Hopp til innhold

Fransk Ligue 1 2020/2021

  • Lille braut PSG-dominansen

    Lille heldt unna og blei overraskande ligameister i Frankrike. Den nordfranske klubben enda eitt poeng framfor storklubben Paris Saint-Germain, som har vunne dei tre siste åra.

    Lille slo Angers 2-1 i den avgsluttande kampen. Derfor hjelpte det PSG lite at dei vann 2-0 i sin kamp mot Brest.

    Det er femte gongen Lille blir fransk ligameister, og den første sidan 2011. Klubben vann det aller første ligameisterskapet i 1929, og vann også i 1946 og 1954.

    PSG har vunne sju av dei åtte siste.

    Lille-jubel
    Foto: Lewis Joly / AP
  • Neymar forlenger med PSG

    En av fotballens største stjerner har forlenget sin kontrakt med Paris Saint-Germain. Brasilianerens nye kontrakt strekker seg til 2025.

    Ifølge L'Equipe vil den nye avtalen sikre Neymar 26 millioner pund per sesong, nærmere 300 norske millioner kroner.

    Det bekrefter den franske klubben på Twitter. 29 år gamle Neymar har vært i PSG siden sommeren 2017. Han kom dit etter fire år i Barcelona.

    Neymar har vært ryktet vekk fra klubben tidligere denne sesongen, men utover våren har han hintet om en forlengelse.

    Neymars kontrakt med klubben utløp opprinnelig i 2022.

    Tirsdag røk hans lag ut i semifinalen i mesterligaen mot Manchester City. I den hjemlige serien er laget fire poeng bak Lille med én kamp mindre spilt. Det gjenstår kun to serierunder igjen i Ligue 1. (NTB)

    Champions League - Semi Final Second Leg - Manchester City v Paris St Germain
    Foto: Phil Noble / Reuters
  • PSG på tabelltopp etter Mbappé-show

    Kylian Mbappé scoret to ganger da Paris Saint-Germain vant 3-1 borte mot Metz lørdag. Med seieren la storklubben press på Lille i den franske tittelkampen.

    Fabien Centonze scoret hjemmelagets mål rett etter pause. Mauro Icardi økte til 3-1 på tampen.

    Mbappé
    Foto: PASCAL ROSSIGNOL / Reuters
  • PSG-stjerne kritisk til ny liga

    Som den første toppspilleren i fotballen uttaler Ander Herrera seg om den nyopprettede superligaen. Og han er ikke begeistret.

    Paris Saint-Germains midtbanemann har publisert et Twitter-innlegg der han lufter sine tanker om at tolv europeiske storklubber bryter ut av Uefa for å starte sin egen, pengestinne liga.

    – Jeg forelsket meg i moderne fotball, fansens fotball, med en drøm om å se laget i mitt hjerte spille mot de største. Om denne europeiske superligaen blir en realitet, er de drømmene over, skriver Herrera.

    Ander Herrera (t.v.).
    Foto: Benoit Tessier / Reuters

Siste nytt

  • Carlsen om uventet dødsfall: – Det er veldig trist

    Mandag kveld kom beskjeden om at sjakkspiller og stormester Daniel Naroditsky var død. Amerikaneren ble bare 29 år.

    Dødsbudskapet ble møtt med sjokk og vantro i miljøet. Tirsdag har Magnus Carlsen kommentert saken via sin egen Youtube-kanal, skriver VG.

    – Det er veldig trist. Jeg har kjent ham i mange år, vi var ikke nære, men har spilt mye mot hverandre, sier Carlsen på sin egen Youtube-kanal ifølge avisen.

    Amerikaneren var rangert som verdens 151. beste sjakkspiller.

    Han ble stormester som 17-åring. Under VM i lynsjakk i fjor ble han nummer ni.

    Magnus Carlsen
    Foto: Reuters
  • Glimt-sjefen forberedt på ekstreme forhold: – Vi aner ikke hvordan vi skal takle det

    Kjetil Knutsen tror klubben får en helt ny opplevelse når de onsdag møter Galatasaray i mesterligaen onsdag.

    Hjemmesupporterne til Galatasaray er velkjent for et ekstremt lydnivå.

    – Det er umulig å forberede seg på. Vi er ikke vant til det, men vi ser fram til det. Det er en ny opplevelse, og vi aner ikke hvordan vi skal takle deg, sier Kjetil Knutsen på pressekonferansen i Istanbul tirsdag kveld.

    – Det blir tøft og er ingen tvil om at det blir en utfordring. Vi har vært borti tøffe kamper før der det har vært lignende tilstander. Vi er godt forberedt på det. Så gjelder det å holde hodet kaldt når det koker som mest underveis i kampen, sier Jens Petter Hauge til NRK.

    – Det er ikke alt du kan forberede deg på. Jeg vet ikke hvor høy mange desibel det er her, men det er det som har vært vår reise. Spillerne får nye utfordringer. og veldig mange av dem klarer de å håndtere, sier Kjetil Knutsen til NRK.

    Galatasaray-Bodø/Glimt har avspark klokken 18.45 onsdag. Kampen sendes på TV 2 Play, kan høres på NRK Sport på radio og følges direkte her.

    Bodø/Glimt-trener Kjetil Knutsen på pressekonferanse i Istanbul dagen før kamp mot Galatasaray i Mesterligaen
    Foto: YASIN AKGUL / AFP / NTB
  • Kjær slet med servingen – ute av storturnering

    Nicolai Budkov Kjær (19) fikk det tøft mot argentinske Tomas Martin Etcheverry (26) og er ute av ATP 500-turneringen i Wien.

    Det norske stortalentet hadde ikke flyten i egen serve og kom seg heller aldri til noen bruddsjanser i duellen. Tapet kom med settsifrene 3-6, 3–6.

    Det var Kjærs første kamp på 500-nivået. Han har tidligere vært inne i tre ATP 250-turneringer.

    Kjær spilte en 250-turnering i Stockholm sist uke, men røk der mot kroatiske Marin Cilic i 1. runde.

    60.-rangerte Etcheverry tok kontroll på oppgjøret tirsdag og brøt Kjærs serve tidlig. Kjær fikk aldri satt inn presset på argentineren og måtte tåle ytterligere et brudd.

    – Han slår omtrent ikke feil, sa TV 2-kommentator Christer Francke om Etcheverry.

    – Her må Nicolai steppe opp og serve litt bedre, la han til.

    Kjær fikk litt mer flyt i spillet i andresettet, men kom seg ikke til noen bruddsjanser i løpet av hele kampen. Kjær leverte et svakt servegame da Etcheverry brøt til 5-3-ledelse, og argentineren servet inn seieren.

    Kjær skulle egentlig spilt kvalifisering til turneringen i Østerrike, men fikk wildcardet til italienske Matteo Berrettini, som måtte trekke seg. Turneringen i Wien er den største Kjær har deltatt i så langt i karrieren. (NTB)

    en mann som spiller tennis
    Foto: Jonas Ekströmer / TT / TT / NTB

Sendeplan

Kl. Program Kanal