Romanen «Vi er fem» handler om at en familie på fire får en uventet familieforøkning når far i huset lager en finurlig leireklump på verkstedet, og den blir levende.
Imponert over lytterjuryens tolkninger
Faldbakken kunne ikke være tilstede under prisutdelingen, og var derfor med i showet på linje fra Los Angeles.
– Jeg synes det var veldig morsomt å vinne P2-lytternes romanpris. Siden juryen både er en fagjury og folkets stemme, blir det ikke bedre enn det.
Han er spesielt imponert over lytterjuryen.
– Jeg er overrasket hvor gode lesninger lytterjuryen hadde. De fleste aspekter ved boka ble diskutert, og en av dem beskrev til og med at dette handler om kunstig intelligens - det var bra å få med seg.
Hør juryens tolkninger og diskusjoner om bøkene i NRK Radio.
P2s jury har talt, den beste norske romanen fra 2019 er kåret. Deichmanns nye hovedbibliotek i Bjørvika er rammen rundt prisutdeling og vinnerintervju. Og Radioteateret har dramatisert utdrag fra vinnerboken, skuespillere skal opptre live.
Foto: NRKFlere enn hundre søkere
P2-lytternes romanpris er den eneste prisen i Norge der juryen drøfter seg fram til en vinner for åpen mikrofon.
Hvert år søker godt over hundre personer om å få sitte i juryen. Man trenger ikke engang være P2-lytter, på tross av prisens navn.
Det holder å være glad i å lese skjønnlitteratur og i å diskutere.
ÅRETS JURY: Margrete Laland, Siril Veiåker Nilsen, Ragnhild Aasen Jacobsen, Njål Johansen, Stein Gramstad, Jonas M. Otneim og Hans Olav Brenner på vei inn i studio.
Foto: Anna Jakobsen / NRKDa de seks utvalgte jurymedlemmene dro inn til NRK-studio på Marienlyst i Oslo, hadde de aldri møttes før.
Var uenige om mye, men ikke om vinneren
Ikke sjelden blir både juryen og lytterne overrasket over hvilken vei diskusjonen tar og hvilken bok som ender med å vinne til slutt.
Årets seks nominerte:
Etter flere lange diskusjoner og omstemminger på vei til avgjørelsen ble det klart at man hadde en klar vinner; Matias Faldbakkens «Vi er fem» hadde berørt alle i juryen på forskjellige vis.
Noen i juryen opplevde at den handlet om kunstig intelligens, en annen trakk sammenligninger med skapelsesberetninger gjennom historien. Andre leste boka som et spennende eventyr. Samtlige mener at det er en bok man kan ha glede av å lese flere ganger.
«Vi er fem» er også nominert til Kritikerprisen som deles ut i mars.
P2s jury har talt, den beste norske romanen fra 2019 er kåret. Se sendingen fra utdelingen her: