Hopp til innhold

Ulv døde etter påkjørsel

Ulven ble påkjørt av en personbil i Våler i Hedmark.

ULV PÅKJØRT I VÅLER: En hannulv på 31 kilo ble påkjørt og døde i Våler i morges. Det var en hannulv på 31 kilo, som i følge SNO er født i 2019.

HANNULV: Denne ulven på 31 kilo ble påkjørt i Våler onsdag morgen.

Foto: Statens Naturoppsyn-SNO

Ulykken skjedde på fylkesvei 2100 ved Ranumsberget i Våler.

Ulven døde og er nå tatt hånd om av Statens naturoppsyn (SNO).

– Det var en hannulv på 31 kilo. Det tyder på at det er en ulv født i 2019, sier Simen Bredvold, SNO-kontakt i Hedmark.

Han forteller at det er nærliggende å tro at ulven tilhører Kynna-reviret.

Ulven skal ha kommet fra skogen og ut i veien.

– Dette er en ordinær viltpåkjørsel. Ulven krysset veien, og fører klarte ikke å stoppe i tide. Den døde ulven er tatt hånd om av Statens naturoppsyn, sier operasjonsleder Bård Einar Hoft i Innlandet politidistrikt til NTB.

Bilen fikk mindre materielle skader og føreren er uskadd.

Analyseres

Bredvold sier at det ikke er mulig å dokumentere om ulven som i dag ble påkjørt er den samme som ble observert i nærheten av folk ved Braskereidfoss i går.

Hva skjer med ulven nå?

– Den blir kjørt til Rovdata i Trondheim for oppbevaring og DNA-analyse, sier Bredvold.

Ifølge tall fra Rovdata ble det i fjor vinter registrert 64–66 ulver som kun holdt til innenfor Norges grenser. Det ble også registrert 40–41 ulver som lever på begge sider av grensen mot Sverige.

Ulv påkjørt