Erfaring og undersøkelser viser at begrensninger for biltrafikken kan bidra til at sentrumshandelen blir styrket. Årsaken er at mange brukere av sentrum setter pris på et bilfritt miljø.
– Færre biler gir et triveligere og mer attraktivt sentrum, og får folk til å dra oftere til sentrumsbutikkene, sier forskningsleder Aud Tennøy, forskningsleder i Transportøkonomisk Institutt til Stavanger Aftenblad.
Blandt annet Frps Carl I. Hagen har advart mot at bilfrie sentrum dreper byen etter at den nye rødgrønne posisjonen i Oslo lanserte det som en plan etter valget.
– Trivsel viktigst
Aud Tennøy, forskningsleder i Transportøkonomisk Institutt.
Foto: Svein Erik Dahl/SamfotoIfølge forskeren gjør de som kjører bil større enkeltinnkjøp, mens de som går, sykler eller reiser kollektivt, handler oftere, og til sammen legger igjen mer penger enn bilistene.
– En av grunnene til at trivsel er så viktig for å opprettholde et levende sentrum, er at det er flere ting som er viktigere enn å handle når vi tar turen til byen. Blant annet å møte venner og spise og drikke. Handelen er en viktig attraksjon i sentrum. Samtidig må vi ikke glemme at vi også gjør andre ting, sier Tennøy til avisa.
Men han mener mye annet er viktigere for sentrumshandelen enn trafikk og parkering.
– Den aller viktigste måten å styrke sentrum på er å sørge for at det finnes både boliger og arbeidsplasser der. Hvis du bygger dette i utkanten av byen, er det færre som reiser til sentrum, sier han.
- LES OGSÅ:
- LES OGSÅ: