Christine Sagen Helgø (H) blir Stavangers nye ordfører.
Foto: Erik Waage / NRKBjørg Tysdal Moe (KrF) fortsetter som varaordfører.
Foto: Olav Eggebø Aanonsen / KrFDet ble klart på en pressekonferanse i kveld. Etter at
, har Høyre gått i kompaniskap med Kristelig Folkeparti, Pensjonistpartiet, Senterpartiet og Venstre.Christine Sagen Helgø (H) tar over ordførerstolen fra Leif Johan Sevland fra samme parti. Sevland har sittet i 16 år.
- LES OGSÅ:
- LES OGSÅ:
Bjørg Tysdal Moe (KrF) har vært varaordfører under Sevland siden 1999. I kveld ble det kjent at hun fortsetter i vervet.
Svak koalisjon
Sammen med Helgø skal hun lede en svak koalisjon på 34 mandater mot opposisjonens 33 – en opposisjon som truer med å bli sterk.
Ap-veteran Odd Kristian Reme sa onsdag til NRK at han er overrasket over Høyres forhandlingstaktikk, og mener partiet har lagt Leif Johan Sevlands samarbeidslinje til side.
Partikollega og Aps ordførerkandidat Cecilie Bjelland mente «Høyre ikke var rause nok».
– Skal finne gode løsninger
Helgø vedgår at det kan bli en utfordring å styre med et så knapt flertall.
– Ja, det kommer til å bli krevende, men vi skal finne gode løsninger for byen sammen, sier ordføreren.
Sammen med Moe åpner hun likevel for å samarbeide med Arbeiderpartiet og Fremskrittspartiet de sakene de er enige.
– Det er mange saker hvor vi kan samarbeide med Frp, og det er mange saker hvos vi kan samarbeid med Ap, sier varaordføreren.
Venstre får lede byutvikling
På den felles pressekonferansen ble det også presentert hvilke partier som får lede hvilke kommunalstyrer. Ikke uventet tar Høyre lederposisjonen i en rekke av dem: Kultur og idrett, levekår, oppvekst, miljø og utbygging, administrasjonsutvalget og alle bydelsutvalgene.
Artikkelen fortsetter under bildet.
Representantene fra Høyre, Venstre, KrF og Sp sammen i NRK Rogalands valgstudio mandag 12. september.
Foto: NRKBlant annet får Venstre lede byutvikling og nestlederposisjonene i levekår- og oppvekststyrene. Sp får nestlederen i kommunalstyret for kultur og idrett.
KrF får nestlederposisjonen i kommunalstyret for miljlø og utbygging, mens Pensjonistpartiet får nestledervervet i administrasjonsutvalget.