Hopp til innhold

Overlegen Klæbo knuste alle og vant sprinten: – En nytelse å se på

OSLO/OTEPÄÄ (NRK): Han var overlegen i prologen, suveren i kvart- og semifinalen og parkerte konkurrentene i finalen. Johannes Høsflot Klæbo (20) viser kanonform før VM-sprinten.

Johannes Høsflot Klæbo

SEIERSRYKKET: Her parkerer Klæbo konkurrentene tidlig i sprintfinalen.

Laster innhold, vennligst vent..

– Det er stort. Jeg har vært i så mange finaler at jeg føler at det begynner å bli på tide. Det er sinnssykt kult å få det til nå før VM, sier Klæbo til NRK.

Det er Klæbos første verdenscupseier. Han står med en tredje- og andreplass før, men har aldri før stått øverst på pallen i verdenscupen.

Fem dager til VM

I finalen slo han til tidlig, og strakk feltet hele veien. Ingen av de øvrige finalistene klarte å matche 20-åringen fra Byåsen.

– Jeg følte meg sterk i dag og visste at de i finalen er raske på et oppløp. Jeg tenkte at sjansen var å knalle til, og heldigvis holdt det inn.

Det er fem dager til VM-sprinten i Lahti, og lørdag var Klæbo best i verden.

– Bruker du samme taktikk der?

– Du skal ikke se bort fra det, svarer Klæbo med et smil.

Johannes Høsflot Klæbo var overlegen på dagens sprint.

SE SPURTEN: Hvem kan matche Johannes Høsflot Klæbo i Otepää? Ingen.

Knapt nok svett

Men bak solbrillene var ikke 20-åringen preget i det hele tatt. Han var knapt nok svett, og lekte med konkurrentene.

– Det er en nytelse å se på når han drar til, sa Jann Post da Klæbo rykket fra finalistene tidlig.

– Det er ikke bare et han vinner, men det er måten han gjør det på. Han er god nok til å gå fra i finalen. Det er så sterkt gjort, sier Post.

– Han tar de tidlig i løpet. Imponerende. Nå har Johannes vist at han er farlig på alle distanser, kommenterte NRKs ekspert Fredrik Aukland om stjerneskuddet.

Bak overlegne Klæbo sørget Finn-Hågen Krogh for dobbelt norsk. Han spurtslo Sergej Ustjugov i kampen om andreplassen.

Best hele veien

Allerede i prologen viste han seg meget sterk og tok seieren foran 0,73 ned til forrige sesongs sprintkonge Federico Pellegrino. I både kvart- og semifinalen hadde han full kontroll, og nærmest lekte seg med konkurrentene.

Eirik Brandsdal røk ut i semifinalen mens Petter Northug takket for seg etter stavbrekk i kvartfinalen. Martin Johnsrud Sundby knakk staven på start i prologen, stakk til skogs og kom aldri til mål.

Siste nytt

  • Håndballstjernen Silje Solberg-Østhassel har blitt tobarnsmor

    Håndballprofilen Silje Solberg-Østhassel har blitt mamma for andre gang.

    Det bekrefter hun på Instagram.

    – Vårt lille mirakel, heter det i meldingen.

    Keeperstjernen er gift med Lars Østhassel. Barnet som nå har kommet i verden skal hete Tuva.

    Solberg-Østhassel har vært med å ta fem EM-gull, to VM-gull og ett OL-gull med Norge.

    Målvakten har per nå ingen klubb. Hun var en del av Vipers-laget, da kristiansandsklubben gikk konkurs.

    (NTB)

    Silje Solberg smiler foran en folkemengde
    Foto: Beate Oma Dahle / NTB
  • Svenske stjerner kritiske til Tour de Ski-format: – Ikke rettferdig

    Det er flere endringer i verdenscupen i langrenn denne sesongen. Et helt nytt format i Tour de Ski får svenskene til å rynke på nesa.

    – Det høres veldig rart ut. Det høres ikke rettferdig ut, sier Oskar Svensson om en av nyhetene.

    I stedet for et vanlig løp kommer den tredje etappen av vinterens Tour de Ski til å bli en slags delt fellesstart. For både kvinner og menn skal etappen bestå av fire heat med 20-25 løpere som kjemper i en fellesstart over fem kilometer. Den raskeste tiden sett over alle heat vinner.

    At ikke engang FIS vet nøyaktig hvordan det skal bli, er en av grunnene til at de svenske landslagsløperne føler seg forvirret.

    – Rart

    – Man skal ikke kritisere noe før man har sett det, men …, sier Svensson.

    – Dette femkilometerkonseptet høres veldig rart ut. Det høres jo ikke rettferdig ut. Det er sikkert kjempespennende å se på, for det kan gå alle veier, om de beste går i et langsomt heat eller omvendt. Men det blir mer flaks enn prestasjon. Så det tror jeg er en dårlig idé, sier han.

    Ebba Andersson sier diplomatisk at hun er «veldig nysgjerrig» på opplegget.

    – Det føles som at de prøver å finne opp et nytt hjul hver sesong. Altså, ting er kanskje tradisjonelle av en grunn. Så hvorfor ikke bare holde fast ved det som en gang har vært kjernen i langrennsidrett, sier Andersson.

    (NTB)

    Svensson
    Foto: Pedersen, Terje / NTB scanpix
  • Juventus-spiller Harviken involvert i dramatisk avslutning

    Bayern München vant 2–1 over Juventus etter scoring på overtid i Mesterligaen torsdag kveld.

    Juventus-spiller Mathilde Harviken forsøkte å avverge skuddet fra Lea Schuller på strek, men det ble dømt scoring.

    Bayern München-spiss Pernille Harder sendte hjemmelaget opp i ledelsen etter elleve minutter.

    Knappe seks minutter senere utlignet Eva Schatzer for gjestene fra Italia.

    Emma Stølen Godø ble byttet inn for Juventus etter timen spilt, mens Harviken kom inn 13 minutter før slutt.

    To minutter på overtid kom Bayern München til en kjempemulighet.

    Tuva Hansen så hele kampen fra benken for Bayern München.

    Juventus-spiller Mathilde Harviken var nær å redde på strek, men det ble dømt scoring etter en VAR-sjekk i Mesterliga-kampen mot Bayern München torsdag.
    Video: Disney

Sendeplan

Kl. Program Kanal