Hopp til innhold

– Nobels litteraturpris er blitt en elitepris

Svenska Akademien bør lære av den norske Nobelkomiteen og gjøre litteraturprisen bredere, mener Prio-direktør Kristian Berg Harpviken. Gi prisen til Bob Dylan, foreslår forfatter Jon Michelet.

Forsker Kristian Berg Harpviken mener Nobels litteraturpris bør lære av fredsprisen. NRKs litteraturkritiker er uenig.

SMALT: Prio-direktør Kristian Berg Harpviken mener Nobels litteraturpris er blitt en pris for forfatternes forfattere, og mener prisen bør gjøres relevant for flere.

– Litteraturprisen er åpenbart en slags forfatternes-forfatter-pris som folk ikke er så opptatt av, mener direktør ved Institutt for fredsforskning (Prio), Kristian Berg Harpviken.

I fjor gikk prisen til franske Patrick Modiano, en forfatter få andre enn de mest ihuga litteraturentusiastene hadde hørt om utenfor hans eget hjemland.

Modianos norske forlegger fikk det også plutselig travelt, da det viste seg at de ikke hadde noen av bøkene hans tilgjengelig i norsk oversettelse.

– Kunne hatt global appell

Prio-direktøren mener Nobels litteraturpris har et uutnyttet potensial.

– Litteraturprisen er en pris som kunne hatt global appell, men som ikke har det. Veldig ofte møtes den med et skuldertrekk av selv anmelderkorpset, som veldig raskt griper etter telefonene sine for å finne ut hvem prisvinneren er, sier Harpviken.

Jon Michelet

FOLKELIG: Forfatter Jon Michelet ønsker seg tilbake til tiden da prisen gikk til forfattere med bred appell.

Foto: Torstein Bøe / NTB scanpix
Marta Norheim

UENIG: NRKs litteraturkritiker Marta Norheim mener prisen godt kan gå til ukjente forfattere.

Foto: Hilde Bruvik / NRK

Fredsforskeren mener prisen lett kan gjøres relevant for flere. Men da må Svenska Akademien, som deler ut prisen, lære av sine kolleger i Den norske Nobelkomite.

– Nobels fredspris har vært rotfesta i et politisk instinkt og en forståelse av hva som rører seg i samtida, og dermed er også den globale interessen til stede, mener Harpviken.

– Gi prisen til Dylan

Forfatter og Riverton-prisvinner Jon Michelet mener litteraturprisen sliter med å begeistre i bredere lag.

– Prisen er blitt mer elitepreget enn den var. Det var større rom for mer folkelige forfattere tidligere, som Steinbeck og Hemingway.

Han mener det likevel er mulig for Akademien å virkelig begeistre verden, og peker på Bob Dylan som en mulig fremtidig prisvinner.

– Selv om jeg ikke liker ham så godt, synes jeg det hadde vært et fint grep, for det ville vist at man også kan gi kred til en forfatter som har skrevet, laget og sunget sanger som mange er veldig glad i, sier Michelet.

NRKs litteraturkritiker Marta Norheim mener prisen godt kan forbli smal.

– Jeg tenker at Nobelprisen i litteratur kan gå til forfattere som kan bli kjent gjennom å få prisen, ikke nødvendigvis til forfattere som allerede er godt kjent, sier Nordheim.

Svenska Akademien skriver i en e-post til NRK at de synes synspunktene til Harpviken og Michelet er interessante, men at de ikke ønsker å gå inn i en diskusjon om kriteriene så tett opp mot prisutdelingen.

Kulturstrøm

  • – Bare så vidt han er en artist

    Flo Rida (46) er for mange unge studenter selve lyden av barndommen deres, og torsdag kveld opptrådte han i Norge.

    Han byr på nostalgi – ikke ulikt nylig norgesaktuelle Pitbull, en annen 2010-tallshelt innen partymusikk fra Florida.

    Og nostalgi selger tydeligvis: Amerikanerens konsert på studentfestivalen Uka – Norges største kulturfestival – ble fullstendig utsolgt.

    Men var det kveldens forestilling verdt de 800 kronene som hver student punget ut med? Overhode ikke, mener NRK P3s anmelder Even Samir Kaushik.

    Flo Rida på UKA 2025 i Dødens dal, Trondheim
    Terningkast 2 Konsert

    «Minimal innsats og gigantisk gevinst»

    ANMELDELSE: Flo Rida på Uka

  • Tidligere Kiss-gitarist er død

    Familien bekrefter til Variety at Ace Frehley er død, 74 år gammel. Litt tidligere meldte TMZ at han lå i respirator etter hjerneblødning.

    Frehley fikk en hjerneblødning etter at han falt i studio for et par uker siden.

    Frehley var med å starte Kiss i 1973, sammen med Gene Simmons, Paul Stanley og Peter Criss, Bandet som er kjent for pyro, ansiktssminke og kostymer.

    Kiss fikk ordentlig suksess da de ga ut konsertalbumet Alive! i 1975. Ace Frehley forlot bandet i 1982, men ble gjenforent med bandet i en periode på midten av 90-tallet.

    Han har holdt flere solokonserter i Norge, blant annet på Rockefeller i Oslo i 2015.

    En gruppe mennesker med masker som spiller instrumenter på en scene
    Foto: PAUL WARNER / AP / NTB
  • – Meir nedtona, meir angst

    Kor roleg, tilslørt og plaga kan popmusikk eigentleg verte før han vert berre nedstemt og trist?

    På «How Did I Wind Up Here?» tøyar Spellemannprisen-vinnande Jouska (30) grensene for kor mykje skjør angst sjangeren toler, og lagar eit nydeleg album i prosessen, skriv NRK P3s kritikar Sofie Martesdatter Granberg.

    Albumet blir gitt ut 17. oktober.

    en person som sitter på gulvet ved siden av en gitar
    Terningkast 5 Musikk

    «Kor plaga kan popmusikk eigentleg verte før han vert berre trist?»

    ANMELDELSE: «How Did I Wind Up Here?» av Jouska