Hopp til innhold

Norsk stortalent snytt for verdenscupdebuten: – Vi klarer vel å kjøre i litt vind?

Rett før 22 år gamle Halvor Gunleiksrud skulle få sin etterlengtede debut i verdenscupen, ble hele rennet avlyst.

Halvor Gunleiksrud, Sölden

SNYTT FOR DEBUTEN: Halvor Gunleiksrud.

Foto: Carl Andreas Wold / NRK

– Det var én til i bua, og så var jeg neste, sier talentet til NRK.

47 alpinister rakk å bryne seg på storslalåmen i Sölden. Den norske debutanten hadde startnummer 49 på brystet og gjorde seg klar til å få «verdenscupalpinist» inn på CV-en.

Så kom kontrabeskjeden.

Nedrigg i Sölden

NEDRIGG: Vinden gjorde at rennet ble avlyst og nedriggingen startet tidlig.

Foto: Carl Andreas Wold / NRK

Jeg tenkte «vi klarer å kjøre i litt vind», men tydeligvis ikke, sier han tappert.

Han erkjenner at det blåste mye, men han hadde likevel håpet på et annet utfall.

– Jeg skled ned renntraseen, og det var sykt gode forhold. Det hadde vært en utrolig god sjanse. Alle muligheter var der, mener han.

Renndirektør Markus Waldner er klar på at avlysning er det eneste rette, ettersom det ikke er noe som tyder på at vinden skal roe seg.

– Det var en ganske lett avgjørelse å ta av sikkerhetsgrunner og med tanke på rettferdighet. I tillegg funker ikke gondolen lenger. Veldig lei for det, for forholdene var fantastiske, sier han i en avgjørelse.

– Hjertet pumper hardt

Jevngamle Alexander Steen Olsen hadde et tidligere startnummer enn lagkompis Gunleiksrud, så han fikk kjøre den første omgangen. Det løste han bra, til tross for at han har vært nervøs i flere døgn.

– Jeg har kjent på det de siste par dagene. Hjertet pumper hardt på kvelden, sa han til NRK etter den første omgangen av sesongens første storslalåmrenn i verdenscupen.

Steen Olsen

GRUNN TIL Å SMILE: Alexander Steen Olsen lå bra an i Sölden. Her fotografert fra en tidligere anledning.

Foto: Lise Åserud / NTB

Stortalentet lå som nummer seks før det skulle avgjøres, men vær og vind første altså til at hele rennet ble avlyst.

– Det var en omgang preget av nerver, mente han selv, og trakk særlig frem de høye skuldrene som gjorde ham stiv.

– Men det holdt til en bra tid, så jeg kan senke skuldrene i finaleomgangen, fortsatte han før nyheten om avlysningen.

Kristoffersen beste nordmann

Henrik Kristoffersen var den eneste nordmannen som lå bedre an enn Steen Olsen. Han var nummer fire etter én omgang, 69 hundredeler bak ledende Marco Schwarz.

– Det er ikke sånn halvgærent. Det er ganske ok. Skikjøringen var ganske bra, mente Kristoffersen.

Kristoffersen i Sölden

NORSK STJERNE: Henrik Kristoffersen på plass i Sölden.

Foto: Gabriele Facciotti / AP

I forkant av sesongåpningen var han svært hemmelighetsfull om noen utstyrsendringer.

– Jeg må holde kortene tett til brystet rundt hva vi har endret på. Det må jeg. Kanskje har vi noe nytt som noen vil legge merke til, vi får se, sa han til NRK før helgen.

– Er det noe som kommer til å være synlig for de som ser på?

– Det kan hende, svarte Kristoffersen med et mystisk glis.

Søndag ble det klart at det endringen var nye sko. Nordmannen dukket opp i sko fra samme produsent som han får ski fra. De har tidligere ikke produsert sko.

Les også Opplysninger til NRK: Mowinckel hadde ti ganger mer fluor enn alle andre

Mowinckel

Fluorskrekk: – Veldig feil og komisk

Lørdagens sesongåpning for kvinnene ble preget av at Ragnhild Mowinckel ble disket etter funn av skyhøye fluornivåer under skiene. Både utøvere og ledere var helt i villrede og ante ikke hva som hadde skjedd.

– Det er uakseptabelt. Vi er nødt til å få bedre kontroll på det. Vi skal være langt under grenseverdien, sa alpinsjef Claus Ryste til NRK lørdag.

Søndag var de norske herrene tydelige på at fluorfadesen skremte dem i forkant av dagens renn.

Det er skummelt, for Ragnhild hadde selvfølgelig ingen anelse om at det skulle skje, sa Steen Olsen før nyheten om avlysningen.

Også Rasmus Windingstad lot seg stresse.

– Det er klart det ble litt ekstra testing i går kveld, røpet han.

Jeg synes det hele blir veldig feil og komisk. Det er ikke sånn det skal være. Særlig når ingen skjønner hvor det kommer fra. Alle kjenner Ragnhild. Hun er ingen jukser, sa Aleksander Aamodt Kilde.

Siste nytt

  • Tangerte klubbrekord – stortalenter herjet i utklassingsseier

    Fermin Lopez scoret hat trick med assist fra tre ulike tenåringer da Barcelona slo Olympiakos 6-1 i Mesterligaen.

    I tillegg scoret Marcus Rashford to mål og Lamine Yamal ett. De hjalp hjemmelaget til sin andre seier i ligaspillet.

    17 år gamle Pedro «Dro» Fernandez fikk tirsdag sin debut i mesterligaen. Som den yngste i Barcelonas tropp hjalp han tirsdagens lagoppstilling til å tangere klubbrekorden i Mesterligaen.

    Snittalderen var 23 år, noe den også var i 2002 da daværende Barcelona-sjef Louis van Gaal plukket ut et lag med samme snittalder i gruppekampen mot Brugge.

    For 23 år siden var den eldste spilleren i laget 27 år. Klubblegenden Andres Iniesta var som 18-åring med i startelleveren.

    Tirsdag var målvakt Wojciech Szczesny (35) den som dro snittet opp. Hadde antatt førstekeeper Joan Garcia (24) vært frisk, ville rekorden blitt knust. (NTB)

    Fermin Lopez og Dro Fernandez
    Foto: Joan Monfort / AP / NTB
  • Carlsen om uventet dødsfall: – Det er veldig trist

    Mandag kveld kom beskjeden om at sjakkspiller og stormester Daniel Naroditsky var død. Amerikaneren ble bare 29 år.

    Dødsbudskapet ble møtt med sjokk og vantro i miljøet. Tirsdag har Magnus Carlsen kommentert saken via sin egen Youtube-kanal, skriver VG.

    – Det er veldig trist. Jeg har kjent ham i mange år, vi var ikke nære, men har spilt mye mot hverandre, sier Carlsen på sin egen Youtube-kanal ifølge avisen.

    Amerikaneren var rangert som verdens 151. beste sjakkspiller.

    Han ble stormester som 17-åring. Under VM i lynsjakk i fjor ble han nummer ni.

    Magnus Carlsen
    Foto: Reuters
  • Glimt-sjefen forberedt på ekstreme forhold: – Vi aner ikke hvordan vi skal takle det

    Kjetil Knutsen tror klubben får en helt ny opplevelse når de onsdag møter Galatasaray i mesterligaen onsdag.

    Hjemmesupporterne til Galatasaray er velkjent for et ekstremt lydnivå.

    – Det er umulig å forberede seg på. Vi er ikke vant til det, men vi ser fram til det. Det er en ny opplevelse, og vi aner ikke hvordan vi skal takle deg, sier Kjetil Knutsen på pressekonferansen i Istanbul tirsdag kveld.

    – Det blir tøft og er ingen tvil om at det blir en utfordring. Vi har vært borti tøffe kamper før der det har vært lignende tilstander. Vi er godt forberedt på det. Så gjelder det å holde hodet kaldt når det koker som mest underveis i kampen, sier Jens Petter Hauge til NRK.

    – Det er ikke alt du kan forberede deg på. Jeg vet ikke hvor høy mange desibel det er her, men det er det som har vært vår reise. Spillerne får nye utfordringer. og veldig mange av dem klarer de å håndtere, sier Kjetil Knutsen til NRK.

    Galatasaray-Bodø/Glimt har avspark klokken 18.45 onsdag. Kampen sendes på TV 2 Play, kan høres på NRK Sport på radio og følges direkte her.

    Bodø/Glimt-trener Kjetil Knutsen på pressekonferanse i Istanbul dagen før kamp mot Galatasaray i Mesterligaen
    Foto: YASIN AKGUL / AFP / NTB

Sendeplan

Kl. Program Kanal