Idrettsgallaen: Her er de nominerte

Marit Bjørgen, Mats Zuccarello Aasen og Magnus Carlsen er alle nominerte til mer enn en pris på Idrettsgallaen 2015.

Idrettsgallaen 2015

Både Marit Bjørgen, Magnus Carlsen og Mats Zuccarello Aasen er nominert i flere kategorier.

Foto: Bildemontasje / Scanpix

Årets idrettsgalla arrangeres i Hamar OL-Amfi lørdag 10. januar, med store deler av norsk idrettselite på plass.

Etter et år med flere sterke, norske nominasjoner er det mange sterke navn på listen.

Under følger lista over de nominerte utøverne.

Årets kvinnelige utøver:

Silje Norendal

Silje Norendal har tøff konkurranse i kategorien Årets kvinnelige utøver.

Foto: JAVIER SORIANO / Afp

Marit Bjørgen, langrenn

Maiken Caspersen Falla, langrenn sprint

Therese Johaug, langrenn

Silje Norendal, snowboard

Suzann Pettersen, golf

Årets mannlige utøver:

Ole Einar Bjørndalen, skiskyting

Jørgen Graabak, kombinert

Kjetil Jansrud, alpint

Ståle Sandbech, snowboard

Emil Hegle Svendsen, skiskyting

Åpen klasse:

Stig Andre Berge

Stig Andre Berge er nominert i åpen klasse etter VM-bronsen i høst, Norges første brytemedalje på 23 år.

Foto: MAJA SUSLIN / SCANPIX / NTB scanpix

Stig André Berge, bryting

Ole-Kristian Bryhn, skyting

Cecilia Brækhus, boksing

Magnus Carlsen, sjakk

Carl Yngvar Christensen, styrkeløft

Olav Lundanes, orientering

Årets lag:

Curlinglandslaget, menn

Håndballjentene

Stavanger Oilers, ishockey

Årets lagspiller:

Caroline Graham Hansen, fotball

Linn-Kristin Riegelhuth Koren, håndball

Mats Zuccarello Aasen, ishockey

Årets teamprestasjon:

Kombinertlaget, Sotsji

Mix-stafettlaget, skiskyting, Sotsji

Sprint-stafettlaget, kvinner, langrenn, Sotsji

Årets gjennombrudd:

Tiril Eckhoff, skiskyting

Jørgen Graabak, kombinert

Martin Ødegaard, fotball

Årets kvinnelige funksjonshemmede utøver:

Sarah Louise Rung

Sarah Louise Rung vant prisen for årets kvinnelige funksjonshemmede utøver i fjor, og er nominert i år også.

Foto: Braastad, Audun / NTB scanpix

Mariann Vestbøstad Marthinsen, langrenn

Sarah Louise Rung, svømming

Birgit Skarstein, roing

Årets mannlige funksjonshemmede utøver:

Bjørnar Erikstad, seiling

Nils-Erik Ulset, skiskyting

Tommy Urhaug, bordtennis

Årets trener:

Morten Eklund, svømming

Kristian Hammer, kombinert

Thorir Hergeirsson, håndball

Anne Grethe Jeppesen, skyting

Håvard Tjørhom, alpint

Årets navn:

Denne prisen deles ut etter avstemning.

Marit Bjørgen

Ole Einar Bjørndalen

Cecilia Brækhus

Magnus Carlsen

Jørgen Graabak

Håndballjentene

Kjetil Jansrud

Therese Johaug

Alexander Kristoff

Mariann Vestbostad Marthinsen

Martin Johnsrud Sundby

Mats Zuccarello Aasen

Siste nytt

  • Frisk Asker med drømmestart

    Ti minutter ut i forlengningen pirket Mikkel Christiansen inn 4–3 og ga Frisk Asker en drømmestart på sluttspillsemifinalen i ishockey mot Vålerenga. Det neste oppgjøret i semifinaleduellen mellom lagene spilles lørdag.

    Kvartfinale NM sluttspillet i ishockey.(Lillehammer - Frisk Asker (3-4)
    Foto: Geir Olsen / NTB scanpix
  • Ruud ute av Miami Open

    Casper Ruud åpnet forrykende, men måtte til slutt se seg slått av den canadiske 18-åringen Felix Auger-Aliassime i 1. runde av tennisturneringen Miami Open.

    Ruud tapte 6-3, 1-6, 2–6 mot spilleren som er rangert som verdens 57. beste spiller.

    Ruud.
    Foto: Lars Eide / NTB scanpix
  • Mjelde og Chelsea slo PSG

    Maren Mjelde og Chelsea vant 2–0 hjemme i det første av to kvartfinaleoppgjør i mesterligaen mot Paris Saint-Germain.

    Mjelde spilte hele kampen. Verken klubbvenninnen Maria Thorisdottir eller PSGs Andrine Hegerberg var med i sine lags kamptropper.

    Maren Mjelde.
    Foto: Berit Roald / NTB scanpix

Sendeplan

Kl. Program Kanal