Hopp til innhold

Folkemøte om butikk

Et folkemøte mandag kveld avgjør om det skal være dagligvarebutikk i Vågstranda i Rauma i fremtiden.

Butikk Vågstranda
Foto: Arild Pettersen / NRK

En måned før jul stengte dagligvarebutikken i Vågstranda dørene, og med den forsvant også posten.

Men velforeninga mener butikken har en fremtid og har håp om fulle hyller i butikken igjen.

- Slik som det ser ut i dag så er muligheten brukbar. Men da må omsetningen øke fra fire millioner kroner i dag til rundt fem millioner kroner. Det tror jeg vi kan får til dersom folk slutter opp om butikken, sier leder i Vågstranda Vel, Sverre Arnold Pedersen.

- Folk må bidra

Sverre Arnold Pedersen

Sverre Arnold Pedersen.

Foto: Arild Pettersen / NRK

Det betyr at bygdefolket ikke bare handler i butikken, men at de også kjøper andeler i butikken.

- Det vi ser for oss er 100 andeler à 5 tusen kroner. Da får vi inn 500.000 kroner som vi trenger til varelager og innkjøpskostnader. Det er et minimum, sier Sverre Arnold Pedersen.

- Klar til å starte opp igjen

Lena Pedersen

Lena Pedersen.

Foto: Arild Pettersen / NRK

Dersom bygdefolket fortsatt ønsker å ha dagligvarebutikk står en driver klar til å starte opp igjen.

- For en liten bygd på rundt 180 innbyggere betyr butikken og skolen veldig mye. Det er sosialt og det handler om å ha en identitet. Det å ha en møteplass betyr mye, sier Lena Pedersen.

Også tidligere butikkdriver Sandra Malmedal som måtte kaste inn håndkle, har god tro på en ny start.

- Det tror jeg skal gå bra. Dersom flere går i lag og får flere til å bruke butikken så tror jeg dette kommer til å gå veldig bra, sier Sandra Malmedal.