50 kilometer, menn

Søndag 6. mars. Mennenes 50 kilometer går som fellesstart i fristil og starter kl 13.00.

En sliten Petter Northug spurtet inn til sitt tredje VM-gull da han vant femmila i Liberec søndag.

En sliten Petter Northug spurtet inn til sitt tredje VM-gull da han vant femmila i Liberec i 2009.

Foto: Åserud, Lise / SCANPIX
Lars Bergendahl

Lars Bergendahl (her i aksjon i 1946) ble verdensmester på femmila i Zakopane i 1939.

Foto: SCANPIX
Gjermund Eggen

Gjermund Eggen på vei til VM-gull på femmila i Oslo i 1966.

Foto: Scanpix / SCANPIX
Femmil i Oberstdorf

Gullvinner Frode Estil flankert av Anders Aukland (sølv, til venstre) og Odd-Bjørn Hjelmeset (bronse, til høyre) etter trippelseieren i Oberstdorf.

Foto: OLIVER LANG / AFP

50-kilometeren er en av de klassiske øvelsene som har vært på mesterskapsprogrammet siden OL i 1924.

Se fullstendig mesterskaps-statistikk nederst i saken.

Årets femmil går i seks sløyfer á 8,3 kilometer.

Lenge mellom seirene

Mens Norge gjorde det sterkt på 15-kilometer i de første mesterskapene så har Norge slitt i årevis med å lykkes på femmila.

Før Frode Estil vant femmila i Oberstdorf-VM i 2005 hadde Norge bare tatt tre VM-gull på femmila i VM-historiens første 80 år.

Til sammenligning hadde norske løpere tatt ti VM-gull på 15-kilometeren i løpet av de samme årene.

Faktisk gjorde norske løpere det bedre på femmila i OL enn i VM, på de 80 årene tok Norge fem OL-gull på femmila.

Tre gull på rad

Etter at femmila ble gjort om til fellesstart i 2005 har Norge vunnet de tre siste mesterskapene på distansen.

Frode Estil vant i Oberstdorf 2005 og Anders Aukland (sølv) og Odd-Bjørn Hjelmeset (bronse) sørget for en helnorsk seierspall.

To år senere, i Sapporo-VM, var det Odd-Bjørn Hjelmeset som gikk til topps, mens Frode Estil tok sølv.

To strake for Northug

I de to siste mesterskapene (VM i 2009 og OL i 2010) har Petter Nortug tatt gull etter spurtseier.

I Liberec var det en tydelig sliten Petter Nortug som slo russiske Maxim Vylegzahnin og tyske Tobias Angerer i spurten.

Les: Northug vant femmila

- På slutten hadde jeg krampe og jeg følte ikke at jeg spurtet i det hele tatt, sa Northug til NRK etter seieren i Liberec.

Video: Se innspurten i 2009

Se 50-kilometerstatistikk under videoen.

Video nsps_upload_2009_3_1_15_5_31_853.gif

Se innspurten på 2009-femmila.

50 km menn i OL og VM

Mesterskap

Gull

Nordmenn blant de seks beste

1924 Chamonix, Frankrike (OL)

Thorleif Haug

Thorleif Haug (gull),
Thoralf Strømstad (sølv)
Johan Grøttumsbråten (bronse) John Maardalen (nr 4)

1925 Johannisbad, Tsjekkoslovakia

Frantisek Donth (Tsjekkoslovakia)

1926 Lahti, Finland

Matti Raivo (Finland)

Olav Kjelbotn (bronse),
Ole Hegge (nr 4)

1927 Cortina, Italia

John Lindgren (Sverige)

1928 St. Moritz, Sveits (OL)

Per Erik Hedlund (Sverige)

Olav Kjelbotn (bronse),
Ole Hegge (nr 4)

1929 Zakopane, Polen

Anselm Knuutila (Finland)

1930 Oslo, Norge

Sven Utterström (Sverige)

Arne Rustadstuen (sølv),
Martin P. Vangli (nr 5)

1931 Oberhof, Tyskland

Ole Stenen

Ole Stenen (gull),
Martin P. Vangli (sølv),
Christian Hovde (nr 5)

1932 Lake Placid, USA (OL)

Veli Saarinen (Finland)

Arne Rustadstuen (bronse),
Ole Hegge (nr 4) ,
Sigurd Vestad (nr 5)

1933 Innsbruck, Østerrike

Veli Saarinen (Finland)

1934 Sollefteå, Sverige

Elis Wiklund (Sverige)

1935 Hote Tatra, Tsjekkoslovakia

Nils-Joel Englund (Sverige)

Trygve Brodahl (bronse)

1936 Garmisch-Partenkirchen, Tyskland (OL)

Elis Wiklund (Sverige)

A. Tuft (nr 6)

1937 Chamonix, Frankrike

Pekka Niemi (Finland)

Lars Bergendahl (nr 5)

1938 Lahti, Finland

Kalle Jalkanen (Finland)

Lars Bergendahl (bronse)

1939 Zakopane, Polen

Lars Bergendahl

Lars Bergendahl (gull),
Oskar Gjøslien (bronse)

1948 St. Moritz, Sveits (OL)

Nils Karlsson (Sverige)

1950 Lake Placid, USA

Gunnar Eriksson (Sverige)

Harald Martmann (nr 5)

1952 Oslo, Norge (OL)

Veikko Hakkulinen (Finland)

Magnar Estenstad (bronse),
Olav Økern (nr 4)

1954 Falun, Sverige

Vladimir Kuzin (Sovjetunionen)

Martin Stokken (nr 4),
Edvin Landsem (nr 5)

1956 Cortina. Italia (OL)

Sixten Jernberg (Sverige)

1958 Lahti, Finland

Sixten Jernberg (Sverige)

1960 Squaw Valley, USA (OL)

Kalevi Hämälainen (Finland)

1962 Zakopane, Polen

Sixten Jernberg (Sverige)

Harald Grønningen (nr 5)

1964 Innsbruck, Østerrike (OL)

Sixten Jernberg (Sverige)

Sverre Stensheim (nr 5),
Harald Grønningen (nr 6)

1966 Oslo, Norge

Gjermund Eggen

Gjermund Eggen (gull),
Ole Ellefsæter (nr 4)

1968 Grenoble, Frankrike (OL)

Ole Ellefsæter

Ole Ellefsæter (gull),
Pål Tyldum (nr 4)

1970 Vysoke Tatry, Tsjekkoslovakia

Kalevi Oikarainen (Finland)

1972 Sapporo, Japan (OL)

Pål Tyldum

Pål Tyldum (gull),
Magne Myrmo (sølv),
Reidar Hjermstad (nr 4)

1974 Falun, Sverige

Gerhard Grimmer (Øst-Tyskland)

1976 Innsbruck, Østerrike (OL)

Ivar Formo

Ivar Formo (gull)
Per Knut Aaland (nr 6)

1978 Lahti, Finland

Sven Åke Lundbäck (Sverige)

Lars Erik Eriksen (nr 5)

1980 Lake Placid, USA (OL)

Nikolaj Zimjatov (Sovjetunionen)

Lars Erik Eriksen (nr 4)

1982 Oslo, Norge

Thomas Wassberg (Sverige)

Lars Erik Eriksen (bronse)

1984 Sarajevo, Jugoslavia (OL)

Thomas Wassberg (Sverige)

Jan Lindvall (nr 5)

1985 Seefeld, Østerrike

Gunde Svan (Sverige)

Ove Aunli (bronse)

1987 Oberstdorf, Vest-Tyskland

Maurilio de Zolt (Italia)

1988 Calgary, Canada, (OL)

Gunde Svan (Sverige)

Vegard Ulvang (nr 4)

1989 Lahti, Finland

Gunde Svan (Sverige)

1991 Val di Fiemme, Italia

Torgny Mogren (Sverige)

Bjørn Dæhlie (nr 4)

1992 Albertville, Frankrike (OL)

Bjørn Dæhlie

Bjørn Dæhlie (gull),

1993 Falun, Sverige

Torgny Mogren (Sverige)

Bjørn Dæhlie (bronse)
Vegard Ulvang (nr 5)

1994 Lillehammer, Norge (OL)

Vladmir Smirnov (Kasakstan)

Sture Sivertsen (bronse)
Bjørn Dæhlie (nr 4)
Erling Jevne (nr 5)

1995 Thunder Bay, Canada

Silvio Fauner (Italia)

Bjørn Dæhlie (sølv),

1997 Trondheim, Norge

Mika Myllylä (Finland)

Erling Jevne (sølv),
Bjørn Dæhlie (bronse),
Sture Sivertsen (nr 5)

1998 Nagano, Japan (OL)

Bjørn Dæhlie

Bjørn Dæhlie (gull),
Thomas Alsgaard (nr 6)

1999 Ramsau, Østerrike

Mika Myllylä (Finland)

Kristen Skjeldal (nr 6)

2001 Lahti, Finland

Johan Mühlegg(Spania)

2002 Salt Lake City, USA (OL)

Mikhail Ivanov (Russland)

Odd-Bjørn Hjelmeset (bronse)

2003 Val di Fiemme, Italia

Martin Koukal (Tsjekkia)

2005 Oberstdorf, Tyskland

Frode Estil

Frode Estil (gull),
Anders Aukland (sølv),
Odd-Bjørn Hjelmeset (bronse)

2006 Torino, Italia (OL)

Giorgio Di Centa (Italia)

2007 Sapporo, Japan

Odd-Bjørn Hjelmeset

Odd-Bjørn Hjelmeset (gull), Frode Estil (sølv)

2009 Liberec, Tsjekkia

Petter Northug

Petter Northug (gull)

2010 Vancouver, Canada, (OL)

Petter Northug

Petter Northug (gull)

Siste nytt

Sendeplan

Kl. Program Kanal
Radio: V-cup langrenn
V-cup langrenn 15 km fri teknikk kvinner
V-cup skiskyting: Jaktstart menn
V-cup skiskyting: jaktstart menn
Radiosporten: V-cup langrenn
Radiosporten: V-cup langrenn
V-cup alpint: storslalåm 2. omgang, menn
V-cup alpint: Storslalåm 2. omgang, menn
V-cup alpint
V-cup alpint: Storslalåm 2. omgang, kvinner
V-cup alpint