Hopp til innhold

Slik prøvde Real å stoppe Messi

Gang på gang ble Lionel Messi lagt i bakken av frustrerte Real Madrid-spillere under mesterligasemifinalen.

Lionel Messi

Lionel Messi ligger i bakken etter å ha blitt felt av Real-spillerne.

Foto: ALBERT GEA / Reuters

Lionel Messi

Spesielt i 2. omgang ble Messi taklet hardt av Real-spillerne.

Foto: Felice Calabro' / Ap

Barcelona - Real Madrid: 1-1 (3-1)

I første oppgjør var det Lionel Messi som avgjorde kampen, og i returkampen ble det store spørsmålet for Real Madrid: Hvordan skal vi klare å stoppe Messi?

STEM: Vinner Barcelona årets mesterliga, tror du? (nederst i saken)

Det gjorde de ved å felle verdens beste fotballspiller så ofte de kunne.

Gang på gang ble Lionel Messi lagt i bakken av frustrerte Real-spillere, og 2. omgang ble skjemmet av mange unødvendige og stygge taklinger.

Men å stoppe Barcelona greide Real Madrid ikke.

Pedro: - Er veldig glad

Hjemmelaget lekte seg til tider med Mourinhos hvitkledde lag i regnværet på Camp Nou, og er nå klar for mesterligafinale. 28. mai kan laget ta sin fjerde tittel.

- Jeg er veldig glad. Det er aldri lett å nå finalen, spesielt ikke mot et stor motstander som Madrid, sier målscorer Pedro.

Mest sannsynlig møter Barcelona Manchester United, som spiller mot Schalke 04 onsdag.

Messi blir taklet

Lionel Messi avgjorde den første kampen, men ble godt passet på i returoppgjøret.

Foto: GUSTAU NACARINO / Reuters

- Vi er kjempeglade for at vi vant semifinalen, og særlig fordi det var mot Real Madrid. Nå skal vi bidra til en storartet finale, sa Barcelona-stjernen Andres Iniesta.

NRK.no fulgte Barcelona - Real Madrid

Ordkrig av dimensjoner

Det første oppgjøret mellom de to spanske topplagene endte 2-0 til Barcelona etter to Messi-scoringer, filming og tre utvisninger.

Les: Drillo om stjernenes filming: - Får en kvalm smak av slik fotball

I etterkant eskalerte ordkrigen mellom Real-manager José Mourinho og Barca-manager Pep Guardiola til nye høyder.

Enden på visa ble at UEFA opprettet disiplinærsak mot Real Madrid-treneren, som ikke fikk følge kampen fra trenertribunen under tirsdagens kamp. Ifølge ryktene skal han ha fulgt kveldens kamp fra et hotellrom.

Eric Abidal

Lagkameratene kaster nylig kreftopererte Eric Abidal i lufta. Spilleren fikk spille de siste minuttene av kampen.

Foto: LLUIS GENE / Afp

Om det var fraværet av den hissige Mourinho som var årsaken er vanskelig å si, men Real Madrid åpnet likevel kampen mer offensivt enn i forrige oppgjør.

Real åpnet bra

Det tok imidlertid ikke lang tid før Barcelonas ballsikre mannskap tok over kampen.

Messi kom til flere farlige sjanser i løpet av 1. omgang, men maktet likevel ikke å overliste Iker Casillas.

Det ble likevel en morsom omgang i Barcelona, der først og fremst Casillas var medvirkende til at Real fremdeles var med i kampen.

Pedro-scoring

Etter 54 minutter måtte keeper Casillas gi tapt da Pedro satte inn kampens første mål. Iniesta gjorde forarbeidet, og spilte til Pedro som var alene med en ventende Casillas.

Pedro satte ballen til side for Real-keeperen. Dermed virket løpet kjørt for Mourinhos menn, som intensiverte spillet og dessverre også grisespillet etter scoringen.

Jose Mourinho

Hvor var José Mourinho?

Foto: DOMINIQUE FAGET / Afp

Ricardo Carvalho hadde sin fulle hyre med å temme Messi og var heldig som fikk bare ett gult kort for flere stygge fellinger av den argentinske superstjernen.

Jubeldagen ble komplett

Etter 64 minutter utliknet så Marcelo til 1-1 for Real Madrid.

Di Maria banket først ballen i stolpen, returen gikk imidlertid rett i beina på Marcelo som enkelt skjøt inn utligningen.

Dermed fikk Barcelona en jubeldag som ble komplett da Eric Abidal ble byttet inn til stormende applaus i sluttminuttene.

Franskmannen ble nylig operert for en svulst i leveren. Nå er han klar for mesterligafinalen.

Det alle lurte på etter kampen, var imidlertid: Hvor var José Mourinho, og hvorfor var han ikke til stede på Camp Nou tirsdag kveld?

Innholdet som skulle vises her støttes dessverre ikke lenger.

Ødegaard Haaland
Foto: Vegard Grøtt / Bildbyrån

Fotball

  • Mbappé sendte Real Madrid til topps – to utvist i derbyet

    Kylian Mbappé scoret sitt 10. mål på ni seriekamper og ga Real Madrid 1-0-seier i derbyet mot Getafe. Dermed er laget tilbake på tabelltopp.

    Seieren satt langt inne. Målet kom ti minutter før full tid, da Getafe nettopp hadde pådratt seg den første av to utvisninger.

    Allan Nyom ble utvist i det 77. minutt, rett etter at han ble byttet inn. Mbappé scoret tre minutter senere.

    Alex Sancris ble deretter utvist med sitt annet gule kort, og Getafe måtte avslutte med ni mann. Likevel holdt laget på å utligne, men Thibaut Courtois berget Real Madrid med en god redning.

    Real Madrid tok sin åttende seier på ni seriekamper og et to poeng foran Barcelona før lagene møtes i sesongens første El Clásico om en uke. (NTB)

    En person som løper på et jorde
    Foto: THOMAS COEX / AFP / NTB
  • Tungt tap for Strømsgodset: Tapte 3-0 mot Fredrikstad

    Med fire poeng opp til kvalifiseringsplass var Strømsgodset i poengjakt då dei møtte Fredrikstad i Eliteserien, søndag.

    Men med 0-3-tap heime, kan det bli tøft å sikre eliteseriekontrakt.

    Etter jamspelt kamp med sjansar begge vegar, tok FFK leiinga i det 67. minutt. Oskar Øhlenschlæger sette hovudet i ballen og styrte inn 1-0.

    Like etter banka Ulrik Fredriksen 2-0 i krysset. Henrik Skogvold auka til 3-0 kort tid seinare. Bryne spelte 2-2 mot Rosenborg laurdag, og med siger over FFK ville Godset berre vore to poeng bak med fem kampar att av sesongen. I staden er avstanden fem poeng. (NRK/NTB)

    en fotballspiller som stuper etter en ball
    Foto: Trond R. Teigen / NTB
  • Feira framfor Vålerenga-fansen: "Uspiselig"

    Vålerengas Mathias Grundetjern var klar i talen då han prata med NRK etter 2-1-tapet mot HamKam, søndag.

    Ylldren Ibrahimaj skåra heimelaget sitt andre mål og jubla opp mot «Klanen».

    «Uspiselig» kallar Grundetjern det.

    I eit intervju med TV 2 før kampen, kalla Ibrahimaj også Vålerenga-fansen for «søpla».

    – Dei bua mot oss då me kom på oppvarming, på vår heimebane. At dei buar på oss, då må dei tole å få litt tilbake, seier Ibrahimaj til NRK.

    Grundetjern, som skåra Vålerenga sitt einaste mål, var ikkje fornøgd med korleis Ibrahimaj oppførte seg mot bortefansen.

    – Han er tidlegare LSK-spelar, så det seier jo sitt, seier Vålerenga-spissen.

    – Fotball er følelsar. Dei meine kva dei vil. Men når dei buar på oss på heimebane, då må dei tole å få tilbake, seier Ibrahimaj.

    en mann i hvit skjorte
    Foto: Geir Olsen / NTB
  • Innbytter berget KFUM-poeng mot KBK etter sekunder på banen

    Mame Mor Ndiaye ble løsningen da KFUM Oslo stanget lenge hjemme mot Kristiansund i Eliteserien. Han satte inn 1-1 og ordnet uavgjort i søndagens kamp.

    KFUM Oslo ligger på 7.-plass i Eliteserien med 34 poeng, mens KBK på 11.-plassen har 31.

    I neste serierunde har Kristiansund en viktig hjemmekamp mot HamKam, mens KFUM gjester Sarpsborg. (NTB)

    En gruppe fotballspillere på en bane
    Foto: Annika Byrde / NTB
  • HamKam med stort steg mot forlenga eliteseriekontrakt: Slo Vålerenga 2–1

    HamKam kjempa seg inn til 2-1-siger over Vålerenga i Eliteserien. Dei tok med seg tre viktige poeng og gir klubben eit forsprang i nedrykksstriden i innspurten av sesongen.

    76 minutt var spelt da Ylldren Ibrahimaj dukka opp på bakre stolpe og nikket inn 2–1. Det sikra ein trepoengar som kan vere forskjellen på nedrykk og trygg plass ved sesongslutt.

    Med fem rundar att er det HamKam, Bryne og Strømsgodset som kjempar om den siste trygge plassen i Eliteserien. (NRK/NTB)

    En gruppe fotballspillere på en bane
    Foto: Geir Olsen / NTB
Juventus-spiller Mathilde Harviken var nær å redde på strek, men det ble dømt scoring etter en VAR-sjekk i Mesterliga-kampen mot Bayern München torsdag.
Video: Disney
Alessia Russo fikk æren av å sette inn Arsenals andre scoring mot Benfica i Mesterligaen.