Hopp til innhold

Stor interesse for Viva World Cup

Mange lag er på venteliste til årets Viva Wold Cup i fotball, men N.F.-Board har ikke den endelige deltarkerlisten klar ennå.

Viva World Cup 2006

Sápmi vant den første Viva World Cup i 2006, som ble arrangert i Occitania i Frankrike.

Foto: Åse Pulk / NRK

I løpet av to uker vil N.F.-Board ha klart lagene til årets Viva World Cup i fotball, i Gällivare i Nord-Sverige.

Viva World Cup er et fotball-VM for land og områder som ikke er tatt opp som medlemmer i FIFA.

Dette blir andre gangen Viva World Cup blir arrangert, første gang var i 2006 i Occitania i Sør-Frankrike. Den gang vant Sápmi Viva World Cup.

Venter på depositum

Tre damelag og åtte herrelag er påmeldt, men N.F.-Board venter at lagene skal betale et depositum på 5000 euro før de får delta.

– Om ikke lagene kan betale depositumet, har vi flere herrelag på venteliste, som gjerne vil delta på mesterskapet.

Det sier visepresident i Samisk fotballforbund Håkan Kuorak, som også er styremedlem i N.F.-Board.

Fornøyd med stor interesse

Kuorak er fornøyd med den store interessen for sommerens Viva World Cup i fotball, i Gällivare i Sverige.

Tre damelag, nemlig Sápmi, Kurdistan og Gozo er påmeldte damelag, mens Sápmi, Kurdistan, Gozo, Zanzibar, Masai, Padania, Vest-Papua og Suryoye er påmeldte lag på herresiden.

Flere lag på venteliste

I tillegg står flere lag på ventelisten på herresiden. Hvert lag skal ha betalt 5000 euro i depositum før de er klare for mesterskapet, og får ikke N.F.-Board bekreftet innbetalt beløp innen to uker, tilbyr de plasser til lag som venter.

– Både Tibet, Provence og Grønland vil være med i mesterskapet, sier Håkan Kuorak.

Korte nyheter

  • Barn utga seg for å samle inn penger til TV-aksjonen

    Politiet i Alta har mottatt tips om ulovlig bøssebæring i Alta.

    – Ved undersøkelse viser det seg at det er barn som går rundt i sentrum og ber om penger til TV-aksjonen. Oppgitte vipps er ikke til TV-aksjonen, melder de.

    Politiet har kontaktet foresatte som vil sørge for at de til sammen 14 innkommende beløp vipses videre til TV-aksjonen, som går til Atlas-alliansen.

  • 1000 evakuert etter orkan og stormflo i Alaska

    Loga sámegillii.

    Over 1000 personer måtte nylig evakueres fra to landsbyer på grunn av en rekordstor stormflo og orkan i den sørvestlige delen av Alaska i USA.

    Innbyggere i Kipnuk og Kwigillingok ble onsdag evakuert med fly fra det amerikanske forsvaret. De ble fløyet til byene Bethel og Anchorage, som ligger flere hundre kilometer fra det flomrammede området.

    Avisen Anchorage Daily News melder at minst en person har omkommet. Det letes også etter to savnede. Flere boliger ble ødelagt da vannet fra Beringhavet flommet inn mot kysten.

    Inuit Circumpolar Council (ICC), som er et organ for inuittene, mener situasjonen er alvorlig for yupik folket, som bor i det flomrammede området.

    – ICC uttrykker sin dypeste medfølelse med de samfunn i det vestlige Alaska som nå er rammet av denne naturkatastrofen, som også har kostet menneskeliv, skriver ICC i en pressemelding, melder Kalaallit Nunaata Radioa (ekstern lenke).

    En gruppe hus ved siden av en vannmasse
  • Altaposten: Overlege trekker seg etter tillitsbrudd

    Overlege ved Hammerfest sykehus, Marit Vidringstad, trekker seg som varamedlem til styret i Finnmarkssykehuset, melder Altaposten.

    Grunnen er at hun har mistet tillit til styreleder Lena Nymo Helli, og administrerende direktør, Ole Hope.

    Det kommer fram i et brev sendt til postmottaket i Finnmarkssykehuset, som avisen har fått tilsendt.

    Et allmennmøte holdt den 8. oktober hvor styreleder talte, skal være årsaksutløsende. Ifølge brevet kjenner ikke Vidringstad seg igjen i forklaringene til Helli.

    I en e-post til Altaposten skriver Helli at «det er synd at Vidringstad trekker seg».

    Marit Vidringstad, styremedlem Finnmarkssykehuset, og varatillitsvalgt for Overlegeforeningen ved Hammerfest sykehus.
    Foto: Jo Hermstad Tronsen / NRK