Hopp til innhold

Svein Tang Wa er død

Stavangerartisten Svein Tang Wa er død, 75 år gammel.

Svein Tang Wa

Svein Tang Wa slik mange var vant til å se ham – med gitaren. Men artisten skreiv ikke bare for seg sjøl. Han er også kjent for tekster og musikk han har lagd for andre, og som billedkunstner.

Foto: Jarle Vines/MySpace

Svein Tang Wa har en lang og innholdsrik karriere bak seg, og var en artist mange har et forhold til. Han ble født i Stavanger i april 1946, og han fylte i år 75 år. Meldinga om dødsfallet hans kom fredag morgen.

Svein Tang Wa

Svein Tang Wa fylte 75 år i april i år.

Foto: Kaj Hjertenes / NRK

Tang Wa debuterte med eget album i 1980 med utgivelsen «Toffa». Hans kanskje mest kjente vise, «Morer» kom ut på plata «Hørr gjøken» fra 1998.

Han er også kjent som tekstforfatter for band som Stavangerensemblet, Vamp og Leif og kompisane.

Planla 75-årsdag

Forfatter og historiker Gunnar Roalkvam kjente Svein Tang Wa godt. Han skreiv dessuten mange av tekstene til Tang Was første albumutgivelse.

Gunnar Roalkvam

Gunnar Roalkvam.

Foto: Ole Andreas Bø / NRK

– Dette er veldig trist. Han var en nær venn, sier Roalkvam, som sjøl snakka med ham for ikke lenge siden.

Dødsfallet kom uventa på mange, Roalkvam inkludert. Spesielt siden Tang Wa hadde utstilling og holdt konsert bare for et par uker siden.

– Vi planla å hedre ham med konsert, utstilling og bok i forbindelse med 75-årsdagen hans, legger han til.

Tidligere kultursjef i Stavanger, Rolf Norås, er med i komiteen som planla konserten, utstillingen og boken.

– Svein Tang Wa betydde mye for mange. Mange kjente artister sa ja med en gang da vi spurte om de ville spille på konserten vi planla i forbindelse med 75-årsdagen.

Bjørn Eidsvåg, Morten Abel, Reidar Brendeland og Janove hadde sagt ja til å spille på konserten.

– Nå blir det minnekonsert istedenfor. Konserten er allerede utsolgt, og mange har skrapt på døren for å få plass.

De hadde holdt opplegget hemmelig for Tang Wa i lang tid, før de fortalte hva de hadde planlagt.

– Svein Tang Wa gledet seg til dette. Han sa at han skulle faen meg holde seg i live til etter konserten. Men nå ble det ikke sånn, sier Norås.

NM i slampoesi

Svein Tang Wa på scenen under norgesmesterskapet i slampoesi i 2015.

Foto: Maud Lervik Grøttland

I 2008 var Tang Wa nominert til en Spellemannpris i kategorien viser etter utgivelsen «Rødast hjerta» året før. Han fikk for øvrig ikke prisen, men syntes det var flott å bli nominert.

«Det betyr jo litt oppmerksomhet. Det er jo ikke så lett å nå gjennom hos plateforhandlerne i landet», sa han til NRK etter nominasjonen.

Han hadde etter hvert en omfattende artistkarriere innenfor flere kunstområder. I 2015 deltok han for eksempel i norgesmesterskapet i slampoesi i Oslo.

Mest kunster de siste åra

I 2009 ble Tang Wa presentert på NRK P2 som Ukas P2-artist. I programmet kom det blant annet fram at Tang Wa framførte «Morer» i sin egen mors gravferd.

Svein Tang Wa

Svein Tang Wa malte også bilder.

Foto: Kaj Hjertenes / NRK

Også at han hadde utdannelse fra Bergen kunst- og håndverksskole som grafiker, og sjøl har utforma omslag på album han har gitt ut.

Roalkvam tenker først og fremst på Tang Wa som billedkunstner. I pausene fra gitaren malte han bilder da NRK lagde et av mange innslag med ham i 2013.

– Så var det trubaduren som overtok mer og mer i en lang periode. Men i de seinere år har han igjen jobba med billedkunsten og fikk oppleve at det slo godt an, sier han.

For øvrig hadde Tang Wa skikkelig uflaks da han skulle åpne sine egen utstilling i 2017. På grunn av en maskinell adresselesing hos Posten fikk galleriet alle utstillingsinvitasjonene i retur – de nådde aldri mottakerne.

Svein Tang Wa gjør comeback

VIDEO: Innslag om Svein Tang Wa i 2013.

En av de siste gangene Tang Wa opptrådte var for øvrig i bisettelsen for Per Inge Torkelsen, som døde i juni i år.

Hør Svein Tang Wa i programmet Spillerom fra 2018: