Hopp til innhold

Stortinget sa ja til omstridt gruvedrift på havbunnen

Stortinget vedtok tirsdag å åpne for leting og utvinning av ettertraktede mineraler på dyphavsbunnen, etter at Ap og Sp i desember ble enige med Høyre og Frp.

Stortingsflertallet mener gruvedriften vil legge til rette for lønnsom, bærekraftig og forsvarlig mineralvirksomhet til havs.

De fire partiene kom til enighet om gruvedrift på havbunnen i begynnelsen av desember, og tirsdag ble saken vedtatt i Stortinget.

SV, Rødt, Venstre, MDG og KrF stemte mot vedtaket, og skriver i sin innstilling at Norge mangler kunnskap om miljøet i 99 prosent av havområdene som er aktuelle for gruvedrift.

(NTB)

Stortinget er kommet til enighet om en trinnvis åpning for gruvedrift på havbunnen.

Flertall for å lete etter mineraler på havbunnen

Regjeringen har fått med seg Høyre og Frp og sikret flertall for å åpne for leting etter mineraler på havbunnen. Men det skal stilles strengere miljøkrav.

Nyhetstips 03030

Er du der det skjer eller vet noe vi burde vite? Ta kontakt på 915 03030 eller 03030@nrk.no