Nordmenn har ofte med seg store verdier når de ferierer i utlandet, og kan virke som en magnet på kriminelle.
Mange vil ha på seg den dyre klokka og fine smykker når de skal ut og spise i Roma, og mobiltelefonen blir liggende i strandveska når man skal bade i Barcelona.
– Når vi reiser på ferie til utlandet, pakker vi med oss altfor mye ting. Da blir det ofte ikke plass til sunn fornuft. Det er mange nordmenn som ser ut som en vandrende minibank når de er ute og reiser, sier reiselivsekspert og journalist Odd Roar Lange.
Totalt ble det i fjor meldt inn 131.000 skader til en verdi av 438 millioner kroner som skyldes tyveri eller tap av reisegods til forsikringsbransjen, viser tall fra Finans Norge.
– De som vil lure oss, er veldig kreative, sier Odd Roar Lange. Han ber folk tenke seg om på ferien.
Foto: Annabelle Kårvåg Sørensen / NRK– Vi får dekka dumskapen
Mobiler, dyre klokker og smykker er blant tingene som forsvinner på reise. Lange mener vi tar med uvaner hjemmefra når vi reiser på ferie.
– Vi kan legge fra oss telefonen ved kafébordet når vi går bort for å handle litt mer kaffe. Å legge fra seg 10 000 -12 000 på et kafébord, som er verdien på en telefon, er å be om få juling.
Reiselivseksperten mener nordmenn er lette å distrahere, lette å lure og ber folk være mer forsiktige og observante.
– Vi har nok litt for gode reiseforsikringsvilkår i Norge, som gjør at selv om vi gjør denne dumskapen, så får vi det dekka.
– Jeg sier takk til Odd Roar på vegne fra forsikringsbransjen for ja, vi har veldig gode dekninger på reiseforsikring i Norge. Likevel må man også gjøre det man kan for å unngå tyveri, sier Sigmund Clementz, som er pressesjef i If Europeiske Reiseforsikring.
– Å vise at man er norsk på ferie, er å vise at man er interessant for kriminelle, sier Sigmund Clementz i If.
Foto: Pressefoto– Svindel dekkes ikke på forsikring, men tyveri er blant de vanligste skadehendelsene vi får inn på reiseforsikringen, og de skjer ofte i storbyer og på strandferie, sier Clementz.
Han er helt enig med Odd Roar Lange i at nordeuropeiske turister blir et lett mål, og det å vise at man er norsk er å gjøre at kriminelle svindlere blir interessert.
Barcelona i Spania er blant byene som er tyveriutsatte.
Foto: Joan Mateu / APHar du blitt utsatt for tyveri eller svindel på ferie?
Denne avstemningen viser ikke hva befolkningen mener om spørsmålet. Resultatet viser hva de som selv har valgt å stemme mener, og avstemningen har ikke et utvalg som gjør den representativ for alle som bor i landet.
Flere tilfeller de siste månedene
Svindel og det at man «bare» glemmer igjen noe et sted dekkes ikke av forsikringen, men forsikringsselskapene får inn mange henvendelser om tyveri.
– Bare i løpet av de siste sommermånedene har Gjensidige fått melding om flere tilfeller av ran og tyveri av nordmenn på ferie i utlandet, sier Arne Voll, kommunikasjonssjef i Gjensidige.
– Mange opererer i team og er flere sammen. Samtidig er noen av tyvene så utspekulert at de nesten kan trylle, sier Arne Voll, kommunikasjonssjef i Gjensidige.
Han advarer samtidig om at disse er lurere og frekkere enn noen gang. Spesielt mange tilfeller er meldt fra storbyene Barcelona, Roma og Paris.
– De fleste tyveriene skjer når man ferdes på offentlig steder hvor det er mye trengsel. Vær derfor ekstra på vakt på busser, togstasjoner, markeder og under restaurant- og kafébesøk. Mange opererer i lag og er flere sammen, sier Voll.
– Med tanke på hvor avhengig mange er av mobilen, er mange veldig uforsiktige med hvor de oppbevarer den.
Så hvis du leser denne saka mens du sitter ved et kafébord i varmere strøk – pass på hvor du legger den fra deg :)