Hopp til innhold

NRK vil undersøke lydproblemer sammen med danskene

Det er ikke bare Mammon som får lydkritikk, også danskene har problemer med å forstå sin siste dramasuksess. Nå håper NRK å samarbeide med danskene for å komme til bunns i problemet.

VG og Ekstrabladet - faksimile

Både tabloider og lydproblemer er temmelig like i Norge og Danmark. (Faksimile: VG og Ekstra Bladet).

Det er ikke bare i Norge dramaserier får lydkritikk. Også i Danmark kommer klager fra seere som ikke forstår hva som blir sagt i Danmarks Radios nye dramaserie.

– Amatøraktig

Danskenes nye dramasuksess – Arvingene – som for tiden sendes på Danmarks Radio, har på linje med Mammon fått mye oppmerksomhet i deres respektive hjemland. Hele to millioner dansker fulgte første episode av serien, et tall som kun er slått av serien Krøniken i nyere tid.

Serien er et moderne familieportrett, og følger den anerkjente kunstneren Veronika Grønnegaards barn idet de skal dele arven etter henne. Det hele arter seg alt annet enn knirkefritt, og vi får innblikk i hemmeligheter og løgner, heter det.

Den populære serien har imidlertid mistet en del seere, som mener at lyden har vært altfor dårlig, skriver flere danske nettaviser. Diskusjonen har også nådd Aftenavisen (tilsvarende Dagsrevyen her hjemme), der kritikere får komme til ordet.

Se innslaget her:

Det er ikke bare NRKs Mammon som får

Se video: Dansker sliter med lyden i dramasuksess.

Kritikken går på at det lød som skuespillerne mumlet, heter det i innslaget.

– Det var lange passasjer der jeg ikke kunne høre hva som ble sagt, sier seer Steen Martiny til Aftenavisen i klippet du kan se nedenfor.

Også i danske nettavisers kommentarfelt går debatten om lydnivået.

«Amatøraktig» og «ualminnelig dårlig» er blant kommentarene fra leserne.
Nå tar danskene grep og lover bedre lyd i de neste episodene.

– Vi mener ikke det er et problem i kommende episoder, så vi håper seerne får en god opplevelse, sier dramasjef Piv Bernth.

Vil til bunns i lydproblemet

NRKs Mammon har, som kjent, også fått lydkritikk her hjemme. Rundt 100 klager har kommet inn til NRKs publikumsservice i etterkant av de tre episodene som er sendt hittil, og mange har dreid seg om lyd og teksting.

– Dette skjer nesten hver gang. Vi vurderer faktisk å gjøre en grundig undersøkelse sammen med danskene, sier Mammon-produsent Vegard Stenberg Eriksen.

Han peker på at både eksempelvis Halvbroren og Forbrytelsen fikk lignende tilbakemeldinger, og at de nå håper å få med seg danskene slik at de sammen kan komme til bunns i lydproblematikken.

– Vi er jo NRK og da må vi ta de tilbakemeldingene som kommer på alvor. Men vi må handle raskt, før seerne glemmer hva de har sett.

– Dette er ikke Norge Rundt

NRK har ikke tatt grep for å endre lydbildet underveis i første sesong av Mammon, men Eriksen forteller at flere av skuespillerne ble kalt inn for å lese inn replikker på nytt før serien ble vist på TV.

Vil dere ta hensyn til dette i sesong to av Mammon?

– Det får vi se på etter den eventuelle undersøkelsen. Men vi kommer jo med andre serier, så hvis det er samme problem der må vi se nærmere på dette.

Eriksen minner om at dramaserier har et mer utfordrende lydbilde.

– Dette er ikke Norge Rundt, for å si det sånn. Men vi grumser ikke til med vilje. Vår lydmann står inne for det vi har gjort. Vi har balansert på en knivsegg, men klarer oss.

Eriksen forteller videre at produksjonen har vært glade i dialekter, og at det kommer til å bli mer av dette i kommende episoder.

– I de neste episodene kommer det enda flere dialekter, så det kan gjøre det enda mer krevende å følge med.

Mammon fortsetter på NRK fram til og med 3. februar. Sesong to starter innspillingen i november og er tenkt vist på NRK i 2016.

Kulturstrøm

  • Ingen nordmenn har klart det etter dem

    Lørdag 19.oktober 1985 ringte telefonen i leiligheten der Morten, Magne og Pål bodde i London. Det var med beskjeden om at låta deres Take On Me hadde nådd 1.plass på den amerikanske Billboard Hot 100-lista. Nå hadde a-ha den singelen som var mest spilt på radioer og mest kjøpt av folk i hele USA. Etter det har ingen nordmenn hatt musikk på toppen av den listen!

    -Vi startet på toppen sier Magne Furuholmen i intervjuet du kan høre i Musikklivet, og denne endret alt.

    Take On Me startet som "The Juicy Fruit Song", med bare melodien og riffet til Magne og Pål i deres første band Bridges. Mortens sang på refrenget er inpirert av Richard Strauss «Also sprach Zarathustra». Tempoet er like raskt som en moderne technolåt. Og videoen med tegneseriesekvensen var banebrytende, og ofte etterlignet siden.

    40 år senere listes Take On Me fortsatt opp blandt popens beste låter. Riffet gjør sangen gjenkjennlig på få sekunder. Og fortsatt er det nesten umulig å synge som Morten på refrenget, som går over 2 1/2 oktav.
    - Den var ikke laget for å være noen sing-a-long, forteller Magne i Musikklivet.

    Morten Harket, Magne Furuholmen og Paul Waaktaar-Savoy
    Foto: Michael Ochs Archives / Getty Images
  • – Bare så vidt han er en artist

    Flo Rida (46) er for mange unge studenter selve lyden av barndommen deres, og torsdag kveld opptrådte han i Norge.

    Han byr på nostalgi – ikke ulikt nylig norgesaktuelle Pitbull, en annen 2010-tallshelt innen partymusikk fra Florida.

    Og nostalgi selger tydeligvis: Amerikanerens konsert på studentfestivalen Uka – Norges største kulturfestival – ble fullstendig utsolgt.

    Men var det kveldens forestilling verdt de 800 kronene som hver student punget ut med? Overhode ikke, mener NRK P3s anmelder Even Samir Kaushik.

    Flo Rida på UKA 2025 i Dødens dal, Trondheim
    Terningkast 2 Konsert

    «Minimal innsats og gigantisk gevinst»

    ANMELDELSE: Flo Rida på Uka

  • Tidligere Kiss-gitarist er død

    Familien bekrefter til Variety at Ace Frehley er død, 74 år gammel. Litt tidligere meldte TMZ at han lå i respirator etter hjerneblødning.

    Frehley fikk en hjerneblødning etter at han falt i studio for et par uker siden.

    Frehley var med å starte Kiss i 1973, sammen med Gene Simmons, Paul Stanley og Peter Criss, Bandet som er kjent for pyro, ansiktssminke og kostymer.

    Kiss fikk ordentlig suksess da de ga ut konsertalbumet Alive! i 1975. Ace Frehley forlot bandet i 1982, men ble gjenforent med bandet i en periode på midten av 90-tallet.

    Han har holdt flere solokonserter i Norge, blant annet på Rockefeller i Oslo i 2015.

    En gruppe mennesker med masker som spiller instrumenter på en scene
    Foto: PAUL WARNER / AP / NTB