Hopp til innhold
FIS Alpine Ski World Cup - Men's Downhill
Foto: DENIS BALIBOUSE / Reuters

Alpint, kvinner

Oppsummert

  • Her får du oppdateringer fra alpinkvinnenes sesong.
  • Gut-Behrami vant finalerennet og Brignone storslalåmcupen – Stjernesund på fjerde

    Federica Brignone tok sin fjerde krystallkule for vinteren med 2.-plass i verdenscupfinalen i storslalåm. Lara Gut-Behrami vant rennet.

    Thea Stjernesund ble nummer fire både i rennet og i storslalåmcupen, bak svenske Sara Hector.

    Kampen om sammenlagtseier i storslalåmcupen var langt på vei avgjort da ledende Alice Robinson kjørte ut i den første omgangen.

    Bare 20 poeng skilte mellom henne og Brignone foran det niende og siste storslalåmrennet. Brignone trengte bare å fullføre finaleomgangen på brukbart vis for å vinne sammenlagt.

    Brignone vant alle de fem storslalåmrennene hun fullførte tidligere i sesongen, og hun satset hardt for en sjette seier, men ble slått med 14 hundredeler av Gut-Behrami.

    Italieneren har tidligere vunnet totalcupen, utforcupen og super-G-cupen. Som Marco Odermatt blant mennene står hun igjen med fire krystallkuler.

    en person som går på ski på snøen
    Foto: Robert F. Bukaty / AP / NTB
  • Multitalentet Ledecka ble verdensmester på snowboard – klarte historisk bragd

    Bare en drøy måned etter at hun ble bronsevinner i alpin-VM, kjørte Tsjekkiske Ester Ledecka ned til seier i parallellslalåm i snowboard-VM i Sveits.

    Ledecka kan vise til flere til flere titler både med alpinski og snowboard på beina. I 2018 tok hun to gull i OL. I snowboard vant hun parallellslalåm, mens det i alpinbakken ble triumf i super-G.

    Torsdag tok hun sitt tredje VM-gull på snowboard. Hun har ikke deltatt i snowboard-VM siden 2017 grunnet krasjer med alpinkalenderen.

    For en drøy måned siden tok hun bronse i utfor i nettopp alpin-VM i Østerrike.

    Ledecka felte gledestårer etter torsdagens seier.

    – Det er utrolig, sa hun, ifølge ESPN.

    Ledecka er den første til å ta medalje i to ulike verdensmesterskap i regi av Det internasjonale ski- og snøbrettforbundet (FIS) løpet av en sesong.

    (NTB)

    Ester Ledecka
    Foto: Gian Ehrenzeller / AP / NTB
  • Alpinprofil ute av kunstig koma – én måned etter skrekkfall i Garmisch

    Den tsjekkiske alpinisten Tereza Nova er vekket etter å ha ligget i kunstig koma i nærmere en måned etter en stygg ulykke under verdenscupen i tyske Garmisch.

    Det er Det internasjonale skiforbundet (FIS) som opplyser om endringen i Novas helsetilstand. Hun har inntil nå vært innlagt på et sykehus i Tyskland.

    Novå vil nå bli overført til et sykehus i hjemlandet. Der skal det gjennomføres ytterligere undersøkelser.

    Nova pådro seg en alvorlig hodeskade i en stygg krasj under utfortreningen i forkant av verdenscuprennet i Garmisch-Partenkirchen 24. januar.

    26-åringen ble fraktet til sykehus etter ulykken og lagt i kunstig koma etter å ha gjennomgått en hasteoperasjon for å redusere en hevelse i hjernen.

    – Det var veldig flaks at alle reagerte så raskt, sier Novas samboer Ondrej Berndt, som også er tsjekkisk landslagstrener.

    Han takker sykehuspersonalet og alle som hadde støttet kjæresten.

    – Vi har fortsatt en lang vei å gå, men jeg er overbevist om at vi skal klare det, sier Berndt. (NTB)

    Tereza Nova
    Foto: Robert F. Bukaty / AP / NTB
  • Tung dag i bakken for de norske: – Jævlig kjipt

    Mina Fürst Holtmann tapte nedover hele bakken i kvinnenes slalåmrenn i VM, og var til slutt 3,03 sekunder bak ledende Camille Rast.

    Hun endte på 15. plass i den første omgangen.

    I intervju med NRK var Holtmann tydelig skuffet og hadde tårer i øynene.

    – Jeg har det jævlig kjipt egentlig. Det er skikkelig, skikkelig skuffende, sier hun.

    Hun sier hun ikke har noe godt svar på hva som gikk galt.

    – Det var en skjev start fra begynnelsen, og jeg fikk det ikke til å stemme, sier Holtmann.

    Amerikanske Mikaela Shiffrin jakter medalje, og har plassert seg på tredjeplass. Østerrikske Katharina Liensberger er nummer to.

    Thea Louise Stjernesund kom på et senere startnummer, men kjørte ut. Dermed er rennet over for hennes del.

    – Jeg følte jeg hadde godt trykk i starten, også forsvinner gassen og selvtilliten gradvis nedover der. Jeg var litt tom rett og slett. Det er ikke en runde jeg er spesielt stolt av, sier Stjernesund til NRK.

    Sportssjef Claus Ryste er klar på at det er en tøff VM-løype.

    – Det er en VM-slalåm verdig. Den er lang, også er det ganske tette stikker og mye sving. Rytmeskiftene er litt ekstra krevende med mer vinkel og kort avstand. Da ser vi høy utkjøringsrate og store tidsdifferanser, så du må treffe fullt, sier Ryste til NRK.

    Foto: AFP
  • Frustrert etter VM-nedtur: – Jeg gjør ingen feil

    Norges medaljefavoritt Kajsa Vickhoff Lie kjørte ikke raskt nok i kvinnenes utfor i Saalbach lørdag til å kunne hamle opp med amerikanske Breezy Johnson i ledelsen.

    Vickhoff Lie, som bronse i super-G tidligere i VM, endte på en 14. plass.

    – Hun har fått det hun kom hit for, Kajsa Vickhoff Lie. Hun drar hjem med en VM-medalje. Hun gjør et godt løp, men så er det et par punkt hvor det glipper litt. Da straffer det seg noe voldsomt nedover løypa, kommenterte NRKs alpinekspert Lars Elton Myhre da Vickhoff Lie kjørte.

    Etter løpet var det en tydelig frustrert Vickhoff Lie som snakket med Viaplay:

    –Treig, svarte hun på spørsmål om hvordan det gikk i utforen.

    – Det er vanvittig irriterende. Man føler seg dritgod når man kjører og jeg følte jeg gjorde alt det vi skulle.

    Hun synes det er vanskelig å peke på hva som gikk galt.

    – Jeg har ikke noe jeg kan si at jeg skal gjøre bedre. Jeg gjør ingen feil. Toppen var bedre i dag. Det er irriterende å ha en slik utfor. Du ser jo hvem som leder og ligger på pallen. Det er de som er gode på gli og bra for dem at de er det nå.

    Amerikanske Breezy Johnson var første kvinne ut i utforløypene lørdag. Og det gikk fort. Hun kjørte inn på vinnertiden 1.41,29. Hjemmehåpet Mirjam Puchner tok sølv og Ester Ledecká fra Tsjekkia tok bronse.

    Norges Marte Monsen imponerte Viaplays kommentatorer og endte på 17. plass, like bak den amerikanske stjernealpinisten Lindsey Vonn og Italias fartsdronning Sofia Goggia.

    Kajsa Vickhoff Lie etter utforrennet i Saalbach lørdag 8. februar.
    Foto: AP

Siste nytt

  • Juventus-spiller Harviken involvert i dramatisk avslutning

    Bayern München vant 2–1 over Juventus etter scoring på overtid i Mesterligaen torsdag kveld.

    Juventus-spiller Mathilde Harviken forsøkte å avverge skuddet fra Lea Schuller på strek, men det ble dømt scoring.

    Bayern München-spiss Pernille Harder sendte hjemmelaget opp i ledelsen etter elleve minutter.

    Knappe seks minutter senere utlignet Eva Schatzer for gjestene fra Italia.

    Emma Stølen Godø ble byttet inn for Juventus etter timen spilt, mens Harviken kom inn 13 minutter før slutt.

    To minutter på overtid kom Bayern München til en kjempemulighet.

    Tuva Hansen så hele kampen fra benken for Bayern München.

    Juventus-spiller Mathilde Harviken var nær å redde på strek, men det ble dømt scoring etter en VAR-sjekk i Mesterliga-kampen mot Bayern München torsdag.
    Video: Disney
  • Arsenal med seier i Portugal – avgjorde med frekk frisparkvariant

    Den engelske klubben fikk med seg tre poeng fra bortekampen mot Benfica etter en 2-0-seier.

    Det tok lang tid før gjestene fra England åpnet det portugisiske forsvaret, men like før timen var spilt satte Beth Mead inn åpningsmålet.

    Spenningen varte fram til det gjenstod to minutter av ordinær tid. Et innøvd frisparktrekk kom overraskende på hele Benfica-forsvaret, og Alessia Russo fikk en enkel oppgave med å sette inn Arsenals andre.

    Dette var Arsenals første poeng i årets mesterligasesong. De tapte åpningsoppgjøret hjemme mot Lyon 1-2.

    Alessia Russo fikk æren av å sette inn Arsenals andre scoring mot Benfica i Mesterligaen.
  • Maccabi Tel Aviv-supportere nektes inngang – israelsk minister reagerer

    Europaligakampen mellom Aston Villa og israelske Maccabi Tel Aviv kan gå uten bortefans. Det reagerer flere sterkt på.

    Politiet i Birmingham har klassifisert oppgjøret som høyrisiko, og en lokal rådgivningsgruppe har bedt Aston Villa om å utestenge bortesupportere i kampen.

    «Klubben er i kontinuerlig dialog med Maccabi Tel Aviv og de lokale myndighetene gjennom denne prosessen. Sikkerheten til supportere som skal komme på kamp, er prioriteten», skriver klubben på sine hjemmesider.

    Israels utenriksminister Gideon Sa'ar er blant dem som reagerer på avgjørelsen.

    «Det er en skammelig beslutning. Jeg ber myndighetene om å gjøre om denne feige avgjørelsen», skriver han på X.

    Storbritannias statsminister Keir Starmer mener også at Maccabi-supporterne burde få tilgang til stadion.

    «Dette er feil avgjørelse. Vi vil ikke tolerere antisemittisme i våre gater. Politiets rolle er å sørge for at alle fotballfans kan nyte kampen uten frykt for vold eller trusler», skriver Starmer på X.

    Lederen for det konservative partiet i Storbritannia, Kemi Badenoch, mener det er farlig å utestenge bortefans i kampen.

    – Det vil sende et forferdelig signal, sier hun.

    Kampen spilles 6. november. (NTB/NRK)

    Tekst
    Foto: Kirsty Wigglesworth / AP / NTB

Sendeplan

Kl. Program Kanal