Hopp til innhold
Med blant andre Birgit Skarstein i finale i Beograd, Serbia.

Roing

Oppsummert

Følg finalene i VM i roing her.

Klokken 13.20 skal Birgit Skarstein ro for nytt VM-gull.

  • Juel vant verdenscupen

    Roeren Jonas Juel (25) ble nummer tre i søndagens regatta i verdenscupen. Han vant dermed verdenscupen i singlesculler sammenlagt, en verdenscup som besto av to regattaer.

    – Det er gøy og blir litt krydder på toppen, sier Juel til NTB.

    en mann med hvit skjorte
    Foto: Fredrik Varfjell / NTB
  • Juel med tredjeplass i singlesculler-debuten

    Jonas Slettemark Juel (25) fra Bærum var et ubeskrevet blad før helga, men i verdenscupdebuten i singlesculler-klassen rodde 25-åringen seg inn til en 3. plass. Han måtte se seg slått av nederlenderen Simon van Dorp og amerikaneren Jacob Plihal. Dette var Juels debut i singlesculler-klassen på verdenscupnivå.

    25-åringen hadde en trå start og lå sist av samtlige etter åpningsmeterne. Nordmannen rodde seg deretter opp til en tredjeplass etter 1500 meter og krysset også mållinjen 500 meter senere på samme plassering.

    Juel måtte bytte over til singlesculler etter at hans makkere i dobbeltfireren, Erik Solbakken, Oscar Helvig og Kristoffer Brun, la opp etter OL.

    Jonas Juel etter tredjeplassen under verdenscupen i Varese
    Foto: Norges Roforbund
  • Maia Emilie Lund tok EM-sølv i roing etter superspurt

    Maia Emilie Lund (30) suste inn til 2.-plass i lettvekt singlesculler i EM i roing lørdag.

    Bergensroeren ble bare slått av Østerrikes Lara Tiefenthaler som var 2,35 sekunder foran den norske jenta i mål. Sølvmedaljen satt langt inne, for bare tre hundredeler bak Lund fulgte russiske Maria Zjovner, som konkurrerte under nøytralt flagg.

    Lund åpnet på 5.-plass etter 500 meter og avanserte jevnt ut og trutt inn mot mål. Med 500 meter igjen var hun oppe på 3.-plass, og med en kraftfull avslutning sikret hun sølvet.

    – Det var et veldig jevnt og taktisk løp. Jeg følte med sterk i spurten, og det var utrolig gøy å kjenne at jeg hadde mer å gi mot slutten. Sølv i EM betyr utrolig mye, og jeg er stolt over hvordan jeg gjennomførte løpet, sier Lund i en pressemelding fra Norges Roforbund.

    Maia Emilie Lund
    Foto: Javad Parsa / NTB
  • Finalen røk for Helseth og Juel i ro-EM

    Martin Helseth og Jonas Juel ble nummer fem i sitt semifinaleheat og tok seg ikke til A-finalen i dobbeltsculler i EM i roing i Bulgaria.

    Romania var sterkest i semifinalen, mens nordmennene var 17,57 sekunder bak på 5.-plass av de seks båtene i heatet. Det betyr at det blir B-finale lørdag formiddag.

    Norge stiller med tre båter i mesterskapet, og begge de to andre er klare for A-finale lørdag. Det gjelder Maia Lund i lettvekt singlesculler for kvinner, og Mads Reite i lettvekt singlesculler for menn. (NTB)

    Martin Helseth og Jonas Juel under ro-EM i Ungarn
    Foto: Norges Roforbund
Birgit Skarstein tok karrierens sjette VM-gull i roing.

Siste nytt

  • Nypan benket i ny Middlesbrough-seier – Slo Egelis Ipswich

    Sverre Nypans Middlesbrough har fått en kjempestart på sesongen, og fredag tok de nok en kruttsterk seier i den engelske mesterskapsserien.

    Hjemme mot opprykksfavoritt Ipswich vant de 2-1. Nypan, som er på lån fra Manchester City ut sesongen, ble sittende på benken gjennom hele oppgjøret.

    Sindre Walle Egeli startet for Ipswich, men ble byttet ut etter 67 minutter. På det tidspunktet ledet Middlesbrough 2-0.

    Middlesbrough topper tabellen to poeng foran Coventry, som har spilt én kamp mindre enn serielederne.

    Ipswich har skuffet etter nedrykket fra Premier League og ligger på 9.-plass.

    et par fotballspillere på en bane med et publikum som så på
    Foto: Fredrik Varfjell / NTB
  • Strasbourg fortsetter å overraske – tok poeng mot PSGs stjernegalleri

    Strasbourg har levert en strålende sesongåpning i fransk toppfotball og holdt mesterlaget Paris Saint-Germain til 3-3 på bortebane fredag.

    Strasbourg står med fem seirer, en uavgjort og to tap hittil denne sesongen. PSG topper tabellen med ett poeng mer etter åtte kamper.

    Strasbourg ble nummer sju i Ligue 1 sist sesong. Byen, som ligger helt på grensen til Tyskland, har sjelden fått feire titler. Den hittil eneste ligatriumfen kom i 1978/79-sesongen.

    I 2016 befant klubben seg på nivå tre i det franske seriesystemet, men har siden klatret og blitt et lag å regne med i toppdivisjonen. Sjetteplass (2021/22) er det beste resultatet siden 1980.

    PSG har på sin side vært et topplag gjennom mange år og vant sist sesong både ligaen, cupen og Mesterligaen. (NTB)

    En gruppe fotballspillere feirer
    Foto: Christophe Ena / AP / NTB
  • Ruud klar for semifinale i Stockholm – slo tilbake mot amerikansk stjerne

    Casper Ruud er klar for semifinalen i Stockholm Open etter å ha slått amerikanske Sebastian Korda 2-1 (6-7, 6-4, 6-4).

    Nordmannen fikk en tøff start på kampen. Han tapte åpningssettet etter et tiebreak, men i de to neste settene sikret han seg de nødvendige bruddene.

    26-åringen fra Snarøya servet hjem kampen etter to og en halv time.

    – Jeg tok vare på de små mulighetene jeg fikk, og heldigvis servet jeg bra, sa Ruud til arrangøren etter kampen.

    I semifinalen venter enten hjemmehåpet Elias Ymer eller Denis Shapovalov.

    Dersom Ruud tar seg hele veien til finalen i ATP 250-turneringen, kan det bli et møte med danske Holger Rune.

    Rune møter Ugo Humbert i den andre semifinalen.

    en mann som spiller tennis
    Foto: Jonas Ekströmer / TT / TT / NTB

Sendeplan

Kl. Program Kanal