Hopp til innhold

Legen trekker seg med umiddelbar virkning

Landslagslege Fredrik Bendiksen innrømmer at han ikke leste pakningsvedlegget før han ga en krem med et forbudt stoff til Therese Johaug.

Idrettslege Bendiksen trekker seg med umiddelbar virkning

TREKKER SEG: Her forteller Fredrik Bendiksen at han trekker seg.

– Det er min feil at Therese Johaug havnet i denne situasjonen. Det er mitt ansvar, sier Bendiksen og legger til:

– Jeg trekker meg med umiddelbar virkning. Det synes jeg er trist for det har vært en god jobb å ha og et veldig godt team å jobbe sammen med, men i denne situasjonen her har jeg dessverre ikke noe annet personlig valg enn å gjøre det.

Bendiksen har vært landslagslege for langrennskvinnene i to og et halvt år, men har totalt praktisert som lege i 36 år.

Skistjernen kjempet mot tårene på pressekonferansen om dopingavsløringen.

PREGET: Therese Johaug brast i gråt flere ganger mens hun forklarte seg da hun møtte pressen på Ullevaal stadion.

Vil at Johaug ikke straffes

Den erfarne legen la tilsynelatende ikke skjul på noe da han fortalte at han i starten av september ga Therese Johaug grønt lys for å bruke en krem som inneholdt det forbudte stoffet clostebol.

Det endte med at Johaug avla en positiv urinprøve for det forbudte stoffet to uker senere, siden Bendiksen ba henne bruke det i en tidagers periode.

Legen legger seg nå langflat og ber om at Johaug slipper straff.

– Finnes det noen form for rettsikkerhet for utøvere går Therese Johaug fri i denne saken, sier Bendiksen.

Johaug brukte kremen Trofodermin fra 4. til 15. september og avla urinprøven 16. september. Hun ble informert om den positive prøven tirsdag 4. oktober. Saken er foreløpig for ferskt til at det er tatt stilling til om Johaug blir utestengt eller ikke.

Fredrik S. Bendiksen trekker seg fra stillingen som landslagslege. Han ga Therese Johaug kremen som inneholdt et anabolt steroid, men forklarer at han ikke koblet at dette var et ulovlig middel. Middelet brukes blant annet av kroppsbyggere i Brasil, forklarer Bendiksen.

TABBE: Landslagslege Fredrik Bendiksen innrømmer at han har gjort en tabbe.

Leste ikke pakningsvedlegget

På pressekonferansen kom det også frem at Bendiksen ikke leste pakningsvedlegget på kremen før han sa til Johaug at den ikke inneholdt noe forbudt stoff.

– Jeg fikk den på apoteket uten resept. Jeg leste ikke pakningsvedlegget, jeg leste bare på esken, sier Bendiksen som kjøpte kremen på et lokalt apotek i den italienske fjellandsbyen Livigno.

Dette ble han nødt til siden han var tom for den vanlig kremen han har med seg fra Norge og vanligvis gir løperne for solbrenthet.

«Er denne kremen grei å bruke?»

Bendiksen beskriver ellers den aktuelle situasjonen da han ga Johaug kremen slik:

– Therese spurte meg «er denne kremen grei å bruke?», underforstått, er denne i konflikt med antidopinreglementet, og til det svarte jeg «nei, det er den ikke, denne kan du bruke».

– Jeg er som dere skjønner sterkt berørt av dette personlig. Det går på yrkesstolthet og det går på forholdet til en utøver jeg setter veldig høyt rent personlig. I denne saken er det en glipp fra min side og det tar jeg ansvar for, sier han.

Johaug om leppa i Livigno

SE VIDEO: Therese Johaug forklarte NRK om problemene med munnsåret under høydesamlingen i Livigno i begynnelsen av september.

Se video: Hele innlegget til Johaug på torsdagens pressekonferanse

Pressekonferanse hos Skiforbundet etter avsløringen om Therese Johaugs medisinbruk.

FORKLARING: Fire minutter og to sekunder brukte Therese Johaug på å forklare sin uskyld på torsdagens pressekonferanse. Se hele forklaringen her.

Siste nytt

  • Solbakken forklarer Haaland-exiten: – En «no-brainer»

    Erling Braut Haaland er én av totalt fem landslagsspillere som har forlatt landslagssamlingen før treningskampen mot New Zealand.

    Landslagssjef Ståle Solbakken forsvarer valget.

    – Det er en «no-brainer». Ikke bare for oss, men også for gutten sin del, spesielt i forhold til hele totalpakken, sier Solbakken og fortsetter:

    – Det kampprogrammet han er gjennom nå er helt sykt. Du kan bare ta den siste uka før vår neste samling, da har han Bournemouth, Dortmund og Liverpool, sier han.

    I tillegg til Haaland har også Alexander Sørloth, Julian Ryerson og Fredrik Bjørkan forlatt troppen etter 5-1-seieren mot Israel. Felix Horn Myhre har også forlatt samlingen på grunn av ankeltrøbbel.

    Inn kommer Sebastian Sebulonsen, Eivind Helland, Sverre Nypan og Kristian Malt Arnstad.

    – Det er mange som får en sjanse til å vise seg frem. Det blir et helt nykomponert lag, men det er mange som har trent veldig godt i kulissene i ganske mange samlinger nå, uten å få all verdens spilletid. De fortjener det, sier Solbakken.

    Foreldet Solbakken i blå skjorte
    Foto: Fredrik Varfjell / NTB
  • Wilshere blir manager for første gang – tar over laget til Nordås

    Tidligere Arsenal-stjerne Jack Wilshere (33) er Lutons nye manager.

    – Jeg var åtte år da jeg først kom til Luton, så jeg antar man kan si at det er skjebnen at min første faste managerstilling i en klubb er i denne klubben, sier Wilshere til Lutons nettsider.

    Som trener har han tidligere ledet Arsenals U18-lag før han ble assistent i Norwich. I to kamper ledet han Norwich som midlertidig sjef.

    Luton var i Premier League så sent som i 2023/24-sesongen. Deretter fulgte to strake nedrykk til League One. Lasse Nordås er spiss i laget etter overgangen fra Tromsø i mars. (NTB)

    Jack Wilshere i rød skjorte
    Foto: Matt Dunham / AP / NTB
  • Norges landskamp langt fra utsolgt

    Norge er uten blant andre Erling Braut Haaland mot New Zealand tirsdag. Over 18.000 tilskuere har kjøpt billett til oppgjøret.

    Det opplyser Norges Fotballforbund (NFF) til NTB. Tirsdag kveld vil den totale kapasiteten være på 25.500. Kampstart er klokken 18.

    I tillegg til Haaland har også Alexander Sørloth reist hjem. Det samme har Julian Ryerson, Fredrik Bjørkan og Felix Horn Myhre.

    Norge tok et langt steg mot VM med 5-0-seier over Israel på Ullevaal lørdag.

    – Alle som har spilt mye Champions League, fikk beskjed om å reise hjem. Utenom Patrick Berg som nektet å dra hjem. Alle som har spilt jevnlig med midtukekamper, eller hatt noe smågroms, sa Solbakken søndag. (NTB)

    En mengde mennesker på et stadion
    Foto: Jonas Been Henriksen / NTB

Sendeplan

Kl. Program Kanal