Therese Johaug etter 10 kilometer enkeltstart i Ruka

STOPP: Det blir ikke noen flere verdenscuprenn for Therese Johaug og resten av langrennslandslaget før jul. Her etter Johaugs seier på 10 kilometer enkeltstart i Ruka.

Foto: EMMI KORHONEN / AFP

Dette kommer frem i en pressemelding tirsdag formiddag.

Dermed ble det som fryktet: Ruka ble nærmest starten og slutten på verdenscupen for de norske langrennsstjernene.

Skiforbundet legger til at det heller ikke planlegges for norsk deltakelse i Tour de Ski slik situasjonen er nå.

– Dette er en vanskelig beslutning, men etter grundige diskusjoner internt, mener vi dette er riktig for langrenn slik situasjonen er nå, sier langrennskomiteens leder Torbjørn Skogstad.

– Må prioritere utøvernes helse

Langrennssjef Espen Bjervig sier til NRK at hovedprioriteten hele veien har vært utøvernes helse. Derfor må de nå ty til noe så drastisk som å holde igjen alle utøverne.

Landslagssamling for langrenn damer

MÅ PRIORITERE: Espen Bjervig er klar på at utøvernes helse kommer før både VM og verdenscup.

Foto: Geir Olsen / NTB

– Vi vet ikke konsekvensene av smitte hos en kondisjonsutøver, som er avhengig av god lungekapasitet, ennå. Derfor har det vært prioritet nummer en å ikke få en utøver smittet, for det kan ødelegge sesongen og eventuelt karrieren, sier Bjervig.

Medisinsk ansvarlig, Øystein Andersen, bekrefter at konsekvensene kan bli store hvis en norsk utøver blir smittet.

– Det kommer så klart litt an på sykdomsforløpet, men at veien tilbake kan bli lang, det er helt klart. Vi må være ytterst forsiktige hvis det skjer, sier Andersen til NRK.

– Så hvis en norsk utøver hadde levert en positiv test nå, ville vedkommende fått problemer med å nå VM?

– Det kunne absolutt vært en konsekvens ja.

– Kjedelig å ikke gå skirenn

Sprintkometen Ansgar Evensen ville sannsynligvis fått en mulighet til å vise seg i verdenscup utenlands i Davos og/eller Dresden.

– Det er kjempekjedelig å ikke få gå skirenn. Selv om det ikke var sikkert at jeg skulle får gå, så skal jeg ikke legge skjul på at det var planen, sier han til NRK.

NM på ski Konnerud 2020

SYND: Ansgar Evensen kunne fått muligheten i Davos eller Dresden. Nå må sprintkometen bli hjemme i Norge med resten av de norske utøverne.

Foto: Terje Pedersen

Samtidig forstår og respekterer han avgjørelsen.

– Med tanke på at vi er i den situasjonen vi er i nå, så er jeg glad for at jeg slipper å sette meg selv i situasjoner jeg helst ikke vil være i med tanke på smittevern. Vi får heller ta det igjen på skirenn senere.

FIS respekterer avgjørelsen

Markedsdirektør i FIS, Jürg Capol, sier til NRK at det er en forståelse bak avgjørelsen, men Capol legger ikke skjul på skuffelsen.

– Vi er litt skuffet over at de ikke kommer til Davos eller Dresden. Det er opp til dem om de vil gå verdenscup eller ikke, sier Capol.

Vegard Ulvang, leder i den internasjonale langrennskomiteen, vil heller ikke si noe på avgjørelsen til sine landsmenn.

– Jeg respekterer skiforbundets avgjørelse. Den er umulig å angripe, sier Ulvang til NRK.

Er det andre nasjoner som gjør det samme som Norge?

– Foreløpig ikke, så vidt jeg vet. Og så lenge sju av de ti beste nasjonene har mulighet til å stille, går rennene som normalt med verdenscupstatus, sier Ulvang.

GesvM10IPsg

FØLGER DE ETTER?: Det svenske landslaget diskuterer nå om de skal gjøre det samme som Norge og droppe verdenscuprenn.

Foto: Emmi Korhonen /Lehtikuva / NTB8BIM

Svenskene vurderer å følge Norge

Foreløpig har ingen andre nasjoner eller utenlandske utøvere sagt at de skal gjøre det samme, men til Expressen sier svenskenes forbundsdirektør, Ola Strömberg, at det kan bli aktuelt.

– Vi har diskutert det og har hatt kontakt med Norge. Vi kommer til å ta en beslutning i løpet av onsdagen, forteller Strömberg.

Den svenske leieren bekrefter også i en pressemelding at de diskuterer temaet akkurat nå.

NRKs langrennsekspert, Torgeir Bjørn, tror hele verdenscupen står i fare nå som den største langrennsnasjonen har tatt sin beslutning.

– Dette er noe som gir gjenklang i skiverdenen. Om det er riktig, er ikke gitt, men hvis for eksempel Finland, Sverige og Russland gjør det samme, vil det sette hele verdenscupen i fare, sier Bjørn.

Klæbo og Iversen droppet først

NRKs sportskommentator, Jan Petter Saltvedt, mener det er en riktig avgjørelse.

– De viser ansvarlighet, prioriterer langsiktighet og lytter til løperne i en vanskelig tid. Et godt signal fra langrennsledelsen, sier Saltvedt.

Johannes Høsflot Klæbo

FØRST: Johannes Høsflot Klæbo fortalte allerede i går at han ikke kom til å gå verdenscup før jul.

Foto: Emmi Korhonen / Lehtikuva / NTB

Avgjørelsen kommer etter at Johannes Høsflot Klæbo og Emil Iversen mandag kom med beskjeden om at de dropper samtlige renn før jul. Sistnevnte dro det enda lengre ved å droppe Tour de Ski.

– Usikkerheten ble ytterligere forsterket gjennom oppholdet i Ruka. Det virket tryggere før vi reiste enn det som ble situasjonen i Finland, sa Klæbo mandag.

I Davos (12.-13. desember) går Norge glipp av en sprint og 10/15 kilometer individuell start. I Dresden (19. – 20.) går landslaget glipp av nok en sprint samt lagsprint.

Sportsnyheter

Martin Ødegaard

Solbakken raser over Ødegaard-avgjørelse: – Fransk arroganse

Ekspertene er ikke i tvil: Martin Ødegaard og Norge ble snytt for et soleklart straffespark mot Spania, som til slutt vant komfortabelt. Norge sløste med sjansene og raknet fullstendig.

Siste nytt

  • Stjernesund med overlegent NM-gull

    Thea Stjernesund hadde 75 hundredeler å gå på fra første omgang under NM-storslalåmen, til Maria Therese Tviberg, Mina Fürst Holtmann og Marte Monsen. Mellom de tre skilte det kun tolv hundredeler, men ingen av dem klarte å hevde seg.

    Stjernesund økte i andre omgang, og vant med nesten to sekunder.

    – Hun er en klasse for seg selv. Hun har satt den norske eliten på plass, sier NRKs kommentator Patrick Rowlands.

    Stjernesund kjørte veldig rent, og skulle ønske at sesongen ikke var over nå.

    – Det er veldig deilig å få disse bekreftelsene. Jeg synes formen er stigende, så derfor er det litt synd at sesongen er over. Dette var en drøm å kjøre på, sier Stjernesund til NRK.

    Andrine Maarstøl tok sølv og Bianca Bakke Westhoff bronse. Dermed er pallen kopiert fra lørdagens slalåm.

    – Det var uforventa, men jeg prøvde jo å gå for det, sier Maarstøl.

    Westhoff liker best å kjøre slalåm, og ble derfor overrasket over at hun havnet på pallen.

    – Det er mer sjokkerende enn i går. Jeg er veldig fornøyd, det kunne ikke blitt bedre, sier Westhoff.

  • Første pallplass for Løvseth i verdenscupen

    Triatlet Solveig Løvseth noterte seg for sin første pallplass på verdenscupnivå da hun løp inn til 3.-plass i New Zealand.

    Det er samme konkurranse hvor OL-vinner Kristian Blummenfelt havnet på pallen for første gang tilbake i 2015.

    Løvseth var 17 sekunder bak Nicole van der Kay fra New Zealand. Ainsley Thorpe, også fra New Zealand, ble nummer to.

    Trondheimsjenta Løvseth var på 6.-plass før løpedelen og kom seg raskt i tet med van der Kay og Thorpe, men hjemmeduoen var for sterk for nordmannen.

    Pallplass for Solveig Løvseth i verdenscup i New Zealand
    Foto: Mikal Iden/Norges Triatlonforbund / NTB
  • Mol og Sørum til finale

    Sandvolleyballduoen Anders Mol og Christian Sørum slo nederlenderne Stefan Boermans og Yorick de Groot i semifinalen i verdenstourturneringen i Mexico.

    Den norske stjerneduoen vant 21-12 og 21-16 over nederlenderne i sanden i mexicanske Tepic søndag morgen norsk tid og de er dermed klarere for finalen mandag. Der vil de møte den svenske duoen David Åhman og Jonatan Hellvig.

    EM Sandvolley 2022 i München
    Foto: Lise Åserud / NTB

Sendeplan

Kl. Program Kanal
Sport
Spiller nå
Nektet å prate om Haaland - så skjedde dette 01:00
Neste