Hopp til innhold

Grøvdal fullstendig parkert i OL-finalen: – Det er rett og slett litt vondt å se på

Etter å ha levert personlige rekorder i løp etter løp, ble OL-finalen på 5000-meter en brutal nedtur for Karoline Bjerkeli Grøvdal. Nå er hun usikker på om hun stiller som planlagt på 10.000 meter.

Karoline Bjerkeli Grøvdal

BLYTUNGT: Karoline Bjerkeli Grøvdal havnet på nest sist i OL-finalen på 5000 meter.

Foto: VEGARD WIVESTAD GRØTT / BILDBYRÅN

Det ble en marerittfinale for Grøvdal, som ble nummer sju på distansen i OL for fem år siden. Mandag havnet hun nest sist etter å ha falt av tidlig. Overraskende tidlig.

– Dette liker jeg ikke. Det kan ikke være etter planen. Det er rett og slett litt vondt å se på, kommenterte Jann Post.

For syv runder igjen var Grøvdal hektet av med flere sekunder, og verre skulle det bare bli. På et tidspunkt var hun hele 90 meter bak feltet.

– Hva er det som skjer? Det er trist å se at hun ikke har en god dag i denne finalen. Det så lovende ut i vår, la han til.

Grøvdal løp inn på 15.09,37, langt bak sesongbeste på 14.47,67, satt på Bislett Games. Selv har hun ikke et godt svar på hva som skjedde på 5000-meteren.

– Jeg vet egentlig ikke. Jeg har en forferdelig dårlig dag i dag, og merket med en gang. Jeg sleit og var tung på oppvarming, alt var tungt. Det var rett og slett en dårlig dag, og det er utrolig kjipt at det ble i dag, sier Grøvdal til NRK.

Sifan Hassan vant med et imponerende rykk på slutten.

5000 meter OL

PÅ HALEN: Karoline Bjerkeli Grøvdal kom seg aldri lenger opp i feltet.

Foto: ANTONIN THUILLIER / AFP

Andpusten under oppvarming

Grøvdal forteller at hun har følt seg bra de siste dagene, men at hun kjente noe ubehag allerede under oppvarmingen.

– Jeg følte meg bra i forsøket, og har følt meg veldig lett i dagene imellom. Jeg har trent lite og sovet masse, og egentlig følt meg veldig pigg, sier 31-åringen.

– Jeg var utrolig andpusten under oppvarmingen i dag. Unormalt andpusten, så jeg har ikke svaret på det egentlig, legger hun til.

– Kan det være at du brygger på noe sykdom?

– Jeg håper jo ikke det. Jeg føler meg ikke syk. Det var bare ekstremt tungt i dag. Jeg pustet som bare det på 15.09, som burde være en joggetur for meg. Det er noe som ikke stemmer, så jeg får bare håpe at det er en drittdag.

Grøvdal 5000m

VIDERE: Grøvdal tok seg greit videre fra kvalifiseringen, og ble nummer fem.

Foto: Lise Åserud / NTB

Underveis i løpet vurderte Grøvdal om hun skulle bryte. Det fordi hun også skal løpe 10.000 meter på lørdag.

– Jeg veide opp underveis om jeg skulle stå av for å spare meg, så det ble en kamp i hodet, men det sitter langt inne å bryte en OL-finale. Jeg bestemte meg for å komme meg til mål, så får jeg se hvordan jeg føler meg de neste dagene. Det er i hvert fall ikke kult å løpe 10.000 om jeg føler meg som dette, forteller hun.

– Det sitter litt i når kroppen ikke funker, så jeg må ta en liten runde med helseteamet og finne ut om det er noe eller en dårlig dag, legger hun til.

Kan ikke huske sist

Grøvdal har tatt rekorder i mange løp denne sesongen, og har vist meget solid form. Derfor er det ekstra surt å ha en dårlig dag når det endelig er en OL-finale hun har sett frem mot i en årrekke.

– Det trenger jeg vel ikke svare på, det er utrolig kjipt. Jeg er en stabil løper, som har lite svingninger fra dag til dag på trening og kan ikke huske siste jeg hadde en dårlig dag. Det er veldig rart at det skulle komme i dag, forteller Grøvdal.

Karoline Bjerkeli Grøvdal

KJEMPET SEG INN: Grøvdal ønsket å fullføre finalen, uansett hva tiden ble.

Foto: CARL SANDIN / BILDBYRÅN

– Jeg hadde ikke noe å komme med, jeg var ikke bedre i dag.

Grøvdal har vært blant dem som har benyttet seg mest av Olympiatoppens klimakammer for å forberede seg til heten og fuktigheten i Tokyo. Mandag kveld hadde det regnet og lufta var ekstra fuktig, selv om det ikke var så varmt. På spørsmål om forholdene spilte en rolle, svarer hun:

– Det var likt for alle da, men det er umulig å vite hvordan man takler dette. Jeg har vært her en stund nå og gjort alt jeg kan for å være rustet for dette, men i dag gikk det ikke, sier hun.

Sportsnyheter

en person som har på seg hodetelefoner

Meiner det blir for mykje kjærastar og kjendisar: – Det går litt over styr

Kjendisane strøymer til Formel 1-arenaen for å sjå verdsstjernene i aksjon. Men for enkelte har det blitt litt mykje kjendis – og litt lite sport.

Alexis Mac Allister får behandling

Liverpool freser etter denne situasjonen: Lå blodig på gresset da motstanderen scoret

Liverpool-stjernene reagerte kraftig mot dommeren etter en blodig hodesmell. De får støtte av flere eksperter.

samling

Har blitt «ekspertar» på reising: Takkar Taylor Swift og strikketøyet

Denne gjengen reiser verda rundt nesten 250 dagar i året. For å vere i toppform når det gjeld har Ingrid Landmark Tandrevold og resten av gjengen fleire lure tips.

Siste nytt

  • Mbappé sendte Real Madrid til topps – to utvist i derbyet

    Kylian Mbappé scoret sitt 10. mål på ni seriekamper og ga Real Madrid 1-0-seier i derbyet mot Getafe. Dermed er laget tilbake på tabelltopp.

    Seieren satt langt inne. Målet kom ti minutter før full tid, da Getafe nettopp hadde pådratt seg den første av to utvisninger.

    Allan Nyom ble utvist i det 77. minutt, rett etter at han ble byttet inn. Mbappé scoret tre minutter senere.

    Alex Sancris ble deretter utvist med sitt annet gule kort, og Getafe måtte avslutte med ni mann. Likevel holdt laget på å utligne, men Thibaut Courtois berget Real Madrid med en god redning.

    Real Madrid tok sin åttende seier på ni seriekamper og et to poeng foran Barcelona før lagene møtes i sesongens første El Clásico om en uke. (NTB)

    En person som løper på et jorde
    Foto: THOMAS COEX / AFP / NTB
  • Femte strake seier for Brandsegg-Nygård og Red Wings

    Michael Brandsegg-Nygård og hans Detroit Red Wings har fått en ypperlig start på NHL-sesongen. Søndag ble Edmonton Oilers slått 4-2.

    Red Wings har vunnet fem kamper på rad etter tapet for Montréal Canadiens i sesongåpningen, som også var nordmannens NHL-debut.

    Brandsegg-Nygård spilte 14.11 minutter søndag. Han noterte ett skudd på mål, tre blokkerte skudd og ett skudd utenfor, i tillegg til tre taklinger. Han var ikke på isen ved noen av kampens scoringer.

    Etter en målløs første periode festet Red Wings grepet da Dylan Larkin og Emmit Finnie scoret i midtperioden. Noah Philp reduserte for gjestene, men Larkins satte inn 3-1 før siste pause.

    Leon Draisaitl skapte ny spenning snaut halvveis i 3. periode, og kampen levde helt til Finnie satte punktum i tomt bur 1.22 minutt før slutt. Begge lag hadde store sjanser rett før det målet.

    Red Wings ble med seieren fjerde lag som nar nådd tosifret poengtall i den nye sesongen. Laget leder sin avdeling. (NTB)

    Hockeyspillere på isen
    Foto: GREGORY SHAMUS / AFP / NTB
  • Verstappen suveren i USAs Grand Prix – tok ytterligere innpå i VM-kampen

    Max Verstappen kom best ut fra start i USAs Grand Prix i Formel 1 og var senere aldri truet på vei mot sin tredje seier på de fire siste løpene.

    Lando Norris endte på 2.-plass, mens VM-leder Oscar Piastri ble nummer fem.

    Dermed ble det en perfekt helg for den firedobbelte verdensmesteren fra Nederland, som etter å ha vært fullstendig akterutseilt har tatt kraftig innpå McLaren-duoen på topp i VM-sammendraget. Håpet om hans femte strake VM-tittel stiger i Red Bull-stallen.

    Med sine 25 poeng poeng for seier tok Verstappen inn 15 nye poeng på Piastri. Gapet er nede i 40 poeng med fem VM-runder igjen.

    Lørdag krasjet Norris og Piastri i starten og måtte bryte sprintløpet, der Verstappen tok en klar seier og tok inn åtte poeng på begge VM-rivalene.

    Fra «pole position» fikk Verstappen en ypperlig start på søndagens løp, mens Norris i nest beste startposisjon ble passert av Ferrari-fører Charles Leclerc. (NTB)

    en racerbil på en bane
    Foto: Eric Gay / AP / NTB

Sendeplan

Kl. Program Kanal