Marcus Pedersen scoret 10 seriemål for Strømsgodset i fjor. I år er målet å score enda flere.
Foto: Lien, Kyrre / Scanpix
- Det blir mye gutteprat i garderoben, men vi må prøve å få med de gamle også, sier Marcus Pedersen (19) og ler.
«De gamle» er ifølge Pedersen først og fremst Glenn Andersen, forsvarsspilleren som nylig fylte 30, og som sitter ved siden av Pedersen når han snakker med NRK.
- Han vil liksom ikke innrømme at han prøver å være ung, men han prøver jo, sier Pedersen.
Tabellen øverst viser hvor mange mål tenåringene har scoret så langt i årets eliteserie. (Trykk på firkantene for å se de forskjellige målene)
Der troner Strømsgodset overlegent på topp. Marcus Pedersen har scoret fire ganger, det samme har Jo Inge Berget, mens Lars Sætra har scoret én gang.
I tillegg til målscorerne, er det en rekke unge spillere i troppen som setter sitt preg på Strømsgodset - både på og utenfor banen. Når Strømsgodset tar imot Vålerenga lørdag ettermiddag, er det sannsynlig at så mange som åtte-ni av spillere vil være under 23 år.
Godset-trener Ronny Deila mener trang økonomi er en av grunnene til at Marcus Pedersen har fått sjansen såpass mye.
Foto: Stian Lysberg Solum / Scanpix
Superreserven
Marcus Pedersen var ifølge trener Ronny Deila opprinnelig tiltenkt en slags reserverolle for en mer rutinert spiller da han ble hentet fra HamKam før 2009-sesongen.
Mangel på penger gjorde imidlertid at klubben aldri fikk hentet inn det mer rutinerte alternativet. Dermed ble klubben «tvunget» til å bruke Pedersen. Det resulterte i ti scoringer fra den da 18 gamle spilleren forrige sesong.
- Så god som Marcus har vært, så tror jeg ikke den mer rutinerte spilleren ville holdt på sikt i forhold til Marcus, sier Deila i dag.
Innholdet som skulle vises her støttes dessverre ikke lenger.
Har du tips til nyhetssaker tilknyttet talentarbeidet i norsk fotball? Kontakt NRKs reporter
At Strømsgodset topper statistikken over antall mål scoret av tenåringer, tror ikke Deila er tilfeldig.
- Det som er gøy, er at vi har utviklet offensive spillere. Vi er opptatt av å utvikle ferdigheter og å gi dem en trygghet i at de får lov til å feile og være kreative på banen, sier han.
Strømsgodset sliter for tiden med røde tall, og nylig fortalte daglig leder Erik Espeseth til Drammens Tidende at klubben innser at de kan komme til å måtte selge spillere i tiden som kommer.
Marcus Pedersen hevder det er lite snakk om proffdrøm og om å komme seg bort fra klubben. Slik situasjonen er for øyeblikket, er han fornøyd så lenge han får bli.
- Jeg føler ikke det er slik i denne gruppa at alle vil bort. Vi er fokusert på det vi holder på med i år. Det hadde vært moro med medalje, og hvis vi fortsetter som vi har begynt så havner vi høyt oppe, sier Pedersen.
Norsk profil straffet Brann – røk ut av Europacupen
Brann hadde et tøft utgangspunkt før returmøtet mot svenske Hammarby i andre og siste kvalifiseringsrunde i Europacupen.
I Sverige tapte de 1-4, og bergenserne var dermed nødt til å vinne med minst tre for å ha håp om avansement.
Det viste seg å bli for tøft. Det endte 1-1 i Bergen, og Hammarby tok seg videre med 5-2 sammenlagt.
– Jeg synes det er et ærlig forsøk, og det er ikke her vi går glipp av avansementet. Det gjør vi med et dårlig resultat i Sverige, sa Brann-trener Leif Gunnar Smerud til VG etter kampslutt.
Men det startet bra for rødtrøyene. Brenna Lovera tente for alvor håpet da hun sendte Brann i ledelsen etter en drøy halvtime.
Det viste seg derimot å være det nærmeste hjemmelaget kom et avansement.
Midtveis i den andre omgangen scoret norske Julie Blakstad for Hammarby, og svenskene hadde igjen en tremålsledelse sammenlagt.
Brann fortsatte å trykke på til tross for kalddusjen, men de var aldri i nærheten av å hente forspranget.
Hammarby er nå klare for åttedelsfinalen, og for Branns del er årets Europa-eventyr over.
I hjemlig serie ser det derimot lovende ut. De har en luke på sju poeng ned til Vålerenga på 2.-plass
Ronaldo banker Haaland på fersk rikingliste i fotballen
Erling Braut Haaland skal tjene i overkant av 800 millioner kroner i fotballsesongen 2025/26, men drar fortsatt inn over tre ganger mindre enn Cristiano Ronaldo, ifølge Forbes.
Det amerikanske finansmagasinet publiserte torsdag sin årlige oversikt over fotballens mest innbringende spillere.
Oversikten:
* 1) Cristiano Ronaldo (Al-Nassr): 2,818 milliarder kroner.
Bodø/Glimt-stjernen Ulrik Saltnes fikk hjernehinnebetennelse
Etter Glimts seier mot Sturm Graz i Mesterligaen har Ulrik Saltnes vært ute av spill.
Nå forteller han til Avisa Nordland at dette har skyldtes hjernehinnebetennelse. Til avisen forklarer han at det startet med helvetesild, som utviklet seg til hjernehinnebetennelse.
– Da ble ting straks mer alvorlig. Jeg fikk oppfølgning og kur der, og det ble tatt ytterligere prøver. Jeg måtte bare ta tiden til hjelp. Heldigvis gikk det bra, og jeg kom meg hjem igjen etter hvert, sier Ulrik Saltnes til Avisa Nordland.
Ifølge NHI er hjernehinnebetennelse en alvorlig sykdom som kan ramme uansett alder, og trenger umiddelbar behandling.
Saltnes skal nå være tilbake på treningsfeltet og forbereder seg til Glimts kommende kamper. Lørdag møter de Sarpsborg borte i Eliteserien, før Mesterliga-kampen borte mot Galatasaray venter onsdag.