Hopp til innhold

Lauritzen kjenner seg ikke igjen i dopinganklagene mot TVM-laget

– Jeg har ikke dopet meg, sier tidligere proffsyklist Dag Otto Lauritzen som syklet på «doplaget» TVM i årene før Steffen Kjærgaard.

Dag Otto Lauritzen

Steffen Kjærgaard, som har innrømmet doping, stempler det nederlandske profflaget TVM som et doplag. – Jeg har ikke blitt tilbudt doping der, sier Dag Otto Lauritzen (bildet) som syklet for laget fra 1993 til 1994. Kjærgaard var på laget fra 1995 til 1997.

Foto: Solum, Stian Lysberg / NTB scanpix

Dag Otto Lauritzen

Dag Otto Lauritzen syklet for TVM-laget da VM ble arrangert i Oslo i 1993.

Foto: Richardsen, Tor / NTB scanpix

Ifølge Steffen Kjærgaard «florerte det med doping» på TVM-laget han syklet for på 1990-tallet. Dag Otto Lauritzen var sentral på laget i årene før Kjærgaards tid, men Lauritzen hevder han ikke opplevde doping i laget.

– Jeg har selv ikke sett noe eller blitt tilbudt doping der, sier Dag Otto Lauritzen til tv2.no om tiden i TVM-laget.

Lauritzen syklet for det nederlandske profflaget fra 1993 til 1994. I 1992 var han kaptein på Motorola-laget med blant andre den nå dopingutestengte Lance Armstrong.

NRK.no har gjentatte ganger forsøkt å få kontakt med Lauritzen, uten at han har besvart henvendelsene.

Overfor TV 2, der Lauritzen nå er sykkelekspert, hevder 56-åringen at han aldri dopet seg i sin aktive karriere.

– Nei, det har jeg ikke, svarer Lauritzen på, ifølge TV 2, direkte spørsmål om hans egen fortid.

– Doping florerte

Hans versjon av virkeligheten i TVM er vidt forskjellig fra den Kjærgaard ga på tirsdagens pressekonferanse der den tidligere sportssjefen i Norges Cykleforbund innrømmet å ha dopet seg.

– Jeg satt med et inntrykk av at det florerte, svarte Kjærgaard på spørsmål om han hadde en følelse av at det var mye doping i TVM-laget.

Bedt om å dope seg

Kjærgaard syklet for TVM fra 1995 til 1997. Han hevder han aldri dopet seg på dette laget, men forteller at han nærmest ble bedt om å dope seg av lagledelsen.

– I en lengre samtale med sportssjefen og legen i laget foreslo de faktisk at jeg skulle reise hjem og finne meg en normal jobb, sier Kjærgaard om reaksjonen han fikk da han ikke ville være med på dopingen i laget.

Rådet Kjærgaard til å droppe TVM

Kjærgaard er ikke den eneste som mener at doping var et problem i TVM-laget.

Thor Hushovds trener, Atle Kvålsvoll, var sportssjef i Norges Cykleforbund da Kjærgaard ble proff i TVM i 1995.

– Jeg rådet han (Kjærgaard) til å ikke gå til TVM for jeg visste hva slags lag det var, for å si det sånn, sa Kvålsvoll på en pressekonferanse tirsdag.

Lauritzen ble overrasket

Til TV 2 forteller Dag Otto Lauritzen at han ble overrasket over at Kjærgaard selv tok initiativ til dopinbruk før han gikk til Armstrongs US Postal-lag i 2000.

Kjærgaard avslørte tirsdag at han selv oppsøkte dopinglegen Georges Mouton i 1999.

– At han på egen hånd gjorde det overrasket meg, sier Lauritzen.

Selv om Kjærgaard innrømmer eget dopingbruk, har han foreløpig ikke nevnt navn på andre dopere. Etter tirsdagens pressekonferanse sa Birger Hungerholdt til NRK.no at han er sikker på at Kjærgaard vet mer enn det som kom frem på pressekonferansen.

– Det må han (Kjærgaard) svare for, jeg vet ikke helt hva jeg skal tro når det gjelder det. Det kan være han ikke har lyst til å svartmale andre, sier Lauritzen om at Kjærgaard tier om andre.

Siste nytt

  • Ruud fikk revansj mot Shapovalov – klar for finalen i Stockholm

    Casper Ruud er klar for finalen i ATP 250-turneringen i Stockholm.

    26-åringen fra Snarøya hadde full kontroll fra start til slutt. Han slo kanadiske Denis Shapovalov i strake sett (6-3, 6-4).

    Dermed fikk Ruud revansj fra finaletapet i Dallas tilbake i februar, der det var Shapovalov som stakk av med tittelen etter å ha slått nordmannen i strake sett.

    I finalen møter Ruud franske Ugo Humbert. Han gikk videre fra semifinalen mot Holger Rune etter at dansken røk en akillessenen underveis i kampen.

    Finalen spilles søndag.

    en person som slår en ball med en tennisracket
    Foto: MAGNUS LEJHALL / AFP / NTB
  • Uheldig Diggins pådro seg brudd: – Jeg sparket borti sofaen

    Den amerikanske langrennsstjernen har pådratt seg et brudd i lilletåa. Nyheten deler hun selv på Instagram.

    – Jeg sparket borti et sofahjørne og så brakk den, forteller Diggins.

    34-åringen virker å vært ved godt mot tross skaden, og hun virker ikke nevneverdig bekymret med tanke på den kommende sesongen.

    – Jeg har aldri brukket en tå før, men det er ikke en svær greie. Det er bare en hump i veien og en interessant historie på veien til OL, fortsatte Diggins.

    Foto: Amanda Pedersen Giske / NTB
  • Ny Rosenborg-nedtur – mistet seieren på overtid

    Rosenborg har slitt den siste tiden, men borte mot Bryne så de lenge ut til å få med seg en svært etterlengtet opptur.

    Slovakiske David Duris sendte bortelaget i ledelsen etter halvtimen spilt, men etter hvilen var landsmann Tomas Nemcik uheldig da han satte ballen i eget mål.

    Fem minutter før slutt dukket Rosenborgs høyrekant opp igjen. Duris hamret inn ledermålet, men gleden ble kortvarig.

    På overtid smalt det i andre enden. Duarte Moreira sørget for at det endte 2-2 på Jæren.

    Rosenborg har nå gått fire eliteseriekamper på rad uten å vinne. Den forrige seieren i serien kom mot Haugesund tilbake i september.

    Det har gjort at Rosenborg har havnet i ingenmannsland på tabellen. De ligger på en 5.-plass, men har nå sju poeng opp til Tromsø på plassen over.

    For Bryne kan poenget vise seg å bli gull verdt. De er fortsatt i nedrykksstriden.

    Etter 25 kamper ligger Bryne på 14.-plass, fire poeng foran Strømsgodset som ligger på direkte nedrykk.

    En gruppe fotballspillere på en bane
    Foto: Carina Johansen / NTB

Sendeplan

Kl. Program Kanal