Hopp til innhold

Johaug har testet positivt på forbudt stoff

Ifølge skiforbundet skyldes den positive prøven en krem Therese Johaug har brukt mot solbrent leppe. Johaug er foreløpig ikke utestengt.

Johaug om leppa i Livigno

FORBRENT (video): Therese Johaug hadde store sår på leppen da hun møtte NRK under høydesamlingen i Livigno i august. Det var under denne samlingen hun brukte kremen med det forbudte stoffet.

«Therese Johaug har testet positivt på stoffet clostebol etter bruk av kremen Trofodermin på en solforbrent leppe. Solforbrenningen pådro hun seg under høydetrening med langrennslandslaget i Italia i slutten av august», skriver skiforbundet i en pressemelding.

Clostebol er et anabolt steroid som står på antidopinglisten, men Johaug er foreløpig ikke utestengt siden saken er for fersk.

– Jeg er helt knust og fortvilet over å ha kommet i denne svært vanskelige og for meg uvirkelige situasjonen. Jeg opplever dette urettferdig og helt uforskyldt, selv om jeg selvfølgelig er klar over det ansvaret jeg som utøver har for medisinen jeg bruker, sier Therese Johaug.

Legen tar skylden

De frykter at folk vil tro norske langrennsløpere har dopet seg, etter noen av de uttalelsene som er kommet.
Flere av utøverne føler seg mistenkeliggjort, fordi de bruker astmamedisin.

SE VIDEO: Se saken NRK laget da Therese Johaug og resten av landslaget var på samling i Livigno i august.

Landslagslege Fredrik S. Bendiksen tar på seg all skyld for det som har skjedd.

– Jeg har og tar ansvaret for at Therese har fått i seg det ulovlige stoffet clostebol via kremen Trofodermin, sier Bendiksen og legger til:

– Therese er en utrolig rettskaffen person og utøver som er nøye og nøyaktig i alt det hun gjør. Det viktigste for meg nå er å gjøre alt jeg kan for at hun ikke blir straffet fordi hun har brukt en krem som jeg forsikret henne om var lovlig å bruke, sier Bendiksen.

Det var om kvelden under høydesamlingen i italienske Livigno 4. september 2016 Johaug brukte kremen.

Fredrik S. Bendiksen, Ski Tour Canada 2016.

LEGEN: Landslagslege Fredrik Bendiksen tar på seg all skyld for at han ga Therese Johaug en krem med det forbudte stoffet clostebol.

Foto: Pedersen, Terje / NTB scanpix

NRK var til stede på samlingen Livigno og snakket med Johaug om såret da. På spørsmål om det ganske så påfallende munnsåret, svarte Johaug at hun hadde pådratt seg en solforbrenning under samling i Seiser Alm.

Skiforbundet skriver følgende om hva som skjedde etter dette:

«I Livigno tok landslagslege Fredrik S. Bendiksen ut to kremer for sårbehandling på et italiensk apotek. En av de to kremene var av typen Trofodermin. Denne kremen ga Bendiksen til Johaug om kvelden den 4. september 2016. Hun sjekket da med legen som forsikret henne om at kremen var tillatt å bruke, og ikke inneholdt noen stoffer som står på forbudslisten. Legen har altså ikke oppfattet at kremen inneholder clostebol, som står på WADAs forbudsliste. Kremen ble brukt som anvist av legen mellom 4. og 15. september 2016.»

Prøven tatt i september

Urinprøven som nå har felt Johaug ble tatt 16. september. Det var en prøve tatt utenfor konkurranse. Hun skal da ha oppgitt at hun hadde brukt kremen Trofodermin.

I urinprøven ble så stoffet clostebol funnet, det står på listen til Verdens antidopingbyrå (Wada) over forbudte stoffer. Tirsdag 4. oktober ble så Johaug informert av Antidoping Norge om funnet i urinprøven.

Skiforbundet skriver ingenting om hvilke konsekvenser det får for Johaug. Trolig får vi vite mer om dette under pressekonferansen klokken 12.15. Den streames på NRK.no.

– Ingen effekt

Mangeårig landslagslege i skiskyting, Baard I. Freberg, kjenner godt til clostebol. Han avdramatiserer effekten Johaug kan ha hatt av stoffet.

– Jeg er helt sikker på at Johaug ikke har hatt noen anabol effekt av dette i det hele tatt. Clostebol er testoseron-lignende stoff og det er jo utøvere som tidligere har blitt att med dette stoffet i kroppen, men det er jo som injeksjoner for å bygge muskler, sier Freberg.

Han mener Johaug har fått i seg for liten mengde av stoffet til at det kan være prestasjonsfremmende.

– Trist dag

Skipresident Erik Røste må nok en gang håndtere en skandale for norsk skisport.

– Dette er en forferdelig trist dag. Nå er vi mest opptatt av Thereses og Fredriks ve og vel, sier Røste.

– Vi står sammen i denne vanskelige situasjonen. Skistyret er bekymret for at norsk langrenn igjen har havnet i en så krevende situasjon og er opptatt av at langrennskomiteen tar grep for å hindre at dette skjer igjen, sier skipresident Erik Røste.

Therese Johaug tok i fjor en suveren seier i verdencupen sammenlagt og var før årets sesong den store favoritten til å vinne både verdensupen og mange av VM-rennene i Lahti som starter i februar.

Alle arrangementer avlyst

NRK får bekreftet av skiforbundet at alt av arrangementer torsdag er avlyst. Det var blant annet planlagt en stor kick off med samtlige landslagsutøvere for kommende sesongen på Ullevaal torsdag ettermiddag.

Det er bare tre måneder siden nyheten kom om at Martin Johnsrud Sundby ble utestengt for feil bruk av astmamedisin.

Therese Johaug

TRENING: Therese Johaug på trening tidligere i høst.

Foto: Poppe, Cornelius / NTB scanpix

Siste nytt

  • Her er Norges tropp mot Japan – Grainger med klar VM-beskjed

    Kvinnelandslagssjef Gemma Grainger tok onsdag ut troppen til privatlandskampen mot Japan, som spilles i Spania 28. oktober.

    Kampen vil være en forberedelse til neste års VM-kvalik før VM i Brasil 2027.

    – Hvis du vil være i Brasil i 2027, starter det her, sier Grainger.

    Her er spillerne som er tatt ut i troppen:

    Cecilie Hauståker Fiskerstrand
    Selma Panengstuen
    Sunniva Skoglund
    Tuva Hansen
    Guro Bergsvand
    Thea Bjelde
    Marit Bratberg Lund
    Emilie Woldvik
    Julie Blakstad.
    Mathilde Hauge Harviken
    Ingrid Syrstad Engen
    Vilde Bøe Risa
    Justine Kvaleng Kielland
    Lisa Naalsund
    Frida Leonhardsen Maanum
    Karina Sævik
    Celin Bizet Ildhusøy
    Guro Reiten
    Signe Gaupset
    Synne Jensen
    Cathinka Tandberg
    Caroline Graham Hansen
    Ada Hegerberg
    Elisabeth Terland
    Sophie Roman Haug

    Treningsspillere:

    Anna Jøsendal

    Julie Blakstad ble vraket til sommerens EM-sluttspill i Sveits. Onsdag var hun tilbake i troppen til de norske fotballkvinnene.

    Norge har ifølge Norges Fotballforbunds egne nettsider møtt Japan totalt ti ganger. Det har endt med tre seire og syv tap.

    Japanerne er rangert som nummer 8 på Fifa-rankingen, mens Norge ligger som nummer 13.

    – Fokuset vårt er Brasil 2027, og det er alt ting handler om nå, sier Gemma Grainger på pressekonferansen.

    Kampen er den første testen til A-kvinnene siden EM i Sveits i sommer, som altså endte med exit i kvartfinalen mot Italia.

    NFF opplyser at kvalifiseringsgruppene til VM 2027 trekkes 4. november.

    VM i Brasil arrangeres fra 24. juni - 25. juli 2027.

    Gemma Grainger og Ada Hegerberg går ved siden av hverandre på banen
    Foto: Vegard Grøtt / Bildbyrån
  • Ut mot parastøtte: – Vi forventer at summen økes

    Aktivitetspotten for alle over 26 med funksjonsnedsettelser øker.

    Forrige budsjett hadde en pott på 62 millioner, men i det nye statsbudsjettet øker støtten til 79,5 millioner kroner.

    Forrige gang var den nevnte potten tom i januar, som NRK omtalte. Idrettsledere frykter det samme kan skje igjen, tross økning.

    – Økningen er likevel ikke tilstrekkelig for å dekke det faktiske behovet. Det ble satt ny rekord i år. Da gikk ordningen tom 6. januar, skriver Norges Idrettsforbund i en pressemelding.

    Også Stiftelsen VI mener at støtten ikke er tilstrekkelig:

    – Det er bra de øker noe, men det er fortsatt for lite, og etterslepet er stort. Vi får håpe pengene varer ut 7.januar i kommende budsjettår, da, sier Bjørnar Erikstad, daglig leder i stiftelsen, til NRK.

    Han fortsetter:

    – Vi kommer til å be Stortinget (komiteen) om utredning av ordningen og hvilke positive effekter aktivitet har på deltakelse i samfunnet, i tillegg til at de selvfølgelig bør øke potten. Vi mener 200 mill bør være et godt delmål for 2026.

    Han får støtte av idrettspresident Zaineb Al-Samarai, som støtter kravet om støtte på 200 millioner.

    – Vi forventer at summen vil økes betydelig i budsjettforhandlingene slik at alle som vil skal kunne delta i meningsfulle fritidsaktiviteter, sier Al-Samarai til NRK.

    Bjørnar Erikstad
    Foto: Norges idrettsforbund
  • Brann-stjernen Myhre ute med skade – mister storkamper

    Felix Horn Myhre reiste hjem fra landslagssamlingen med en skade og går glipp av viktige kamper for Brann i ukene som kommer.

    Det opplyser Brann-trener Freyr Alexandersson til TV 2.

    Myhre satt hele kampen på benken mot Israel sist uke og reiste hjem før tirsdagens kamp mot New Zealand.

    Grunnen er skade, får TV 2 opplyst av Brann-leiren. Han forventes tilbake om et par uker.

    Myhre mister framover kampene mot Rangers i europaligaen og Rosenborg i serien. Han er dessuten suspendert til helgens kamp mot Haugesund.

    Brann er sju poeng bak serieleder Viking med én kamp mindre spilt. Bergenserne har igjen sju kamper i Eliteserien denne sesongen.

    (©NTB)

    en mann i rød skjorte
    Foto: Carina Johansen / NTB

Sendeplan

Kl. Program Kanal