Det kommer frem i gjennomgangen NRK har gjort av anbudsdokumenter fra Statens vegvesen i perioden 2004-2010.
I går fortalte NRK at en tidligere leder i Kolo Veidekke innrømmer å ha bedrevet ulovlig prissamarbeid på asfaltering sammen med NCC Roads. Noe som kan ha gitt dem fortrinn i anbudsrundene og store inntekter.
Fattet ikke mistanke
Tallene NRK har hentet inn viser at Kolo Veidekke og NCC Roads alene fikk kontrakter til en verdi av 1,1 milliarder kroner i perioden 2004 til 2010. Totalt ble det inngått kontrakter for 1,3 milliarder kroner i Midt-Norge i løpet av de seks årene.
Sverre Digernes ved Asfalt- og vegmerkingsseksjonen i Statens Vegvesen Region midt sier at de ikke hadde noen indikasjoner på at det fantes et prissamarbeid blant asfaltentreprenørene.
– Nei, jeg kan ikke huske at det har vært noe som har gjort at det var grunn til å reagere. Hadde vi oppdaget noe mistenkelig ville vi slått alarm umiddelbart, sier Digernes til NRK.
Hvilke muligheter har dere til å avdekke et eventuelt ulovlig prissamarbeid?
– Vi følger den generelle prisutviklingen på asfalt, så om det hadde vært noen store forskjeller så burde vi lagt merke til det, sier Digernes.
Den tidligere distriktssjefen i Kolo Veidekke fortalte hvordan markedet i Midt-Norge skulle fordeles mellom dem og NCC Roads. En fordeling som stemmer godt overens med hvordan kontraktene er blitt gitt i området ifølge Statens vegvesen (fotomonstasje).
Foto: NRKFikk alle kontraktene i 2008
Tidligere distriktsleder for Veidekke i Midt-Norge, Odin Kringen, har fortalt NRK at de to selskapene gjorde en avtale om at Kolo Veidekke skulle ha to tredjedeler av markedet, mens NCC Roads skulle ha en tredjedel.
Tallene fra Statens vegvesen viser at Veidekke i 2008 fikk 70 prosent av kontraktene, mens NCC fikk de resterende 30 prosent. Ingen andre selskaper nådde opp i anbudsrundene dette året.
– Det er uvanlig at kun to leverandører får kontraktene i løpet av ett år, sier Digernes som jobber med anbudene hos Statens vegvesen.
Han påpeker at kontraktene vanligvis er fordelt mellom tre eller fire leverandører. De siste årene er det kun prisen som har blitt lagt til grunn for vurderingen av hvilken entreprenør som skulle velges.
Kolo Veidekke og NCC Roads er desidert størst på landsbasis, og leverte totalt 70 prosent av all asfalt Statens Vegvesen kjøpte i 2010.
Vil ikke kommentere
Konserndirektør Kai Krüger Henriksen med ansvar for kommunikasjon i Veidekke ASA vil ikke kommentere detaljene i de nye anklagene.
Foto: Ole Walter Jacobsen / Veidekke ASAVeidekke ikke kommentere detaljene i beskyldningene og henviser til at de venter på resultatet av etterforskningen hos Konkurransetilsynet.
– Det var i forbindelse med en personalsak og avskjedigelse av denne personen, som er deres hovedkilde i denne saken, at vi for et år siden gikk til Konkurransetilsynet og politiet. Vi ba om å få etterforsket påstander om ulovligheter ved vår virksomhet i Trøndelag. Den etterforskningen pågår fremdeles. Før den er ferdig så verken kan eller vil vi uttale oss noe nærmere om saken, sier konserndirektør for kommunikasjon Kai Krüger Henriksen i Veikdekke ASA.
NCC Roads viser også til den pågående etterforskningen og avstår fra å kommentere innrømmelsene om ulovlig samarbeid og markedsdeling.
Forrige gang Konkurransetilsynet slo til mot asfaltbransjen her i landet var i 2001. Den gangen endte det med at fem selskaper ble anmeldt for ulovlig markedsdeling og prissamarbeid.