Spørsmål
Jeg har spørsmål om alle kjemiske tilsetninger i moderne kosthold. For eksempel babymat av fisk og innmat som står i månedsvis i varme butikkhyller, hva inneholder de av «drepende» stoffer for å unngå å bli bedervet? Og hvordan påvirker dette menneskets indre organer i det lange løp? Kan det tenkes at det er en sammenheng mellom dette og den voldsomme økningen i allergi vi har opplevd i de par siste generasjoner?
Fedon svarer
Det er utvilsomt at det er sunnere å spise «levende» mat som grønnsaker, frukt, bær, nøtter, hele gryn, egg og ubearbeidet kjøtt, fisk eller fjærkre for å ha best mulig helse.
Selv om konserveringsmidler og andre tilsetningsstoffer er godkjent etter en del undersøkelser som viser at de ikke er skadelig opp til en viss mengde, vil man kunne få problemer, hvis man bare spiser bearbeidet og langtidsholdbar mat.
Velg økologisk!
På den andre side, kan også fersk mat inneholde litt av hvert som resultat av intensiv jordbruk og oppdrett. Derfor håper jeg at stadig flere vil velge økologisk og som sagt mye «levende» mat.
Økningen i for eksempel allergier kan ha sammenheng med miljøgifter og/eller tilsetningsstoffer, men har trolig også sammengeng med det økte inntaket av sukker og raffinert stivelse og det reduserte inntak av omega 3 fett (fet fisk) de siste 30 årene.
Hilsen
Fedon Lindberg
Spesialist i indremedisin