NRK Meny
Normal

10 kilometer, kvinner

Mandag 28. februar. Kvinnenes 10 kilometer går i klassisk stil og starter kl 13.00.

 Berit Aunli

Berit Aunli på vei til gull på 10-kilometeren i Oslo i 1982. Det var Norges første individuelle VM-medalje i kvinnelangrenn.

Anne Jahren

En glad Anne Jahren etter seieren på 10 km under VM på ski i Oberstdorf.

Foto: Inge Gjellesvik / NTB / SCANPIX
Kristin Størmer Steira

Kristin Størmer Steira i det hun gikk i mål til 6. plass og ble beste norske på 10-kilometeren i Liberec-VM.

Foto: Åserud, Lise / Scanpix
Astrid Uhrenholdt Jacobsen

En fortvilet Astrid Uhrenholdt Jacobsen gikk i mål på til 20. plass 10-kilometeren i Liberec i 2009 etter å ha falt ut av medaljekampen.

Foto: Åserud, Lise / Scanpix

10 kilometer for kvinner er en av de originale distansene som har vært på programmet siden kvinnenene kom med i mesterskap i Oslo-OL i 1952.

Se fullstendig mesterskaps-statistikk nederst i saken.

Sovjetunionen dominerte distansen stort de første årene, og tok sju VM-gull på rad fra 1954 til 1978.

Tre gull på rad

Det var Berti Aunli som ble den som endelig brøt den sovjetiske dominansen på 10-kilometeren da hun vant i Oslo i 1982.

Det ble starten på en god norsk periode der Norge tok tre gull på rad.

Anette Bøe vant mildistansen i Seefeld i 1985 og Anne Jahren fulgte opp to år senere i Oberstdorf.

Tre fete og seks magre

Midten av 80-tallet var norsk kvinnelangrenns gullalder, noe viste seg at Norge tok 12 av de totalt 18 plassene blant de seks beste på 10-kilometeren i 1982, 1985 og 1987.

Etter de tre sterke VM-ene ble 10-kilometeren en lidelse for tilhengere av norsk kvinnelangrenn.

På seks VM mellom Lahti i 1989 og Ramsau i 1999 tok ikke de norske løperne én eneste plassering blant de seks beste på 10 kilometer.

Ny gullalder med Skari

Med Bente Skari startet en ny norsk gullalder på 10-kilometeren.

Hun vant distansen i tre mesterskap på rad, VM i 2001, OL i 2002 og VM i 2003.

Falt ut av medaljekampen

Under siste VM i Liberec ble Kristin Størmer Steira best av de norske på 6. plass.

Astrid Uhrenholdt Jacobsen åpnet hardt og lå tidlig godt an, men falt i en utforkjøring og ble stiv.

Les: Snublet ut av gullkampen

Video: Se fallet til Jacobsen

Artikkelen fortsetter under videoen.

Video nsps_upload_2009_2_19_13_7_3_640.jpg

Se fallet til Jacobsen

Dermed Uhrenholdt Jacobsen tapte hun mye til teten og endte til slutt på 20. plass.

Finske Aino-Kaisa Saarinen vant løpet, 4,2 sekunder foran italienske Marianna Longa.

10 km kvinner i OL og VM

Mesterskap

Gull

Nordmenn blant de seks beste

1952 Oslo, Norge (OL):

Lydia Wideman, Finland

Rakel Wahl (nr 6)

1954 Falun, Sverige:

Ljubov Kozyreva, Sovjetunionen

 

1956 Cortina. Italia (OL):

Ljubov Kozyreva, Sovjetunionen

 

1958 Lahti, Finland:

Alevtina Koljtina, Sovjetunionen

 

1960 Squaw Valley, USA (OL):

Maria Gusakova, Sovjetunionen

 

1962 Zakopane, Polen:

Alevtina Koljtina, Sovjetunionen

 

1964 Innsbruck, Østerrike (OL):

Claudia Bojarskikh, Sovjetunionen

 

1966 Oslo, Norge:

Alevtina Koljtina, Sovjetunionen

 

1968 Grenoble, Frankrike (OL):

Toini Gustafsson, Sverige

Berit Mørdre (sølv),
Inger Aufles (bronse)

1970 Vysoke Tatry, Tsjekkoslovakia:

Alevtina Oljunina, Sovjetunionen

 

1972 Sapporo, Japan (OL):

Galina Kulakova, Sovjetunionen

Aslaug Dahl (nr 6)

1974 Falun, Sverige:

Galina Kulakova, Sovjetunionen

Berit Mørdre Lammedal (nr 6)

1976 Innsbruck, Østerrike (OL):

Raisa Smetanina, Sovjetunionen

 

1978 Lahti, Finland:

Zinaida Amosova, Sovjetunionen

Berit Kvello (nr 6)

1980 Lake Placid, USA (OL):

Barbara Petzold, DDR

 

1982 Oslo, Norge:

Berit Aunli, Norge

Berit Aunli (gull),
Brit Pettersen (nr 4),
Anette Bøe (nr 5)

1984 Sarajevo, Jugoslavia (OL):

Marja-Liisa Hämäläinen, Finland

Brit Pettersen ((bronse),
Berit Aunli (nr 4)
Anne Jahren (nr 5)

1985 Seefeld, Østerrike:

Anette Bøe, Norge

Anette Bøe (gull, Grete Ingeborg Nykkelmo (bronse), Anne Jahren (nr 5), Berit Aunli (nr 6)

1987 Oberstdorf, Vest-Tyskland:

Anne Jahren, Norge

Anne Jahren (gull), Brit Pettersen (bronse), Marianne Dahlmo (nr 5), Nina Skeime (nr 6)

1988 Calgary, Canada, (OL):

Vida Ventsene, Sovjetunionen

Inger Helene Nybråten (nr 6)

1989 Lahti, Finland:

Marja-Liisa Hämäläinen, Finland

 

1991 Val di Fiemme, Italia

Jelena Välbe, Sovjetunioen

1992 Albertville, Frankrike (OL):

Ljubov Jegorova, SUS

Elin Nilsen (nr 5)

1993 Falun, Sverige:

Stefania Belmondo, Italia

1994 Lillehammer, Norge (OL)

Ljubov Jegorova, Russland

1995 Thunder Bay, Canada:

Larissa Lasutina, Russland

1997 Trondheim, Norge:

Jelena Välbe, Russland

1998 Nagano, Japan (OL):

Larissa Lasutina, Russland

1999 Ramsau, Østerrike:

Stefania Belmondo, Italia

2001 Lahti, Finland:

Bente Skari, Norge

Bente Skari (gull), Hilde Gjermundshaug Pedersen (nr 6)

2002 Salt Lake City, USA (OL):

Bente Skari, Norge

Bente Skari (gull)

2003 Val di Fiemme, Italia

Bente Skari, Norge

Bente Skari (gull),
Hilde Gjermundshaug Pedersen (bronse)

2005 Oberstdorf, Tyskland:

Katerina Neumannova, Tsjekkia

Marit Bjørgen (bronse)

2006 Torino, Italia (OL)

Kristina Smigun, Estland

Marit Bjørgen (sølv),
Hilde Gjermundshaug Pedersen (bronse),
Kristin Størmer Steira (nr 4)

2007 Sapporo, Japan:

Katerina Neumannova, Tsjekkia

Kristin Størmer Steira (nr 4)

2009 Liberec, Tsjekkia:

Aino Kaisa Saarinen, Finland

Kristin Størmer Steira (nr 6)

2010 Vancouver, Canada, (OL):

Charlotte Kalla, Sverige

Marit Bjørgen (bronse)

2011 Holmenkollen, Norge

Marit Bjørgen, Norge

Marit Bjørgen (gull), Therese Johaug (nr 4)

Siste nytt

Sendeplan

Kl. Program Kanal
EM feltritt: Sprangridning
EM feltritt: Sprangridning
EM feltritt: Sprangridning
Friidrett: Diamond League fra Birmingham
Friidrett: Diamond League
Friidrett: Diamond League
4-4-2 Radiosporten
4-4-2 Radiosporten
Radiosporten følger den 20.runden av Eliteserien
4-4-2 Radiosporten
4-4-2 Radiosporten